یك باستان شناس اعلام كرد

كشف یكی از سكونتگاه های قرون میانی اسلام در قزوین

كشف یكی از سكونتگاه های قرون میانی اسلام در قزوین به گزارش آثارنیوز بر مبنای اطلاعات و داده های حاصل از گمانه های تعیین عرصه و حریم و گمانه لایه نگاری، محوطه اریك تپه الوند - استان قزوین - یكی از سكونتگاه های قرون میانی اسلام (قرن ۶ تا ۷) و با شاخصه سفال های لاجوردی و سفال های مهرزده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فریبا محمدی _سرپرست هیئت گمانه زنی اریک تپه الوند - استان قزوین - با بیان این خبر اظهار داشت: کاوش اریک تپه به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و لایه نگاری این محوطه در محدوده ای با مساحت ۵.۴ هکتار و با ایجاد ۲۳ گمانه در ابعاد ۱×۱ و یک گمانه لایه نگاری با ابعاد ۱×۲ صورت گرفت.

این دیرینه شناس هدف از انجام این مهم را امکان سنجی نهشته های باستانی، تعیین دوره های فرهنگی، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه و هم رفع مشکلات متقاضیان شرکت های شهر صنعتی اعلام نمود و اضافه کرد: لزوم انجام این گمانه زنی علاوه بر موارد مطرح شده قرارگیری این محوطه در محدوده کارخانجات شهر صنعتی البرز بود که مشخص نبودن محدوده محوطه امکان پاسخگویی را میسر نمی کرد.

محمدی افزود: قرارگیری تپه در بین کارخانجات صنعتی از یکسو و رودخانه فصلی الوند (با درختان بلند اطرافش) از طرفی بعنوان عاملی غیر مفید و مضر در حوزه نفوذ اثر محسوب می شد که همین عامل متاسفانه مامنی جهت دپو نخاله های ساختمانی و صنعتی، تبدیل محوطه به پیست موتورسواری و... شده بود.

او با اشاره به این که رودخانه فصلی الوند بی گمان زمانی در شکل گیری دوره سکونتگاهی اریک تپه عامل مفیدی محسوب می شده اما متاسفانه در گذر زمان تبدیل به عاملی مضر شده است، بیان نمود: با این وجود در جهت اهداف مورد اشاره ۲۳ گمانه در هشت جهت جغرافیایی بوجود آمد که از این میان ۱۴ گمانه فاقد شواهد باستان شناختی و ۹ گمانه با شواهد و لایه های فرهنگی شناسایی شدند.

محمدی افزود: بر مبنای اطلاعات و داده های حاصل از گمانه های تعیین عرصه و حریم و هم گمانه لایه نگاری محوطه اریک تپه الوند - استان قزوین - یکی از سکونتگاه های قرون میانی اسلام (قرن ۶ تا ۷) و با شاخصه سفال های لاجوردی و سفال های مهرزده است.
1399/06/06
13:17:44
5.0 / 5
1951
تگهای خبر: باستانی , بنا , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری