ماجرای تخریب كاشی كاری امامزاده حسین (ع) قزوین چیست؟

ماجرای تخریب كاشی كاری امامزاده حسین (ع) قزوین چیست؟ آثارنیوز: قزوین پنجشنبه شب، دوم مرداد فیلم تخریب قسمتی از كاشی كاری رخبام امامزاده حسین (ع) در فضای مجازی انتشار یافت، در این فیلم تخریب علنی اثر تاریخی دیده می شود كه با واكنش دوست داران میراث فرهنگی روبه رو شده است.


امامزاده حسین (ع) نامی آشنا در بین مردمی است که سالیان سال است مأمن آرامش روح و قلب شان بقعه شاهزاده حسین (ع) فرزند امام هشتم است. کمتر قزوینی را می توانید پیدا کنید که امامزاده حسین (ع) را نشناسد یا به زیارت این بارگاه نرفته باشد؛ هرچند که همچنان میان پژوهشگران تاریخ در این باب که شاهزاده حسین (ع) فرزند امام رضا (ع) هست یا نه اختلافاتی وجود دارد.
پنجشنبه شب، دوم مرداد فیلم تخریب قسمتی از کاشی کاری رخبام امامزاده حسین (ع) در فضای مجازی انتشار یافت، در این فیلم تخریب علنی اثر تاریخی دیده می شود که با واکنش دوست داران میراث فرهنگی روبه رو شده است، فعالان حوزه میراث فرهنگی معتقدند این تخریب حتی اگر برای بازسازی یا مرمت باشد غیراصولی است و نشان دهنده چشم پوشی یا ناآشنایی مدیران قزوین با ضوابط بدیهی کار است.
پس از انتشار این فیلم کاربری که شاید یکی از مسئولان این پروژه باشد در پاسخ به اعتراض فعالان میراث فرهنگی نوشت:
«تخریبی صورت نگرفته، پروژه ایمن سازی و لطمه شناسی صورت گرفته و کار در مرحله آغاز گمانه زنی از بام و محل های رطوبت زدایی انجام شده و ان شاالله از دوشنبه بام برداشته و باج های تهویه هوا و بازسازی و مرمت مجدداً آغاز می شه...
این محل که برداشت شده دقیقاً ناشاقولی عمده و در حال ریزش بود، داربست ها بابت موضوع تعبیه شده، آن کاشی ها هم دوره تاریخی نداره و کلاً لعاب روش رفته و امکان دانه گذاری نبود و باید مجدداً الگوبرداری شده و بازسازی کرد. این کار را در بقعه آمنه خاتون انجام دادیم و در امامزاده حسین نیز مجدداً با ایمن سازی درست تهیه شده...»

طبق پیگیری های ایسنا آن بخش از کاشیکاری رخبام مجموعه امامزاده حسین (ع) که در این فیلم در حال تخریب است با الگویی صفوی در دوره قاجار ساخته شده و در زمانی که سعدالسلطنه در قزوین حضور داشته (حکومت ناصرالدین شاه قاجار) بازسازی شده است.
علی محمدپور، مسئول روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان قزوین در پاسخ به اعتراضات نوشته است: «باتوجه به جلسات گوناگون میراث و اوقاف و تشکیل کارگروه مشترک، تخریبی انجام نشده و مربوط به آغاز مراحل گمانه زنی، رطوبت زدایی و بازسازی و مرمت می باشد».

آغاز مرمت امامزاده حسین (ع) از اول مرداد
حجت الاسلام سیدمصطفی مجیدی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: موضوع مرمت امامزاده حسین (ع) از روز چهارشنبه اول مرداد شروع شده است؛ تامین اعتبار این پروژه بر عهده اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین بوده و نظارت و اجرای مرمت بر عهده میراث فرهنگی است.
وی افزود: برای این امر کارگروهی متشکل از اوقاف و میراث فرهنگی استان تشکیل شده است؛ طرح پروژه در وزارت میراث فرهنگی کشور تأیید و مجری کار هم به وسیله میراث فرهنگی معرفی شده است؛ دفتر فنی توسط میراث به ما معرفی گردید و ما در حال انعقاد قرارداد هستیم، در نهایت تأیید و نظارت بر اجرای طرح به جهت فنی بر عهده میراث فرهنگی است.
مجیدی در آخر اظهار داشت: البته من فیلم انتشار یافته را هنوز ندیدم اما تخریبی در کار نیست چون بحث نظارت و اجرا با ورود متقن و دقیق میراث فرهنگی است، آقای مهندس نصیری مدیر این پروژه از افراد فنی میراث فرهنگی است و هرگونه اتفاقی قرار باشد در بقعه امامزاده حسین (ع) بیفتد با نظارت این فرد انجام می شود چون وی رابط اصلی میراث در امامزاده حسین (ع) است.
کاشی ها طبله کرده و خطر سقوط داشت
برای پیگیری موضوع با علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی قزوین تماس گرفتیم و وی درباب فیلم انتشار یافته در فضای مجازی به ایسنا اظهار داشت: پروژه مرمت امامزاده حسین (ع) قزوین توسط میراث فرهنگی در حال انجام می باشد و این امر با مطالعه و طرح مکتوب شروع شده است.
وی افزود: کاشی ها طبله کرده و از سازه اصلی جدا شده اند و چون خطر سقوط داشتند آنرا برداشتیم تا مرمت اتفاق بیفتد و این کار هم کاملاً قانونی می باشد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/05/04
13:39:09
5.0 / 5
2447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری