در گزارش آثارنیوز بیان شد؛

تورهای آشناسازی در كشور استاندارد نیست

تورهای آشناسازی در كشور استاندارد نیست به گزارش آثارنیوز یك راهنمای گردشگری با انتقاد از روند غیراصولی برگزاری تورهای آشناسازی در سرتاسر كشور اظهار داشت: باید تورهای آشنایی فعالان گردشگری با جاذبه های كشور دارای استاندارد و ضابطه شوند.میثم امامی از راهنمایان گردشگری می باشد ودر تورهای آشناسازی که مدتی است دفتر تبلیغات و بازاریابی در کشور راه انداخته شرکت کرده وی در نقدی به روش اجرای این تورها به خبرنگار مهر اظهار داشت: باید تورهای آشناسازی فعالان گردشگری با ظرفیت های استان های مختلف، استانداردسازی شوند. چون حالا مشخص نیست چه استانداردی برای جذب ثبت نام کنندگان رعایت می شود. چه از لحاظ ظرفیت، کیفیت انتخاب افراد و یا دسته بندی آنها. بعنوان مثال می توان در این استانداردسازی مشخص کرد که چه تعداد عکاس و یا تور لیدر برای استانی مثل قزوین و یا ایلام می خواهیم که در این برنامه حضور داشته باشند و به چه دلیل. می خواهیم چند مسئول اقامتی در یک استان دیگر را با واحدهای اقامتی استان هدف مان آشنا نماییم و ….
وی اضافه کرد: اگر در دنیا معرفی جاذبه ها در فم تریپ ها مدنظر بود حالا هدف دیگری هم دارند که آن هم معرفی زیرساختهای گردشگری می باشد. پس مخاطب فم تریپ تنها کسی نیست که صفحه مجازی پر محتوایی داشته باشد. می توان از کارشناسان هم دعوت کرد و یا کسانی که در حوزه تورهای ورودی به صورت حرفه ای کار می کنند. ما مشکلی با معرفی نداریم اما آیا به این فکر شده که وقتی جایی معرفی می شود به حلقه های دیگر تأمین هم دقت کنیم ما نباید فقط در تورهای آشناسازی مقصد را ببینیم. بلکه باید زنجیره های دیگر تأمین هم مورد توجه قرار گیرند.
امامی با تاکید بر اینکه جای خالی آموزش در فم تریپ ها خالی است اظهار داشت: آیا به این مورد توجه کرده ایم که رستورانی خدمات خوبی می دهد یا نه؟ چرا به مبحث آموزش در فم تورها هیچ توجهی نشده است؟ در دنیا همزمان روی آموزش عوامل تأمین هزینه می کنند چه خوب است که در فمتورها به بعضی از افراد دیگر همچون راننده ها یا هتلداران و … هم توجه گردد. می توان بعنوان مثال از راننده ها خواست که در فمتورها شرکت داشته باشند و یا اینکه درباره مشکلات آن استان از دید راننده ها پرداخته شود و یا حتی مسئول حمل و نقل آن استان چند نفر از بهترین راننده هایش را معرفی نماید.
وی اضافه کرد: گاهی شرکت کنندگان در فم تورها را به یک جاذبه گردشگری مانند چشمه کوهرنگ می بریم افراد هم از زیبایی آن می نویسند اما آیا می گوئیم که وسیله ای برای رسیدن به آنجا و یا سرویس بهداشتی نیست. یا اینکه هر گردشگری نمی تواند با ماشین خودش تا آنجا برود؟
وی درباره اینکه برخی بر این نظر هستند که تورها باید ترکیبی از فعالان گردشگری باشد و برخی دیگر اعتقاد دارند که باید هر بار یک گروه را با جاذبه ها آشنا کرد اظهار داشت: اگر افراد با تعداد زیاد یکباره به سفر بروند مشکلات آن استان و یا زیرساختها بهتر مشخص می شود. مثلاً متوجه می شویم که آیا رستوران می تواند برای این تعداد زیاد غذا آماده کند و به بهترین شکل خدمات بدهد یا نه. از طرفی افراد مختلف می توانند نظرات یکدیگر را درباره یک مقصد یا یک خدمت همپوشانی و یا کامل کنند. مطمئناً نگاه یک خبرنگار با نگاه یک راهنما یا عکاس متفاوت می باشد.
این راهنمای گردشگری اظهار داشت: اگر برگزاری این برنامه ها یک اساسنامه داشته باشد به سادگی می توان مشخص کرد که چه هدفی را دنبال می نماییم و یا متوجه می شویم که جایی مانند اصفهان دیگر احتیاج به معرفی ندارد و حالا باید زیرساختهای آن بررسی شود. اما ایلام هنوز باید معرفی شود. باید بدانیم نتیجه این سفرها چه عایدی برای آن استان خواهد داشت تنها یک هزینه برای برگزاری یک برنامه نباشد. اما متأسفانه آن چیزی که الان می بینیم این است که هدف اصلی یعنی همان استان در اجرای این برنامه ها مورد توجه نیست.


منبع:

1399/04/15
12:03:03
5.0 / 5
2644
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری