گزارش آثارنیوز؛

۸۰ هزار تومان سهم گردشگری از عوارض ناشی از سفر!

۸۰ هزار تومان سهم گردشگری از عوارض ناشی از سفر! آثارنیوز: تنها 80 هزار تومان از مبلغ عوارضی که یک فرد برای خروج از کشور باید بپردازد، سهم صنعت گردشگری است سهمی که سال های گذشته به این صنعت داده نشد و اعتراض مسئولان گردشگری را نیز به دنبال داشت.خبرگزاری مهر گروه جامعه؛ عوارض ناشی از سفر این روزها کم نیست. از گرفتن جواب تست منفی کرونا توسط مسافر، تا اجازه دادن به مسافران برای سفر به کشورهای مختلف توسط ایرلاین ها و یا سفارتخانه ها. غیر از این باید مسافران ایرانی حالا دلاری را که تا زمان پیش از کرونا حدود ۱۵ هزار تومان می خریدند را حالا دو برابر خریداری نموده و با هواپیمایی به سفر بروند که تعداد مسیرهای پروازی اش زیاد نیست بنا بر این بسیار گران است.
در کنار اینها همان چالش چند سال قبل درباره پرداخت عوارض خروج از کشور نیز به این هزینه ها اضافه می شود. عوارضی که در سال ۶۴ تصویب گردید تا از مسافران خروجی گرفته شود و به بازسازی کشور کمک نماید.
اما هر سال مبلغی به آن اضافه می شد تا اینکه در سال ۹۶ در جریان لایحه بودجه سال ۹۷ مجلسیان شوک جدیدی را به فعالان گردشگری وارد کردند.
اگر چه پیش از آن فعالان گردشگری درباره اختصاص سهم ۵۰ درصدی از محل عوارض خروج از کشور صحبت هایی را کرده بودند اما نه پیشنهاد آنها محقق شد و نه مبلغ عوارض خروج از کشور به گردشگری اختصاص یافت.
سال ۹۳ ابراهیم پور فرج رئیس جامعه تور گردانان ایران به خبرنگار مهر گفته بود که می توان از محل عوارضی که دولت از هر مسافر خروجی می گیرد بخشی را به گردشگری اختصاص دهد. سال ۹۲ هفت میلیون ایرانی به قصد سفر، از کشور خارج شده اند. این آمار هر سال رو به رشد است بدین سبب اگر امسال حدود ۸ میلیون ایرانی قصد سفر به کشورهای خارجی را داشته باشند، باید هر کدام حدود ۷۵ هزار تومان عوارض خروج از کشور به دولت بدهند. پس رقمی معادل ۶۰۰ میلیارد تومان از محل این عوارض به دست می آید.
وی اضافه کرد: قبل از این پیشنهاد داده بودیم که ۵۰ درصد از این هزینه برای ایجاد زیرساخت ها به صنعت گردشگری تعلق بگیرد. این پیشنهاد مورد موافقت دولت قرار گرفت و در دولت نهم و دهم یکی دو بار این هزینه را پرداخت کردند اما با تغییر دولت و برنامه ها، این طرح فراموش شد. درحالی که اگر چنین بودجه ای برای ایجاد زیرساخت ها در نظر گرفته شود، می توان با نیمی از آن یعنی معادل ۳۰۰ میلیارد تومان، هر سال حداقل چند هتل ساخت.
سهم ۴۰ هزار تومانی که تنها ۱۷ هزار تومان آن محقق شد
در سال ۹۶ و در جریان ارائه لایحه بودجه سال ۹۷ از طرف دولت یازدهم به مجلس شورای اسلامی، اعلام گردید عوارض خروج برای هر نفر که تا قبل از این ۷۵ هزار تومان بوده برای سال ۹۷ حدود ۲۲۰ هزار تومان پیش بینی شده است. در این طرح البته عوارض خروج زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات ۱۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شد.
ارقام تعیین شده در این بند برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. همین طور مبلغ چهارصد هزار ریال از عوارض خروجی برای توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص یافت.
همان زمان علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره این مساله اعلام نمود: در زمان تدوین لایحه بودجه، دولت برای عوارض خروج از کشور تصمیمی گرفت که بر این اساس قسمتی از اعتبار به این سازمان تعلق می گیرد و سازمان برنامه و بودجه این اعتبار را در بودجه سازمان برای سال ۹۷ در نظر گرفته است. همه بخش ها موظف به همکاری هستند و برای ما مهم، افزایش منطقی است و اگر مقرر است درآمدی به دست آید، باید صرف پشتیبانی از تورهای ورودی شود. در گذشته ۱۰ هزار تومان از عوارض خروج از کشور هر مسافر به سازمان می رسید که حالا این رقم به ۴۰ هزار تومان افزایش یافته و در کل ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبارات عوارض به این سازمان تعلق خواهد گرفت.
اما آنچه که رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره بازگشت درآمد حاصل از این عوارض به چرخه گردشگری کشور گفت را فعالان گردشگری رد می کنند آنها همیشه می گفتند که در قانون آمده است قسمتی از درآمد حاصل از عوارض کشور باید به بخش خصوصی و گردشگری اختصاص داده شود اما هیچگاه این اتفاق نمی افتد ولی حالا ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تور گردانان کشور می گوید که اصلاً اگر هم قرار باشد این بودجه به بخش خصوصی گردشگری تعلق بگیرد ما آنرا نمی خواهیم چرا باید مردم به زحمت بیفتند و بعد بگویند که می خواهیم گردشگری را توسعه بدهیم و برای آنها ممانعت ایجاد کنند؟
غیر از فعالان گردشگری هنرمندان نیز در اعتراض به این مساله کم نگذاشتند آنها در صفحات مجازی خود به این مساله پرداختند برخی با لحن طعنه و طنز و برخی با اظهار تعجب به این مساله.
سال ۹۷ علی اصغر مونسان که آن زمان رئیس سازمان میراث فرهنگی بود، در حاشیه مراسم رونمایی از سر سرباز هخامنشی درباره سهم گردشگری از عوارض خروج از کشور اظهار داشته بود: این سهم به ازای هر نفر تنها ۱۷ هزار تومان است. در صورتیکه قرار بود ۴۰ هزار تومان از سفر اول به گردشگری اختصاص پیدا کند.
با وجود همه این اعتراض ها نسبت به افزایش ناگهانی عوارض خروج از کشور و اختصاص نیافتن سهم چهل هزار تومانی از آن به گردشگری، در لایحه بودجه ۹۹ عوارض خروج از کشور به ازای سفر اول که ۲۲۰ هزار تومان بود به ۲۶۴ هزار تومان افزایش رسید. سهم گردشگری نیز از این محل ۸۰ هزار تومان اعلام گردید.
عوارض بدون تغییر در سال ۱۴۰۰
اکنون برمبنای پیش بینی های صورت گرفته در جدول شماره ۱۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که جزئیات جدول شماره ۵ که با عنوان جدول دارایی ها و درآمدهای سرمایه ای شناخته می شود، عوارض خروج از کشور برای هر نفر ۲۶۴ هزار تومان در سال آینده در نظر گرفته شده است.
بر این اساس، عوارض خروج زوار حج تمتع و حج عمره برابر با ۱۳۲ هزار تومان تعیین شده است.
خروج زوار عتبات عالیات زوار اربعین مطابق تاریخ تعیین شده در این قانون که از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می شوند، از پرداخت عوارض خروج معاف است.
در سایر ایام سال عوارض خروج هوایی زوار عتبات عالیات ۴۵ هزار تومان عوارض خروج زمینی و دریایی آنها برابر با ۱۵ هزار تومان تعیین شده است.
ارقام تعیین شده در اجزای الف و ب این بند (الف: خروج از کشور / ب: خروج برای حج عمره و تمتع) برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.
مبلغ ۸۰۰ هزار ریال از عوارض خروجی برای توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص می یابد.
اکنون باید دید آیا شرایط کرونا اجازه سفر به مردم را می دهد و آیا مردم می توانند با گرانی های اخیر به سفر خارجی بروند تا بتوانند چنین عوارضی را بپردازند؟ یا اصلاً اگر هم به سفر رفتند آیا این سهم از عوارض به صنعت گردشگری خواهد رسید؟ تجربه سالهای گذشته نشان میدهد که این چنین نیست.


منبع:

1399/09/16
22:55:19
5.0 / 5
1017
تگهای خبر: بنا , پرواز , تاریخ , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری