گزارش آثارنیوز؛

بیماران كرونائی نگران استعلام سفر نباشند شاید مجاز باشید!

بیماران كرونائی نگران استعلام سفر نباشند شاید مجاز باشید! وزارت بهداشت اعلام نمود سامانه ای راه اندازی شده و با بهره گیری از آن طی چهار روز گذشته جلوی سفر 1748 نفر مبتلا به كرونا راگرفته است، اما این سامانه تا چه حد كارا است؟


خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت_مهسا شمس: مسئولان وزارت بهداشت اعلام نمودند سامانه ای برای جلوگیری از سفر مسافرانی که به کرونا مبتلا هستند با کمک وزارت ارتباطات و وزارت راه و شهرسازی آماده کرده ایم و در تست های نهایی هم موفق بوده است. مطابق بند (۷) مصوبات جلسات ۴۲ ستاد ملی کرونا، یک اقدام مشترک بین وزارت بهداشت، وزارت راه و وزارت ارتباطات از حدود دو هفته پیش شروع شد که با بهره گیری از ظرفیت های دولت الکترونیک و بانک اطلاعاتی وزارت بهداشت، بتوان از خرید بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس های بین شهری توسط مبتلایان به کرونا جلوگیری کرد. این طرح مقرر است در دو فاز صورت گیرد، هم در مرحله خرید بلیت و رزرواسیون، از خرید بلیت در مدت بیماری جلوگیری می شود و هم در مرحله دریافت کارت پرواز و سوار شدن کد ملی اشخاص از سامانه وزارت بهداشت استعلام می شود و در صورت تست PCR مثبت، از سوار شدن آنها جلوگیری می شود.
روز گذشته علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حاشیه جلسه با ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار نمود: «سامانه یکپارچه رصد آزمایش ها را راه اندازی کرده ایم و الان همه آزمایش های کرونا مثبت در یک بانک اطلاعاتی جمع آوری می شود؛ ما طی چهار روز گذشته، از حضور ۱۷۴۸ نفر که کرونا مثبت بودند اما قصد خرید بلیت داشتند یا بلیت هواپیما، اتوبوس و قطار خریداری نموده بودند، جلوگیری کردیم. وی ادامه داد: برای کنترل افراد کرونا مثبت و ممانعت از حضور آنها در حمل و نقل عمومی و ادارات امروز مصوبه ای داشتیم. طبق این مصوبه، همراه داشتن کارت ملی برای گرفتن خدمت الزامی است و بدین سبب هموطنان باید توجه داشته باشند اگر از امروز به اداره ای برای گرفتن خدمت مراجعه می کنند حتما باید کارت ملی را همراه خود داشته باشند.»هیاهویی برای تقریباً هیچ!همان طور که علیرضا رئیسی هم اعلام نموده، این سامانه حدود یک هفته است راه اندازی شده و افراد برای مسافرت با ناوگان عمومی باید کد ملی خودشان را عرضه کنند تا با بهره گیری از این سامانه وضعیت بیماری مسافر مورد بررسی قرار بگیرد، اگر شما به کرونا مبتلا باشید برمبنای سوابقی که در آزمایشگاه ها وجود دارد از سفر شما جلوگیری می شود. اما جالب است بدانید که هنگام خرید بلیط اینترنتی گزینه جدیدی به مشخصات مسافر اضافه شده است و آن هم محل درج کد ملی است، نکته جالب اینجاست که شما می توانید کد ملی فرد دیگری را بجای کد ملی خودتان وارد کنید و هیچ مشکلی هم برای خرید بلیط نداشته باشید!در همین رابطه یکی از فعالان رسانه ای در توئیتر نوشته بود برخلاف اینکه تست کرونایش مثبت است و از لحاظ قانونی نباید اجازه سفر داشته باشد اما هنگامی که کد ملی را در سامانه وارد میکند وضعیت «مجاز به سفر» به او نشان داده می شود!
بعد از دیدن این اظهار نظر برای راستی آزمایی و صحت سنجی حدود ۱۰ کد ملی افرادی که مبتلا به کرونا بودند، جمع آوری و وارد سامانه شد، از ۱۰ کدملی ۹ نفر مجاز به سفر بودند و تنها یک نفر اجازه سفر نداشت! به جهت اینکه مطمئن شویم سامانه قطع نبوده روز بعد مجدد این آزمایش تکرار و مشاهده شد متأسفانه باز همان نتیجه حاصل شد، البته این دفعه هر ۱۰ کد ملی اجازه سفر داشتند، برمبنای احتمال بازه زمانی بیماری برای این کدهای ملی گذشته باشد که مجاز به سفر هستند و از یکی از همکاران که مادرش به سبب کرونا در بخش ICU بستری است هم خواستم تا کد ملی مادرش را در سامانه وارد کند که متأسفانه سامانه این کد ملی را هم مجاز به سفر دانست!باز برای اطمینان بیشتر به سراغ یکی دو بیمارستانی که بیماران کرونائی در آنجا بستری هستند رفتم و موضوع را با آنها در بین گذاشتم و خواستم که با حفظ رعایت حریم خصوصی کد ملی چند بیماری که به کرونا مبتلا است را در سامانه وارد کنند تا ببینیم وضعیت این افراد به چه صورت است. متأسفانه تمامی افرادی که کد ملی آنها را در سامانه http: //www.safarvip.com وارد کردیم مجاز به سفر بودند و هیچ ممنوعیتی نداشتند!
اشکال کار کجاست؟این سامانه مربوط به وزارت راه است، یک سامانه دیگر که از جانب وزارت ارتباطات طراحی شده است هم وجود دارد که در اختیار شرکت های هواپیمایی قرار گرفته است، کد ملی هایی که داشتیم را به بهانه خرید بلیط به بعضی از شرکت های هواپیمایی دادیم تا وضعیت بیماری را برای آنها بررسی نمایند و جالب اینجاست که آن سامانه هم وضعیت بیماران را مثبت اعلام نمود. اینکه مشکل این سامانه ها چیست را باید مسئولان بررسی نمایند اما دلیلی که از بین تمام دلیلهای برای عدم کارایی این سامانه ها اعلام می شود به روز کردن بانک اطلاعاتی متصل به سامانه از جانب وزارت بهداشت است، وزارت بهداشت اگر بخواهد هم نمی تواند اعلام کندکه بطور صد در صدی می تواند با کمک این سامانه جلوی سفر مبتلایان به کرونا را بگیرد. حتی نمی تواند اعلام نماید که با کمک این سامانه جلوی سفر تعداد خیلی از مبتلایان به کرونا را می گیریم چونکه وقتی سامانه از ۱۰ کد ملی ۹ کد ملی را اشتباه تشخیص دهد می توان همین عدد را هم برای کل جامعه در نظر گرفت. بر فرض اینکه وزارت بهداشت بانک اطلاعاتی سامانه را هم لحظه ای به روز رسانی کند باز نمی گردد ادعا کرد این سامانه می تواند تأثیر بسیاری در کاهش شیوع ویروس کرونا توسط مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی در جاده ها دارد چونکه اگر شما تست کرونا را در آزمایشگاه های خصوصی بدهید بدون دریافت کد ملی از شما تست PCR می گیرند و کد ملی شما هم جایی ثبت نمی گردد. حتی برخی افراد به جهت اینکه بتوانند از هزینه بیمه تکمیلی استفاده کنند با کد ملی فرد دیگری این آزمایش را می دهند که این تخلف هم می تواند بر خطای بانک اطلاعاتی بیافزاید.

1399/09/10
22:50:16
5.0 / 5
1122
تگهای خبر: بنا , بیمه , پرواز , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری