آرامش در موزه ملی ایران

آرامش در موزه ملی ایران به گزارش آثارنیوز همه چیز آن طور كه برنامه ریزی كرده اند پیش می رود، حتی نیازی به در نوبت ایستادن نیست. آن قدر خلوت است كه به نظر نمی رسد حتی در ایام بین هفته ایِ پیش از كرونا هم موزه ملی ایران چنین خلوتی ای را به خود دیده باشد، اما خلوتی این موزه در روز جهانی گردشگری آن هم در مقایسه با دیگر كاخ موزه های تهران تعجب برانگیز است و البته آرامش بخش.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، موزه ملی ایران را شاید بتوان از معدود موزه هایی دانست که از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور با برنامه ریزی منظم و رعایت پروتکل های تصویب شده توسط وزارتخانه میراث فرهنگی و پروتکل های مخصوص موزه مادر ایران کوشش کرد تا علاوه بر حفاظت از آثار موزه ای به حفاظت از جانِ موزه داران نیز توجه کند؛ هر چند تعداد حضورِ بازدیدکنندگان در روزی که بازدید از موزه ها رایگان است، نسبت به دیگر فضاهای موزه ایِ دست کم تهران مانند سعدآباد و گلستان بسیار کمتر است.


طبق آن چه از خرداد و از زمان بازگشایی موزه ها، موزه ملی ایران به صورت رسمی اعلام کرد، کوشش کرد تا علاوه بر رعایت پروتکل عمومی پژوهشکده حفاظت و مرمت، با تهیه پروتکل اختصاصی، بازدید از موزه مادر ایران را که از ۲۹ اسفند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود در هفت نوبت طبقه بندی کند.
مسئولان این موزه در آن زمان تاکید نمودند که در تلاش اند تا به صورت تدریجی و پلکانی سالن های نمایشی موزه را بازگشایی کنند. در اولین مرحله از چهارم تا نهم خرداد فقط «نمایشگاه کشفیات دیرینه شناسی سال ۱۳۹۸» افتتاح شد و از دهم خرداد موزه ایران باستان از دوره آغاز عیلامی تا اختتام دوران ساسانی در طبقه همکف قابل بازدید شد.


هر چند تا حدود یک هفته قبل موزه ملی ایران بازدید از طبقه نخست موزه ایران باستان را در دستور کار داشت، سرانجام چند روز پیش از هفته گردشگری و روز جهانی گردشگری، مبادرت به باز کردن دو تالار دیگر موزه دوران اسلامی کرد و در روز جهانی گردشگری مخاطبان موزه ای می توانستند از طبقه نخست موزه ایران باستان و دو تالار موزه دوران اسلامی بازدید کنند.
تعیین مسیر مشخص بازدید، تاکید نگهبان ورودی هر تالار در خصوص میزان ساعت بازدید و تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک تا مدت زمان اختتام حضور در هر کدام از تالارهای موزه ای مهمترین نکاتی هستند که همه موزه دارانِ موزه مادر ایران نسبت به آن حساسیت دارند.


حتی با وجود خلوتی تالار موزه، بازگشت از مسیر بازدید توسط بازدیدکننده مراقبان و نگهبانان موزه را وادار به واکنش و تذکر دادن می کند، تا در راه شلوغی و هرج و مرج پیش نیاید.
اما طبق تاکید مراقبان موزه ای در صورتیکه گروهی قصد بازدید از موزه را داشته باشند باید به دسته های شش نفره تقسیم شوند و اجازه حضور تعداد بیش از ۱۰ نفر در تالارهای موزه به بازدیدکنندگان داده نمی گردد.


این قوانین بر موزه دوران اسلامی نیز حاکم است، و به سبب خلوتی فضای موزه ای دیگر نیازی به تذکر دادن نیست و امکان بازدید البته با رعایت پروتکل های بهداشتی به آسانی و بدون هیچ دغدغه ای از حضور افرادی که گرفتن عکس و سلفی آنها را از رعایت پروتکل ها منع می کند، امکان پذیر است.

1399/07/09
09:05:36
5.0 / 5
1909
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری