حسن طلایی از درگذشت تا خاكسپاری

حسن طلایی از درگذشت تا خاكسپاری آثارنیوز: حسن طلایی مغانجوقی - استاد دیرینه شناسی دانشگاه تهران و رئیس سابق موسسه دیرینه شناسی دانشگاه تهران - درگذشت و در سكوت خبری به خاك سپرده شد.


همسر این عتیقه شناس در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان این که حسن طلایی سه شنبه ۱۵ مهر بطور ناگهانی و بر اثر سکته درگذشته است، بیان کرد: بنا به وصیت او، پیکر این استاد دیرینه شناسی چهارشنبه ۱۶ مهر در زادگاهش در شهر سلماس در آذربایجان غربی به خاک سپرده شد.
گفته می شود حسن طلایی، از نظریه پردازان عصر آهن و قبل از تاریخ کشور بوده که درسال ۱۳۲۸، در مغانجوق آذربایجان غربی به دنیا آمد. ایشان دانش آموخته دیرینه شناسی دانشگاه تهران بود که تحصیلات خودرا در دانشگاه منچستر زیر نظر «چارلز برنی» ادامه داد.
وی بعد از دانش آموختگی از دانشگاه تهران و در سال های قبل از انقلاب برای چند سال کارشناس مرکز دیرینه شناسی ایران بود و در این سال ها تجربیات میدانی مهمی به همراه هیات های دیرینه شناسی ایرانی و خارجی به دست آورد و در بررسی ها و جستجوهای مختلفی در فلات مرکزی، غرب و شمال غرب ایران مانند کاوش «سگزآباد» زیر نظر دکتر نگهبان، در بررسی منطقه هرسین با فیلیپ اسمیت و در کاوش چغاماران کرمانشاه با لوین حضور داشت.
وی در سال ۱۳۶۳ با رساله ای در مورد «عصر آهن هفتوان تپه» موفق به گرفتن مدرک دکتری شد و چند سال بعد بعنوان عضو هیئت علمی به استخدام دانشگاه تهران در آمد و بعد از سال ها تحقیق و تدریس به مرحله استادی در این دانشگاه رسید در سال ۱۳۹۸ بازنشسته شد.


منبع:

1399/07/18
10:39:03
5.0 / 5
1644
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری