مدیركل امور حقوقی و املاك تشریح كرد؛

روند بازگشت كاخ ثابت پاسال به لیست آثار ملی

روند بازگشت كاخ ثابت پاسال به لیست آثار ملی ابراهیم شقاقی اظهار داشت: با رأی شعبه سه تجدید نظر دیوان عدالت اداری، كاخ ثابت پاسال در لیست آثار ملی باقی ماند.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: ساختمان معروف به کاخ ثابت پاسال در سال ۱۳۴۰ در شمال بلوار آفریقا ساخته شد و ۱۱ هزار و ۵۴۳ متر مربع مساحت دارد. این خانه قبل از انقلاب گران ترین خانه شهر تهران بود.
وی افزود: این کاخ در سال ۹۶ از جانب کارشناسان میراث فرهنگی به استناد قانون ثبت آثار ملی سال ۱۳۵۲ واجد ارزش فرهنگی هنری شناخته شد و در لیست آثار ملی کشور به لحاظ ارزش های هنری و معماری که داشت، به ثبت رسید.
مدیرکل امور حقوق و املاک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: بعد از ثبت ملی این اثر، مالک به دیوان عدالت اداری شکایت نمود و در نهایت در سال ۹۸ شعبه ۱۰ دیوان عدالت اداری که شعبه بدوی این پرونده است، رأی به ورود شکایت داد تا اثر از ثبت ملی بیرون برود که در نهایت اداره کل امور حقوق و املاک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از این رأی درخواست تجدیدنظر کرد و پرونده به شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری ارجاع داده شد.
شقاقی اظهار داشت: با عنایت به تلاشهای حقوقی انجام شده و با همکاری دفتر ثبت آثار وزارتخانه مستندات متقنی در این خصوص عرضه شد. همینطور نماینده دفتر حقوقی و نماینده دفتر ثبت آثار به شکل حضوری در چندین جلسه شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری حاضر شدند و توضیحات مؤثر خویش را در ارتباط با این اثر ثبتی عرضه کردند.
وی بیان نمود: در نهایت رأی قطعی شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال دادنامه بدوی صادر شد و خانه در ثبت ملی باقی ماند.

1399/05/09
22:52:26
5.0 / 5
2120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری