آزادسازی فضای پیرامونی چنارهای سیصد ساله آقایان میامی

آزادسازی فضای پیرامونی چنارهای سیصد ساله آقایان میامی سمنان مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان میامی از مرمت بافت تاریخی میامی واقع در حریم درجه یك كاروانسرا و بهسازی اطراف درختان چنار محور تاریخی عمارت ثبت شده ˮآقایانˮ در لیست میراث طبیعی كشور اطلاع داد.


محمد صادق رضویان یکشنبه 12 مرداد ماه با بیان این خبر اظهار نمود: مرمت بافت تاریخی میامی شامل برچیدن کف ناهمگون با بافت تاریخی و اجرای آجر فرش و آزادسازی اطراف درختان کهنسال چنار مسیر کوچه آقایان و اجرای سیم گل و کاهگل بدنه است.
وی هدف از مرمت را حفاظت از آثار پرارزش و بافت تاریخی عنوان و تصریح کرد: در بافت تاریخی میامی کاروانسرای شاه عباسی، مسجد آقایان، آب انبار عمارت، عمارت آقایان، حمام آقایان و تعدادی ساباط و دالان وجود دارد که جلوه خاصی را به سیمای این شهر بخشیده و در همین راستا بافت تاریخی میامی بعنوان یک عنصر تاریخی دارای اهمیت است.
رضویان با اشاره به اینکه مرمت های انجام شده در فرهنگ سازی و ترغیب شهروندان در زمینه حفاظت از آثار تاریخی و طبیعی موثر بوده است، اظهار داشت: «در روزهای گذشته هم شهروندان میامی به صورت خودجوش فضای اطراف درختان ثبت شده در لیست میراث طبیعی ملی این شهرستان را با هدف ایجاد فضای کافی برای رشد و تنفس ریشه درختان، آزادسازی کردند.»
وی اظهار داشت: درختان کهنسال در بافت تاریخی شهر میامی در فاصله کمی از آب انبار و کاروانسرای تاریخی، مسجد و عمارت آقایان و در ابتدای خیابان ولی عصر (عج)واقع شده اند.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان میامی با اشاره به اینکه این درختان به شماره 545 در لیست میراث طبیعی ملی کشور ثبت شده اند، اضافه کرد: این درختان دارای بیشتر از 200 تا 300 سال قدمت هستند.
وی یادآوری کرد: شهرستان میامی دارای چهار منطقه نمونه و هفت روستای هدف گردشگری می باشد. و بزرگ ترین مجموعه کاروانسرای ایران در این شهرستان قرار دارد.
منبع:

1399/05/12
14:07:48
5.0 / 5
2229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری