گزارش مهر از تبدیل كپرها به هتل؛

كپرنشینی برای گردشگران به اقامت لوكس تبدیل شد

كپرنشینی برای گردشگران به اقامت لوكس تبدیل شد اگر هنوز در بعضی از مناطق كشور از واژه كپرنشینی برای نشان دادن اوج محرومیت یك منطقه استفاده می نمایند، اما بعضی از فعالان گردشگری از آن برای تجربه متفاوت اقامت گردشگران بهره می برند.


خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: کپرنشینی هنوز هم در خیلی از مناطق کشور وجود دارد و مردمی که در روستاها به خصوص در روستاهای دور از مرکز مانند استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، برای خود از برگ های نخل و بافته های دست خودشان مانند طناب هایی که از درختان داز استفاده شده، خانه ای می سازند. این خانه ها که در واقع یک اتاقک است هم اتاق خواب است و هم آشپزخانه و محل استراحت و.... خیلی از افراد برای نشان دادن فقر مردمی از یک منطقه از واژه کپرنشینی استفاده می نمایند. مناطق کپرنشین بیشتر در کویرهای ایران وجود دارد مانند لوت، کرمان و سیستان و بلوچستان. اما چند سالی است که از نحوه ساخت این کپرها برای یک نوع جدید از اقامت گردشگران هم استفاده می شود. اقامت در کپر برای بسیاری از افراد جالب و جذاب است. حالا در بعضی از مناطق با الگوگرفتن از کپرهایی که مردم در آن سال ها زندگی کرده اند استفاده می شود تا یک اقامت لوکس برای گردشگران مهیا شود. استفاده از شمایل کپرها ساخت سقف کپر با برگ و ساقه های درختان خرما و داز، به شکل نیم کره ای که بخش پایینی آن با بلوک ایجاد می شود دارای، تزئیناتی مانند سوزن دوزی های بلوچی و دست بافته های زنان روستایی است. در بعضی از این کپرها برای اقامت بهتر مسافران و گردشگران تخت هم گذاشته می شود. چنین کپرهایی را در استان کرمان به وفور می توان مشاهده کرد که برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده مانند روستاهای کویر نشین.
یا حتی در شهرستان قلعه گنج استان کرمان که هتلی با همین سبک هم ساخته شده و چهار ستاره کیفیت را هم دریافت کرده است. هر چند که در ساخت آن به تهویه هوای داخل اتاق ها توجهی نشده اما اقامت در هتل کپری یک جذابیت به شمار می آید. چنین الگویی در استان سیستان و بلوچستان هم برای اقامت گردشگران وجود دارد. در جایی مانند چابهار، یکی از فعالان گردشگری با الهام از هتل های کپری، اقامتگاه خویش را به شکل یک نخل که هر کدام از آن اقامتگاه ها یک کپر است، ساخته تا گردشگران با تجربه متفاوت از اقامت در اتاقی که بیرون آن شبیه کپر و داخلش امکانات یک هتل ۵ ستاره را دارد، آشنا گردند.
در بخش های دیگری از استان سیستان و بلوچستان این نوع اقامتگاه ها در حال ساخت است. هر فعال گردشگری با کمترین هزینه یک کپر را برای اقامت گردشگران آماده کرده و از آن بعنوان بوم گردی استفاده می نماید. در این بوم گردی ها معمولاً غذای سنتی همان منطقه هم به گردشگران عرضه می شود. در بعضی از مناطق یک کپر بزرگ برای سالن گردهمایی مهیاست. اقامت در کپرها اصلاً ارزان نیست. از هتل های کپری گرفته تا اقامتگاه های بوم گردی استان سیستان و بلوچستان که همگی جزو بوم گردی ها محسوب می شوند به همان اندازه نرخ دارند که بوم گردی های دیگر. اما اگر امکانات داخل این کپرها ویژه باشد یعنی هر کدام جدا از محل اقامت دارای سرویس حمام و دستشویی جداگانه هم باشند نرخ آنها با نرخ یک هتل ۳ ستاره برابری می کند.


منبع:

1399/08/18
20:25:35
5.0 / 5
1554
تگهای خبر: اقامت , روستا , زندگی , قلعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری