گزارش آثارنیوز؛

الحاقات زائد بنای تاریخی گمرك چابهار به حالت اولیه بر می گردد

الحاقات زائد بنای تاریخی گمرك چابهار به حالت اولیه بر می گردد مرمت و احیای بنای تاریخی گمرك چابهار گرچه مورد انتقاد قرار گرفته، اما مدیر گردشگری چابهار می گوید این بنا بعد از اتمام فیلمبرداری به حالت اولیه برمی گردد و الحاقات آن حذف می شود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، چند روزی است که در فضای مجازی مبحث مرمت بنای تاریخی گمرک در محدوده چابهار مورد انتقاد کارشناسان معماری و مرمت قرار گرفته است، تصاویری از ساختمان گمرک چابهار انتشار یافته و مشتاق گوهری مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان نسبت به مرمت این بنای تاریخی، رنگ آمیزی های بیرونی و الحاق تزئینات آن واکنش نشان داده و اعلام نموده است که این رنگ و تزئینات همگن با معماری این منطقه نیست. همینطور این بنا برای یک فیلم سینمایی مرمت شده است چه بسا مرمت نادرست آن باعث تبلیغات نادرست درباره معماری چابهار خواهد شد.
پیرو این مورد عدنان حسینی مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار به خبرنگار مهر اظهار داشت: سازمان منطقه آزاد چابهار برای ساخت فیلم «خوشید آن ماه» و نمایش زیبایی ها و جاذبه های بکر مردم و منطقه در چارچوب فیلم سینمایی با همکاری و مشارکت هنرمندان بومی بر خود لازم دانستیم در تغییر نگاه نسبت به این استان سهمی ناچیز داشته باشیم تا بتوانیم فضای سنتی مناسب با الهام از معماری بومی این منطقه را در معرض دید همگان قرار دهیم. بناهای تاریخی، خانه های بومی و محلی گوناگونی در شهر بازدید شد و در نهایت با مشورت اساتید و عوامل فیلم بنای تاریخی گمرک در حاشیه ساحل واقع در بافت قدیمی شهر بعنوان محل تصویربرداری انتخاب گردید.
وی اظهار داشت: فلسفه ورود سازمان منطقه آزاد چابهار در این بنا که سال ها در انتظار مرمت و احیای متولیان امر بوده و متأسفانه به علت محدودیت در تأمین منابع مالی به یک بنای متروکه تبدیل گشته صرفا معرفی جاذبه های این منطقه بوده است. می خواهیم بعد از اتمام فیلمبرداری از این بنا بعنوان مرکز فرهنگی و سنتی بهره برداری نماییم. فضایی که توسط عوامل فیلم بر اساس بررسی فرهنگ و گونه شناسی زندگی مردم بلوچ مطالعه و طراحی شده الزاماً تغییراتی را نه در ساختار بنا بلکه در دکوراسیون و ظاهر بنا در محل فیلمبرداری اجتناب ناپذیر می کرد.
مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار در ادامه اظهار داشت: مداخله در الحاقات موقت دکوراسیون و تزئینات در اثر با الهام از معماری سنتی بلوچستان برای بالا بردن سطح کیفیت تصویربرداری انجام شده که پس از اتمام این مرحله با عنایت به اصالت و احترام به بنا الحاقات موقت و ناهمگن اصلاح و به حالت اولیه برمی گردد.
حسینی افزود: این اثر تاریخی با سازه خشتی طی سال ها پس از ساخت بنای اولیه الحاقات جدیدی به ان افزوده شد که ساختاری آجری با ملات ماسه، سیمان با سقف تیرآهنی دارد متأسفانه طی چند سال قبل با نمای آجر و سفال اجرا شده است که جای بحث بسیار از لحاظ رعایت ضوابط و قوانین دارد. کسانی که از مرمت و احیای این بنای تاریخی انتقاد دارند چرا تاکنون که این بنا در حال تخریب بود واکنشی نشان ندادند.
وی در انتها اظهار داشت: ما اعتقاد داریم یکی از طریق های حفاظت از این بناها تغییر کاربری و احیای آن به فضاهای گردشگری و درآمدزاست. عوامل فیلم متعهد به برگشت بنا به حالت اولیه و اصلاح الحاقات مربوط به آن هستند. سازمان هم نظارت کامل بر اجرای این تعهد دارد. با این وجود اگر اساتید، متخصصان و دلسوزان نسبت به مرمت این بنا نقد دارند پیش از هر گونه اظهار نظر در فضای مجازی راهکارهای پیشنهادی خویش را مطرح کنند تا با استفاده از خرد جمعی گام مؤثری در احیای مواریث فرهنگی برداشته شود.


منبع:

1399/07/08
23:19:23
5.0 / 5
1797
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری