طالبیان مطرح كرد؛

كارخانه قند به خارج از حریم پایگاه چغازنبیل جابه جا شود

كارخانه قند به خارج از حریم پایگاه چغازنبیل جابه جا شود به گزارش آثارنیوز معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: كارخانه قند باید به خارج از حریم پایگاه چغازنبیل با رعایت قوانین اعلام شده از طرف این پایگاه منتقل شود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: برمبنای صورت جلسه نشست جذب و حمایت سرمایه گذاری استان خوزستان که در هفتم تیر ماه سال جاری به ریاست استاندار محترم خوزستان برگزار، مقرر شد تا در اسرع وقت با معرفی اراضی جدید از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، کارخانه قند به خارج از حرایم پایگاه چغازنبیل با رعایت قوانین اعلام شده از طرف این پایگاه جابه جا شود.
معاون میراث فرهنگی اضافه کرد: متأسفانه باتوجه به این مصوبه و با وجود تاکید استاندار خوزستان با قید اسرع وقت و پیگیری های انجام شده، این جابجایی صورت نگرفته است. بدین جهت باتوجه به تعرض جدی به ضوابط حفاظتی این محوطه از استاندار خوزستان می خواهیم تا هر چه زودتر دستور اجرائی کردن این تصمیم و جایگزین سازی واگذاری اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح کارخانه در خارج از محدوده حرایم محوطه چغازنبیل را صادر کنند.
او اضافه کرد: با تأکیدات وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به جد پیگیر هستیم تا این جابه جایی صورت گیرد. درخواست رسمی نیز به استاندار و دادستان خوزستان ارسال شده است.
طالبیان اشاره کرد: در قانون عرصه و حریم بطور مصرح آمده است که در حرایم درجه یک و محوطه های باستانی هرگونه فعالیت که سبب تغییر شکل در توپوگرافی تپه های تاریخی و عوارض طبیعی شود، ممنوع می باشد. بدین سبب هرگونه تسطیح و تغییر در مورفولوژی طبیعی منطقه ممنوع بوده و نباید دخل و تصرفی صورت گیرد، این قانون به تمامی دستگاه های ذی ربط و استانها ابلاغ گردیده است و بر این اساس نباید شاهد اتفاقاتی از این دست باشیم.
معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: اداره کل حقوقی وزارتخانه و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان نیز به سبب اهمیت موضوع و حفظ حریم میراث جهانی چغازنبیل که در سطح ملی و جهانی از اهمیت فوق العاده ای برخوردارست با جدیت این مساله را بوسیله مراجع قضائی پیگیری می کند.
او اضافه کرد: حفظ یکپارچگی تاریخی، فرهنگی و طبیعی میراث دوراونتاش (چغازنبیل) ضرورتی انکار ناپذیر است و برمبنای قانون تمام دستگاه هایی که حفاظت از محیط طبیعی را برعهده دارند، ملزم به حفظ این یکپارچگی هستند.
طالبیان اشاره کرد: مجموعه جهانی چغازنبیل پیوستگی عجیبی با میراث طبیعی پیرامون خود دارد، این مجموعه که هم اکنون بزرگ ترین اثر معماری شناخته شده تمدن ایلامی است، در قرن ۱۳ پیش از میلاد بر روی طاقدیس سردارآباد، یکی از پدیده های شگرف زمین شناسی در منطقه زاگرس چین خورده تولید شده است.
او اضافه کرد: در واقع در کنار رودخانه دز و کرانه های جنگلی پیرامون آن، منطقه ویژه تاریخی، طبیعی و فرهنگی شکل گرفته است، بدین جهت در کنار اهمیت چغازنبیل ارزش های طبیعی پیرامونی این اثر نیز حائز اهمیت می باشد که توجه و حساسیت بیش از پیش دستگاه هایی همچون جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و محیط زیست را می طلبد.
معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: بعضی از پدیده های زمین شناسی این منطقه مربوط به میلیون ها سال پیش است و هنوز مطالعات دیرینه شناسی و چند رشته ای در این منطقه به پایان نرسیده است. در صورت تکمیل مطالعات جامع می توان ارتباط این منطقه را با سایر استقرارگاه های مهمی همچون هفت تپه، چغازنبیل، چغامیش، دهنو و تپه های مهم دیگر که در یک شبکه یکپارچه قرار گرفته اند، پیدا کرد.
او اضافه کرد: محوطه تاریخی چغازنبیل با دارا بودن آثار باستانی فراوان و خصوصاً زیگورات که از بزرگترین شاهکارهای تمدن ایلامی است دارای ارزشی ویژه در جهان است. شناخت و بررسی پدیده های زمین شناختی این منطقه می تواند دربردارنده نکات فراوانی در مورد هوشمندی سازندگان بنا باتوجه به طبیعت اطراف و تشخیص اهمیت عوامل تأثیرگذار طبیعی آن باشد.
طالبیان اظهار نمود: آنچه مسلم است وجود کرانه های جنگلی دز و منطقه حفاظت شده شکار ممنوع پایین دز با هزاران گونه های جانوری و گیاهی بکر از دیگر ارزش های برجسته این منطقه است و بدیهی است که هرگونه خدشه به محیط تاریخی طبیعی محدوده طاقدیس سردارآباد می تواند تمام ارزش های برجسته محیط پیرامونی چغازنبیل و سازه زیگورات مربوط به دوران ایلام میانه را که در دنیا بسیار شناخته شده و نظیر آنرا در کمتر جایی در جهان داریم از بین ببرد.


منبع:

1399/08/25
20:40:51
5.0 / 5
1146
تگهای خبر: باستانی , بنا , تاریخ , تمدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری