پیرانگاه زرتشتیان، كلیمیان و مسلمانان در یزد ثبت ملی شد

پیرانگاه زرتشتیان، كلیمیان و مسلمانان در یزد ثبت ملی شد آثارنیوز: یزد پیرانگاه ادیان زرتشتی، یهودی و مسلمان در یزد كه عبادتگاهی مشترك میان این ادیان است، در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


«پیرانگاه» یا «پیرون» زرتشتیان و یهودیان در مرز محلات نصر آباد و کسنویه یزد، عبادتگاهی مشترک میان ادیان زرتشتی، یهودی و مسلمان است که پیروان هر سه دین، این محل را مقدس شمرده و در گذشته ای نه چنان دور در آن به عبادت می پرداختند و مراسمات و جشن های خودرا در آن برگزار می کردند.
داستان های زیادی گرد این بنای تاریخی و در مورد تاریخچه ایجاد آن نقل می شود که یکی از این روایت ها که زبان به زبان از طرف افراد قدیمی و محلی منقول است، به تاریخچه ساخت این بنا اشاره دارد.
یکی از این روایات، ساخته شدن این بنا توسط یک فرد ثروتمند از پیروان حضرت موسی (ع) را نقل می کند که گویا بعد از ورشکستگی و از بین رفتن تمام دارایی اش در دوازه شهر یزد که در آن نزدیکی بوده است، به خواب می رود و در خواب حضرت خضر نبی(ع) را می بیند و از حال و روز خود به پیامبر خدا می دهد و حضرت خضر(ع) نیز به او امید می دهد و می خواهد تا به خانه اش برود و در تپوها (ظروف قدیمی)، طاقه های ابریشمی اش را بردارد و او بعد از بیدار شدن به صحت خواب خود پی می برد و سرمایه اش به او باز می گردد که همین مسئله منجر به ساخت عبادتگاهی در محل نرسی آباد یا نصر آباد امروزی می کند.
این عبادتگاه در اصل برای کلیمیان در روستای قدیمی نرسی آباد ایجاد می شود اما بعد از آن، یکی از خانواده های زرتشتی که فرزندی فلج داشته و فرزند خودرا به همین علت از دست می دهند، به نزدیکی این عبادتگاه رفته و فرزند مرده خودرا در همان جا می گذارد و انتظار شفا یافتن داشتند. بعد از محقق شدن آرزوی این خانواده، اهالی زرتشتی محله از کلیمیان می خواهند تا قسمتی از این عبادتگاه را به آنها اختصاص دهد و این گونه این پیرانگاه صاحب دو قیمت زرتشتیان و کلیمیان می‎شود.
البته از آنجایی که حضرت خضر(ع) یکی از پیامبران الهی و مورد قبول مسلمانان نیز محسوب می شود، این عبادتگاه مورد احترام مردم مسلمان محله نیز بوده است بطوریکه در این محل مسلمانان نیز دعا خوانده، نذر کرده و شمع روشن می کردند.
این بنای تاریخی باارزش در یزد که به شهر زندگی مسالمت آمیز ادیان ایران نیز شهره است، الان در لیست آثار ملی ایران ثبت شده بدین سبب هر گونه دخل و تصرف و لطمه به این بنا جرم است و دارای پیگیرد قانونی شمرده می شود.
منبع:

1399/03/20
20:48:30
5.0 / 5
2806
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری