پروتكل بازدید از موزه ملی اعلام گردید

پروتكل بازدید از موزه ملی اعلام گردید آثارنیوز: موزه ملی ایران با انتشار پروتكلی، فعالیت این موزه را آغاز نموده در این پروتكل تعداد بازدیدكنندگان گروهی كمتر از 6 نفر خواهد بود و زمان بازدید نیز نوبت بندی می شود.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، موزه ملی ایران که از ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ به سبب همه گیری ویروس کرونا تعطیل شده بود از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۹ پذیرای علاقمندان خواهد بود. باتوجه به بحران بیماری کرونا محدودیت های در بازدید اعمال شده و بمنظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدکنندگان و همین طور صیانت آثار موزه ای دستورالعمل ویژه بازدید در موزه ملی ایران تدوین و اجرایی می شود و لازم است کلیه بازدیدکنندگان قبل از مراجعه به موزه ملی ایران این پروتکل را دقیق مطالعه کرده و موارد آنرا رعایت نمایند.
در این دفعه، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران با بیان خبر بازگشایی این موزه اظهار داشت: بازگشایی کامل همه بخش های موزه شاید در بحران کرونا امکان پذیر نباشد، اما در تلاش هستیم تا به صورت تدریجی و پلکانی سالن های نمایشی موزه را باز نماییم. در مرحله اول از تاریخ ۴ تا ۹ خرداد فقط نمایشگاه کشفیات دیرینه شناسی سال ۱۳۹۸ گشایش یافته و از تاریخ ۱۰ خرداد موزه ایران باستان از دوره آغاز عیلامی تا اختتام دوران ساسانی یعنی طبقه همکف آن قابل بازدید می شود. اخبار و برنامه های در رابطه با بازگشایی سایر قسمت ها، گام به گام متعاقباً از درگاه های رسمی موزه ملی ایران اعلام خواهد شد.
رئیس موزه ملی ایران افزود: انتظار است که این دفعه با مسئولیت اجتماعی بیشتری به بازدید از موزه ها برویم و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشیم. بی گمان این روزگار سخت طی خواهد شد و تاریخ نظاره گر رفتار ماست.
در پروتکل ویژه بازدید در زمان بحران کرونا موزه ملی ایران آمده است:
این پروتکل برای مدت زمان بحران بیماری کرونا تدوین شده و بطور متناوب این نسخه به روز خواهد شد.
۱- تهیه بلیت به صورت اینترنتی از سایت تفریحاتی و اپلیکیشن تاپ و تعیین وقت قبلی صورت می گیرد. ورود به موزه ها تنها با تعیین زمان از قبل امکان پذیر است.
۲- بلیت ها دارای نوبت مشخص هستند و ترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت شود. در زمان شیوع ویروس کرونا تعیین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که از کارت های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می نمایند نیز ضروری می باشد. ارائه کارت و مدرک معتبر درباب بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت لازم است.
۳- بازدید به صورت نوبتی صورت می گیرد و بازدیدکننده فقط در زمان مشخص شده حق بازدید دارد. بدین سبب سفارش می شود با درنظر گرفتن دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک و یا هر عامل دیگری وقت بازدید خودرا برمبنای زمان اعلام شده تعیین و مبادرت به تهیه بلیت کنند. هرگونه تأخیر یا تعجیل پذیرفته نیست. خواهشمند است در مدیریت بازدید با موزه همکاری لازم را به عمل آورید.
۴- در صورت تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش استفاده گردد. در هنگام ورود و در صورت ازدحام فاصله ایمن خودرا از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.
۵ - برای پیش گیری از انتقال بیماری های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفولانزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس با کمک دستگاه تب سنج از کلیه بازدیدکنندگان، مراجعین و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می پذیرد. بدین سبب امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از ۵/۳۷ درجه سانتی گراد و یا علایم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچیک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.
۶- چنانچه بازدیدکننده ای مایل به رعایت قوانین و شیوه نامه حاضر نباشد، می تواند انصراف خودرا از ادامه بازدید اعلام نماید.
۷- بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.
۸- بازدیدکنندگان موظفند در ورودی و در حضور مسئول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش نو خود اقدام نمایند.
۹- کلیه بازدیدکنندگان موظف به پوشیدن روکش کفش در ورودی موزه هستند، تا از ورود آلودگی های سطح خیابان به موزه جلوگیری شود.
۱۰- ورود و استفاده از هر گونه مواد ضدعفونی کننده بمنظور جلوگیری از لطمه های احتمالی به آثار موزه ممنوعست.
۱۱- مسیر بازدید برحسب فاصله اجتماعی و لزوم های مراقبت از اشیا طراحی و اجرا شده است.
۱۲- در طول مسیر بازدید علایم راهنمایی نصب شده است. نسبت به رعایت آنها اقدام کنید.
۱۳- مسیر بازدید یک طرفه است، و حرکت از یک نقطه آغاز و در خروجی ها اختتام می یابد، بدین سبب هرگونه بازگشت در راه با هر توجیهی امکان پذیر نخواهد بود.
۱۴- فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.
۱۵- فاصله ۵۰ سانتی متری از ویترین ها، پایه های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. در شرایط حاضر باتوجه به لزوم رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار نمی توانید به همه آثار یا اطلاعات آن در حین بازدید دسترسی داشته باشید.
۱۶- هیچیک از آثار، ویترین ها، پایه های نگهدارنده، موانع و... را لمس نکنید.
۱۷- چنانچه بازدیدکنندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت نکنند، موزه مجاز به تذکر خواهد بود. در صورت عدم رعایت، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.
۱۸- موزه در این ایام از پذیرش گروه های بزرگ (بیشتر از ۶ نفر) معذور است. رزرو و ثبت نام گروهی تا اطلاع ثانوی مورد پذیرش نیست.
۱۹- بازدید به صورت انفرادی، خانوادگی و گروه های کوچک ( کمتر از ۶ نفر) تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش کودکان زیر ۶ سال معذور است.
۲۰- باتوجه به ضرورت کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید ۱۹، راهنمایان موزه، شما را در تمام طول مسیر بازدید همراهی نخواهند کرد و فقط به پرسش های موردی پاسخگو خواهند بود.
۲۱- جهت پیش گیری از شیوع ویروس کووید ۱۹، بروشور در دسترس قرار نمی گیرد. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه موزه مراجعه و پی دی اف اطلاعات آثار را دریافت کنید. شما همین طور می توانید فیلم موزه را در سایت آپارات ببینید.
۲۲- کافه، رستوران در موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.
۲۳- فروشگاه موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.
۲۴- بعد از استفاده از خدمات بهداشتی دست های خودرا طبق پروتکل های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشککنید.
۲۵- جهت اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و بعد از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید همین طور تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا سفارش می شود. بعد از نماز از استراحت در نمازخانه خودداریکنید.
۲۶ - پیش از ورود به موزه، دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با کرونا و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.
۲۷- باتوجه به شرایط خاص سفارش می شود قبل از آمدن به موزه برای آگاهی از آخرین اطلاعات و تصمیمات بازدید، به وبگاه موزه ملی ایران به آدرس http: //irannationalmuseum.ir/fa مراجعه کنید.
مکان های منتخب قابل بازدید عبارتند از:
۱. نمایشگاه کشفیات دیرینه شناسی سال ۹۸ از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۸ به بعد آماده بازدید خواهد بود. در این مرحله ظرفیت پذیرش روزانه حدود صد نفر است.
۲. موزه ایران باستان از آغاز دوره عیلامی تا اختتام دوره ساسانی (طبقه همکف) از تاریخ دهم خرداد ۱۳۹۹ به بعد آماده بازدید خواهد بود.
۳.. برای صیانت از آثار موزه ای و آماده سازی زیر ساخت های لازم پیشگیرانه در بحران کرونا، بازگشایی به صورت تدریجی انجام می گیرد و با محدودیت های بازدید در موزه روبرو می باشیم. بازگشایی سایر قسمت ها متعاقباً اعلام خواهد شد.
جدول نوبت بازدیدها
نوبت
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
ساعت بازید
۹: ۰۰
تا
۱۰.۰۰
۱۰: ۳۰
تا
۱۱: ۳۰
۱۲: ۰۰
تا
۱۳: ۰۰
۱۳: ۳۰
تا
۱۴: ۳۰
۱۵: ۰۰
تا
۱۶: ۰۰
۱۶: ۳۰
تا
۱۷: ۳۰
۱۸: ۰۰
تا
۱۹: ۰۰
منبع:

1399/03/10
12:00:23
5.0 / 5
2602
تگهای خبر: آموزش , بنا , تاریخ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری