خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه

خطر جدید برای برج طغرل و ابن بابویه ساخت مركز فرهنگی برج طغرل و ایستگاه پست گاز در محدوده مرزی برج یعنی حتی نزدیك تر از عرصه اثر و لطمه هایی كه تابحال به این اثر تاریخی وارد شده، گویا راضی شان نكرده؛ حالا سراغ پارك بازی كودكان رفته اند و بیل مكانیكی بین برج طغرل و دومین قبرستان تهران، زمین را گود می كند تا برای كودكان پارك و شهربازی ایجاد شود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، برای زمین خالی پشت برج طغرل جایی که قرار بود مترو برج راه اندازی شود اما به سبب لطمه هایی که می توانست به این محدوده از ری باستان وارد شود و با کوشش های فعالان میراثی و میراث فرهنگی مسیر آن تغییر نمود، نقشه دیگری کشیده اند، می خواهند آنرا به زمین پارک بازی کودکان تبدیل کنند، اما نکته قابل تامل این است که به همان زمین خالی راضی نشده اند و مدتی است بیل مکانیکی زمین را گود می کند.
همسایه های برج طغرل می گویند حدود ۲۰ روزی هست که دیواره فلزی دور تا دور زمینی که تا قبل از این پارکینگ ماشین های شان بود کشیده شده و صدای بیل مکانیکی شبانه روز در گوش شان است.
می گویند روزی اعضای شورای شهر و شهرداری برای آغاز کار این کارگاه آمدند و کلنگ زدند، گفتند مقرر است آبنما هم برای این پارک راه اندازی شود و قول دادند تا آخر شهریور کارشان تمام می شود.
برمبنای دیده های خبرنگار ایسنا، حالا زمینِ صاف قرارگرفته در عرصه برج طغرل و حریم درجه یک قبرستان ابن بابویه چیزی حدود نیم متر گودتر شده و بیل مکانیکی هنوز کار می کند؛ یکی از خانه های قدیمی باقی مانده از این منطقه شهرری که سال ها تنها در میانه این زمین بایر باقی مانده و مورد استفاده بود هم داخل کارگاه قرار گرفته اما به نظر نمی رسد هنوز خطری متوجه آن باشد.


با این وجود این چیزی از بی توجهی مسئولان میراثی و شهری و شورای شهر کم نمی نماید. یکی از فرهنگی های بازنشسته خیابان نبی پور شهرری و همسایه برج طغرل بر این نکته تاکید می کند.
او اضافه می کند که اگر واقعا فقط قرار بر ایجاد پارک بازی کودکان است چرا بیل های مکانیکی شب ها هم به فعالیت مشغول اند، حتی می توانند پایه های وسایل بازی کودکان را با بتن روی زمین کار کنند و چه نیازی به این گودبرداری است؟
در طول چند سال قبل آن قدر حرف و حدیث پشت برج طغرل و قبرستان ابن بابویه _ نخستین قبرستان شهرری _ زیاد بوده که جایی برای دفاع از
عملکرد متولیان شهری و میراثی در مقابل حفاظت از این شهر باستانی و محوطه های تاریخی و ارزشمندش باقی نمی گذارد. انحراف از محور برج طغرل کم شان بود، سراغ ساختِ مجتمع فرهنگی و تجاری در عرصه برج طغرل و ایجاد پست گاز در کنار دیواره آن رفتند و برنامه ریزی کردند برای عبور مترو از بین این دو اثر تاریخی و در نهایت طرح جدید برای چند وجب زمین خالی کنار برج!
اگر قرار بر حواس پرتی مسئولان شهری ری باشد، شاید نیاز است تا فرونشست های زمین در اطراف برج طغرل و همان فرهنگسرای فرهنگی اش یادآوری شود که گودبرداری، ایجاد آبنما و فعالیت بیل مکانیکی چقدر می تواند روند بدتر شدن این منطقه از شهرری را سریع تر کند.1399/05/17
21:17:39
5.0 / 5
2260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری