مدیر گردشگری كانون جهان گردی مطرح كرد؛

تولید بومی 200 هتل كپسولی در ایران

تولید بومی 200 هتل كپسولی در ایران به گزارش آثارنیوز هادی سجادی راد با اعلان اینكه یك نمونه هتل كپسولی از چین برای الگوبرداری وارد و رونمایی گردید اظهار داشت: مقرر است 200 نمونه دیگر از این اقامتگاه جهت استفاده در بیمارستان یا اكوكمپ ها ساخته شود.هادی سجادی راد مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون جهان گردی و اتومبیل رانی ایران درباره ورود یک نمونه از هتل کپسولی از چین به ایران که توسط این کانون انجام شد به خبرنگار مهر اظهار داشت: این یک نمونه وارد شده از هتل کپسولی است نخستین بار در سالهای حدود ۱۹۶۰ توسط ژاپن طراحی شده بود و در سالهای بعد در کشورهای دیگر نمونه هایی از آن ساخته شد. این نمونه هم از کشور چین به ایران وارد شد تا بتواند الگو برای ساخت ۲۰۰ هتل کپسولی دیگر در ایران باشد.
وی اظهار داشت: مقرر است بقیه این یونیت ها بومی سازی شده سپس به بهره برداری برسد. همین طور برای آنکه به سمت واردات نرویم و ظرفیت اشتغال در کشور را نیز نگیریم این نمونه وارد شد تا بتوان از آن هتل های کپسولی دیگری به کمک نیروهای توانمند ایرانی بسازیم. ما نمی خواهیم صفر تا ۱۰۰ این ایده را بجای دیگری وابسته باشیم. در همه جای دنیا چنین ایده هایی به اشتراک گذاشته می شود ولی باید از پتانسیل داخلی برای بسط آن استفاده نمود.
سجادی راد با اعلان اینکه وزیر میراث فرهنگی از این هتل کپسولی در ساختمان وزارتخانه بازدید کرد اظهار داشت: قراراست در ایام آینده با دو مجموعه ای که توانایی ساخت بخش هایی از آنرا دارند صحبت نماییم. البته یک مجموعه واحد، تمام بخش های این اقامتگاه را نمی تواند بسازد. بدین سبب باید با شرکت های مختلفی دراین زمینه صحبت نماییم.
وی اظهار داشت: این نمونه می تواند در مراکز بیمارستانی هم کارایی داشته باشد. همراهان بیماران معمولاً گرفتار چالش برای اقامت کوتاه مدت هستند. مقرر است در ایام آینده مسئولان وزارت راه و وزارت بهداشت از این نمونه نصب شده در ساختمان وزارت میراث فرهنگی دیدن کنند تا تولید آن برای مراکز دیگر نیز آغاز شود منتهی ممکنست در زمان تولید، تغییراتی در امکانات و شکل آن بوجود آید. حالا این مدل از هتل کپسولی تقریباً امکانات اتاق هتل ۴ ستاره را دارد. مانند مانیتور برای پخش فیلم، گیم، موسیقی، چراغ مطالعه، صندوق امانات و امکانات مدرن دیگر که برای اقامت کوتاه مدت یک فرد لازم خواهد شد. این نمونه معمولاً برای اقامت های کمتر از ۲۴ ساعته در نظر گرفته می شود به استثنا اکوکمپ ها. در واقع می توان اظهار داشت که بنا به استفاده این هتل ها در فضاهای مختلف می توان امکانات آن هم را کم و یا زیاد کرد. بعنوان مثال در جایی امکانات سرویس بهداشتی و حمام وجود ندارد و می توان این امکان را اضافه کرد و یا برعکس.
مدیر گردشگری و و صنایع دستی کانون جهان گردی و اتومبیل رانی افزود: نمونه ای که امروز در ساختمان میراث فرهنگی از آن رونمایی گردید یک هتل کپسولی دو طبقه با ظرفیت اقامت ۴ نفر است که وزن آن ۸۰۰ کیلو بوده و تحمل ۵۰۰ کیلوگرم را دارد. نصب چنین نمونه ای حدود ۶ ساعت طول می کشد. نمونه داخلی آن هنوز تولید نشده تا بتوان برآورد قیمت کرد که ساخت چنین هتلی چقدر هزینه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: یک امکان سنجی اولیه برای تعداد یونیت های مورد نیاز در کشور به عمل آمده است. همچون استقرار آنها در فرودگاه ها چون فرودگاه های بین المللی ایران بجز فرودگاه امام امکان اقامت کوتاه مدت ندارد. در صورتیکه در فرودگاه های بزرگ کشورهای دیگر به سبب ساعت طولانی ترانزیت ها چنین اقامتگاه هایی بسیار مورد نیاز است. بنا بر این می خواهیم در ایام آینده با شرکت فرودگاه های کشور در این رابطه مذاکراتی داشته باشیم.
سجادی راد اظهار داشت: این سبک از هتل ها فضای خصوصی تری دارند. استریل کردن آنها نیز نسبت به یک اتاق کامل، سریع تر انجام می شود. همین طور افرادی که در چنین جایی اقامت می کنند ارتباط انسانی کمتری با دیگران دارند. بنا بر این ورود آن به کشور در شرایط شیوع ویروس کرونا اتفاق خوبی بود.


منبع:

1399/03/25
14:04:17
5.0 / 5
2762
تگهای خبر: اقامت , بنا , زمینه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری