اختلاف استاندار و مدیركل میراث فرهنگی كردستان ادامه دارد؛

غیبت متولی در جلسه ثبت جهانی اورامان

غیبت متولی در جلسه ثبت جهانی اورامان آثارنیوز: نشست هماهنگی برای تسریع در ثبت جهانی اورامان در حالی در سنندج انجام شد كه متولی اصلی این مساله یعنی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كردستان در آن حضور نداشت.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: پروژه ثبت جهانی اورامان از سال ۹۵ شروع شد و امروز پس از چهار سال کوشش برای رسیدن به نتیجه می بینیم که میراث فرهنگی به سبب مخالفت استاندار کردستان با حضور اسماعیل کردستانی بعنوان متصدی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جایگاهی در ادامه این پروژه ندارد.
روز سه شنبه هفدهم شهریور ماه سال جاری جلسه اضطراری ثبت جهانی اورامان در استانداری کردستان انجام شد و این در حالی بود که از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان که متولی اصلی اجرای این پروژه مهم و تاریخی برای این استان است، هیچ کسی حضور نداشت.
در آبان ماه سال ۱۳۹۸ و به دنبال عزل و برکناری سیدمحسن علوی از پست مدیرکلی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان، اسماعیل مریوانی که معاون اداری و مالی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان بود، بعنوان سرپرست این اداره کل معرفی گردید و داستان مخالفت استاندار، نمایندگان مجلس و دیگر مدیران درباب این انتصاب دقیقاً از همین زمان شروع شد.
از بدو انتصاب سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان، جنگ و دعوا درباب انتخاب مدیرکل این سازمان وارد فاز عجیبی شد و گزینه های مختلفی متصل به یک جریان خاص سیاسی و حتی افراد شاخص در استان کردستان برای تصدی مدیرکلی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان عرضه شدند ولی هر گزینه ای به دلیلی خاص نهایی نشد.
در میان کش و قوس های فراوان و معرفی بیش از ۱۴ گزینه برای مدیرکلی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان، وزارت خانه بر اینکه فرد معرفی شده باید حتما سابقه کار و مسئولیت در میراث فرهنگی را داشته باشد، شمار زیادی از گزینه ها را حذف نمود و داستان اختلاف بین استاندار کردستان و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به جایی رسید که خود علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی اعلام می کند به سبب دخالت های زیاد، گزینه مورد نظر خودرا بعنوان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کردستان منصوب می کند.
این تهدید وزیر بالاخره عملی شد و در صورتیکه اسماعیل مریوانی، سرپرست سابق اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان از گزینه های مورد حمایت مسئولان استان و نمایندگان مردم در مجلس نبود، در ۲۳ تیر ماه سال جاری بعنوان مدیرکل منصوب و معرفی گردید.
داستان اختلاف درباب انتصاب مریوانی بعنوان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان از همان مراسم معارفه آغاز شد، به شکلی که هیچکدام از مدیران استانی در این مراسم حضور پیدا نکرده بودند.
دود دعوای سیاسی در چشم میراث فرهنگی کردستان
تنها بعد از چند مدت کوتاه استاندار کردستان دست به کار شده و در یک بخشنامه اداری ضمن مخالفت رسمی با انتصاب اسماعیل مریوانی بعنوان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان از همه مدیران خواست هیچ همکاری با وی نداشته باشند.
در بخشنامه اداری استاندار کردستان خطاب به مدیران ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی استان آمده است: نظر به اینکه مدیرکل جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان بدون هماهنگی منصوب شده اند و این رویه خلاف مواد یک و هشت مصوبه شورای عالی اداری است، پس این انتصاب وجاهت قانونی نداشته و از همکاری و دعوت نامبرده به جلسات جدا خودداری شود.
سال ها است پرونده ثبت جهانی اورامان تخت در استان کردستان مطرح شده و اقدامات مختلفی برای به نتیجه رساندن آن صورت گرفته است و امروز که به گام های آخر برای به ثبت رساندن آن نزدیک شده ایم، می بینیم که با کارشکنی که در حوزه میراث فرهنگی استان صورت گرفته، اتمام این پروژه ممکنست به خطر بیافتد.
قرار است همین یکم مهر ماه سال جاری ارزیاب سازمان یونسکو به کردستان سفری داشته باشد و با بازدید از منطقه اورمان راه را برای ثبت جهانی اورامان هموار کند اما در فاصله کمتر از ۱۵ روز مشکلات عدیده ای در مناطق مورد نظری که مقرر است مورد بازدید قرار گیرد وجود دارد که باید هر چه سریع تر حل و فصل شوند.
جالب اینکه باتوجه به دستور استاندار در خصوص عدم همکاری با مدیرکل میراث فرهنگی، روز گذشته جلسه اضطراری که برای رفع این مشکلات در راه ثبت جهانی اورامان برگزار شد، بدون حضور اسماعیل مریوانی بود و در این نشست دستگاه های اجرایی مانند راه و شهرسازی، مخابرات، برق، بنیاد مسکن، فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها موظف شدند تا مشکلات مناطق مورد نظر را حل کنند.
اورامان در گام آخر ثبت جهانی
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت ثبت جهانی اورامان اظهار داشت: ارزیاب یونسکو اول مهر ماه در منطقه اورامان حضور خواهد یافت و بدین جهت برنامه اضطراری ۱۵ روزه برای رفع مشکلات این منطقه تدوین شده است.
پویا طالب نیا اظهار نمود: ارزیابان در این سفر راستی آزمایی مطالبی که درباب تاریخی بودن این منطقه به سازمان جهانی یونسکو ارائه شده را بررسی نموده و معایب را اطلاع داده و حدود ۶ ماه فرصت داریم که این معایب را رفع نماییم و امیدواریم در جلسه سال آینده یونسکو، پرونده ثبت جهانی اورامان بسته شود.
وی اضافه کرد: متأسفانه در روستاهای این منطقه آلودگی بصری را شاهد می باشیم و جلوه روستاها را از روستای فرهنگی و تاریخی قدیمی بر هم زده است که باید اصلاح شوند تا در روند ثبت جهانی اورامان مشکلی پیش نیاید.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان با اشاره به اینکه در حال آماده سازی نهایی روستاهای منطقه اورامان قبل از سفر ارزیاب یونسکو هستیم، افزود: قبلاً مشاور یونسکو به منطقه سفر کرده و گزارشی به جهت اینکه چه تغییرات و کارهایی باید صورت گیرد به ما ارائه کرده بود.
با توجه به اینکه در مجموع هر کشوری سالیانه یک سهمیه در بحث ثبت جهانی پرونده میراث فرهنگی در سایت یونسکو دارد، امیدواریم ثبت جهانی اورامانات که فرصتی بزرگ برای توسعه استان و منطقه بوده، مراحل نهایی خودرا هر چه زودتر به پایان برساند و در نهایت اختلافات و دعوای استاندار کردستان با مدیرکل میراث فرهنگی موجب نشود که خدشه ای به روند مثبت این پرونده وارد شود که دود آتش این اختلافات تنها به چشم کسانی می رود که چندین سال است برای رسیدن به این هدف در تلاش هستند.


منبع:

1399/06/20
11:28:06
5.0 / 5
1929
تگهای خبر: تاریخ , روستا , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری