آغاز مرمت قلعه بهادری در كمیجان

آغاز مرمت قلعه بهادری در كمیجان مركزی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان كمیجان از آغاز مرمت قلعه بهادری اطلاع داد.


سعید نیک نام در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه قلعه خاندان بهادری مربوط به دوره قاجار است که زمین آن ۱۱ هزار مترمربع وسعت دارد، اضافه کرد: بنای قلعه سه هزار مترمربع و دارای دو بخش و دو درب چوبی در قسمت شمالی و غربی است که البته درب اصلی در بخش جنوبی بنا قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه وسیع ترین و بزرگ ترین ساختمان های قلعه در بخش شمالی بنا قرار گرفته که به بخش اعیان نشین شهره است، اظهار داشت: این قلعه علاوه بر شاه نشین دارای باغ، قلمستان و برج های بلند است که متاسفانه در طول زمان برج ها صدمه دیده و ارتفاع به شش متر رسیده است.
نیک نام مصالح به کار رفته در ساخت این بنا را خشت، سنگ، آجر، چوب، آهک و گچ عنوان نمود و اضافه کرد: مجموعه قلعه خاندان بهادری، شش بخش دارد که از آن میان، دو قسمت در محدوده هشتی در ضلع جنوبی قلعه و مربوط به اصطبل ها و محل نگهداری چهارپایان بوده است و وسیع ترین و بزرگ ترین ساختمان های قلعه، در بخش شمالی آن قرار گرفته که مدت ها، بعنوان بخش اعیان نشین قلعه، کاربری داشته است.
وی افزود: بخش بیرونی عمارت قلعه بهادری، مجموعه ای از اتاق های پنج دری و سه دری و ایوان های ستون دار، با تزیینات چشم نواز و زیبا در اروسی ها و پنجره های چوبی و شیشه های رنگی است که ضمن جذابیت دادن به معماری قلعه، اشرافیت بخش بیرونی به حیاط مرکزی را هم مهیا کرده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کمیجان با اشاره به اینکه این بنای تاریخی با شماره ۷۷۰۱ در تاریخ ۱۷ اسفندماه ۱۳۸۱ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، اضافه کرد: ضلع شمال غربی بنا شامل ساختمان شاه نشین قلعه و فضای مطبخ غربی به علت بارندگی بیشترین صدمه را دیده است که مورد بازسازی قرار می گیرد.
وی افزود: عملیات مرمت قلعه خاندان بهادری روستای اسفندان شهرستان کمیجان با اعتباری بالغ بر ۶۵۰ میلیون ریال شروع شد که دو ماه به طول می انجامد، اما برای مرمت کل بنا بیشتر از سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
نیک نام اضافه کرد: هم اکنون کاربری بنا تاریخی است و با تکمیل مرمت به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
منبع:

1399/05/30
11:38:26
5.0 / 5
2056
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری