میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

۶ دلیل برای ملی بودن كاخ ثابت

۶ دلیل برای ملی بودن كاخ ثابت صدور مجوز گردشگری كشاورزی، اعلام مفقودی اثری از آلبوم خانه كاخ گلستان و مرمت های ناصحیح قلعه پرتغالی ها همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: در این هفته خبری درباره مفقود شدن یکی از آلبوم خانه کاخ گلستان منتشر گردید.
در این باره مدیر مجموعه این کاخ جهانی توضیح داد که از حدود ۶ ماه قبل در جریان مفقود شدن این اثر بوده ایم.
نظر قطعی درباره مفقود شدن آن پس از اختتام انبارگردانی رسمی اعلام می شود. با این وجود با بررسی تیم یگان حفاظت میراث فرهنگی هیچ نشانه ای در خصوص سرقت آلبوم نیست.
در این هفته همین طور اعلام گردید که دادگاه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری درباره ثبت ملی کاخ ثابت پاسال یک رای به نفع وزارت میراث فرهنگی صادر کرده است و برای آن شش دلیل آورده است همچون اینکه این اثر فارغ از آنچه توسط چه کسی ساخته شده باشد بعنوان یک اثر ملی از طرف سازمان میراث فرهنگی شناخته شده و در لیست آثار ملی قرار گرفته است. دلیل دیگر اینکه شکات هیچ دلیلی برای عدم رعایت تشریفات ثبت بنا در لیست میراث ملی ندارند. همین طور بنا به قوانین موجود، تشخیص اهمیت یک اثر بر عهده سازمان میراث فرهنگی است و این بنا دارای خاصیت های تاریخی و معماری بوده است.
در این هفته همین طور ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی دستورالعمل صدور مجوز فعالیت گردشگری کشاورزی را ابلاغ نمود اما خبر دیگر درباره قلعه پرتغالی ها نظر کارشناسان مرمت را برانگیخت. به نحوی که آنها اعلام نمودند در مرمت این بنای تاریخی و ثبت ملی شده بر خلاف اصول مرمتی از سیمان بجای مصالح بومی استفاده شده است. بدین سبب مرمت های ناصحیح شمایل این قلعه را به هم ریخته است.
این هفته محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور دیداری با سفیر یونان داشت و در این دیدار بر گسترش همکاری ها برای استرداد اموال فرهنگی و تاریخی ایران و یونان و تبادل تجربیات در زمینه استرداد اموال فرهنگی و تاریخی تاکید گردید.
همچنین برگزاری یک سمینار با موضوع میراث فرهنگی نیز در دستور کار قرار گرفت. سازمان ملل نیز در گزارشی طبق محاسبات خود اعلام نمود قبل از اینکه کشورها تصمیم بگیرند مرزهای خودرا برای مسافران باز کنند صنعت گردشگری یک سوم یک تریلیون دلار را از دست داد. بنابر این پاندمی کرونا سه برابر بحران قبلی به توریسم جهان ضرر شد و این صنعت با سقوط ۹۸ درصدی در ماه می مواجه گردید.
این هفته همین طور سامانه صدور مجوز تاسیسات گردشگری کشور افتتاح شد و طبق آخرین گزارش دریافتی از بانک های عامل بنا بگفته معاون گردشگری بیش از ۸ هزار و ۳۰۰ فقره پرونده درخواست تسهیلات از طرف وزارت گردشگری تایید و در اختیار شعب بانک های عامل قرار گرفته است.

1399/05/19
20:25:45
5.0 / 5
2199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری