آغاز پروژه ساماندهی و مرمت آب انبار حكیم در قزوین

آغاز پروژه ساماندهی و مرمت آب انبار حكیم در قزوین قزوین معاون میراث فرهنگی استان قزوین از آغاز پروژه ساماندهی و مرمت آب انبار تاریخی حكیم آگاهی داد.احسان نورانی، معاون میراث فرهنگی استان قزوین، با بیان این خبر اظهار داشت: آب انبار تاریخی حکیم از آثار باارزش بجای مانده از دوره قاجار واقع در خیابان سپه قزوین است که باتوجه به ضرورت حفاظت و صیانت از این بنا به سبب پیشینه تاریخی و قرارگیری آن در قسمتی از بافت تاریخی شهر پروژه ساماندهی و مرمت بخش هایی از بام و راه شیر آن شروع شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی استان قزوین، نورانی با اشاره به اقدام های مرمتی این پروژه اظهار نمود: در این پروژه مرمت بخش هایی از بام آب انبار شامل اصلاح نورگیرها، برداشت و اجرای دوباره قسمت های لطمه دیده کف بام، عایق کاری بام، ساماندهی سر درب آب انبار شامل دانه گذاری آجری و ساماندهی راه شیر شامل بندکشی و مرمت تویزه ها با اعتباری بیش از ۱۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی تحت نظارت کارشناسان مرمت این اداره کل اجرا می شود.

به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، آب انبار حکیم در سال ۱۲۴۴ ه. ق توسط حاج میرزا آقای حکیم در انتهای بازارچه خیابان سپه ساخته شده و با سی و شش پله به راه شیر می رسد. گنجایش مخزن آن در حدود نهصد متر مکعب است و رسمی بندی و کاشی کاری سر در و کاربندی سقف راه شیر همچون خاصیت های این بنا محسوب می شود. در مقابل سردر این آب انبار سقاخانه ای هم زمان با آب انبار شکل گرفته است.
1399/03/29
11:33:25
5.0 / 5
2870
تگهای خبر: بنا , تاریخ , فرهنگ , گنج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری