لایحه بودجه ۱۴۰۰،

افزایش قابل توجه بودجه حج و زیارت

افزایش قابل توجه بودجه حج و زیارت بودجه سازمان حج و زیارت بدون آن كه تغییری در ماموریت و تعداد زوار اعزامی داشته باشد، با افزایش قابل توجه بودجه برای سال بعد روبه رو شده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که دولت امروز (چهارشنبه، ۱۲ آذرماه) به مجلس تحویل داد، مجموع اعتبارات سازمان حج و زیارت برای سال آینده رقمی بیش از ۱۲۲.۰۰۰ میلیون ریال تعیین شده است که در مقایسه با بودجه سال ۱۳۹۹ حدود ۶۵ درصد افزایش را نشان میدهد. بودجه این سازمان برای سال ۹۹ بیش از ۶۸.۰۰۰ میلیون ریال بود.
بیشترین هزینه این سازمان در اعزام زائر به عربستان و عراق مصرف می شود که بنظر می رسد افزایش نرخ ارز در یک سال قبل و تاثیر آن در هزینه های حج و عتبات، رقم بودجه سازمان حج و زیارت را برای سال بعد این چنین تحت تاثیر قرار داده است.
تنها ماموریت تعریف شده برای سازمان حج و زیارت «سامان دهی اعزام زوار به حج، عمره و عتبات عالیات» است. طبق این بودجه بندی، در سال ۱۴۰۰ همانند سالهای گذشته سازمان حج و زیارت مامور به اعزام ۸۵ هزار زائر به عربستان برای حج تمتع و ۵۰۰ هزار زائر به عتبات عالیات است که اعتبار هزینه ای درنظر گرفته شده برای سفر حج تمتع ۷۸.۰۷۴ میلیون ریال و برای سفر عتبات عالیات ۳۳.۹۲۶ میلیون ریال برآورد شده است.
در این لایحه همانند سالهای اخیر، ردیف بودجه ای برای سفر عمره درنظر گرفته نشده است. ایران از سال ۱۳۹۴ در اعتراض به تعرض دو مامور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی، اعزام زوار را به عمره متوقف کرده است.


اعتبارات هزینه ای نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با عنوان استفاده از کالا و خدمات در این لایحه، ۵۰.۰۰۰ میلیون ریال محاسبه شده است.1399/09/13
19:59:46
5.0 / 5
756
تگهای خبر: خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری