جهانی شدن عود و مهرگان شاید سال بعد

جهانی شدن عود و مهرگان شاید سال بعد آثارنیوز: بررسی دو پرونده «هنر ساختن و نواختن عود» و «جشن مهرگان» بعنوان دو میراث ناملموس ایران در پانزدهمین اجلاس میراث ناملموس جهانی به اجلاس سال بعد موکول شدند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس که از دوشنبه - ۲۴ آذر - به میزبانی جامائیکا، در بررسی پرونده های ایران پس از مُهر تایید روی دو پرونده ی مشترک ایران و کشورهای دیگر، دو میراث ناملموس دیگر کشورمان را که هر کدام جداگانه به صورت مشترک با کشورهای دیگر تهیه شده اند، به شانزدهمین اجلاس میراث ناملموس یونسکو موکول کرد.
دو پرونده ی «هنر ساختن و نواختن عود» و «جشن مهرگان» پس از اعلام در پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس و چند اظهارنظر درباره ی آنها همچون صحبت های محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - ریفر (موکول به سال بعد) شد.
«هنر مینیاتور» (نگارگری) که به صورت مشترک با ترکیه، آذربایجان و ازبکستان تهیه و به یونسکو ارسال شده بود، چهارشنبه ۲۶ آذر بعنوان پانزدهمین میراث ناملموس کشورمان در لیست میراث جهانی ناملموس یونسکو به ثبت رسید، همینطور عصر پنجشنبه ۲۵ آذر «مراسم زیارت کلیسای تادئوس» بعنوان شانزدهمین میراث ناملموس کشورمان که به صورت مشترک با ارمنستان تهیه و به یونسکو ارسال شده بود در پانزدهمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس در لیست میراث جهانی ناملموس یونسکو به ثبت رسید.
پرونده ی «جشن مهرگان» به صورت مشترک با تاجیکستان و «هنر ساختن و نواختن عود» به صورت مشترک با سوریه تهیه و به یونسکو ارسال شده بودند.
منبع:

1399/09/28
14:27:30
5.0 / 5
929
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری