امیر مسیب رحیم زاده مطرح كرد؛

كتیبه های وقفی بازار تاریخی ری مرمت می شود

كتیبه های وقفی بازار تاریخی ری مرمت می شود به گزارش آثارنیوز رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری اظهار داشت: دو كتیبه قاجاری وقف شده در بازار ری، با اعتبار 250 میلیون ریال مرمت می شود.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، امیر مسیب رحیم زاده رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری اظهار داشت: خط این کتیبه ها نستعلیق است و هرکدام از لوح ها ۱۲ سطر دارند، هر سطر داخل یک قاب بازوبندی شده است و بالای هرکدام از دو کتیبه عبارت "یا اباعبدالله مظلوم" دیده می شود. چند شکاف روی سطرها به وجود آمده و در سطر آخر کتیبه دوم نیز لطمه وارد شده، حتی بخش هایی گرفتار شکستگی شده است که خوشبختانه مردم محلی آنها را حفظ نموده اند.
رحیم زاده اظهار داشت: برای محفوظ بودن املاک موقوفه میدان حضرت در مجاورت بازار ری، ریش سفیدانی که از اولاد واقف و برخی نزدیکان واقفان بودند املاک مدنظر همچون خبازی، حدادی، آهنگری و نعلبندی را در دو سنگ حجاری کرده اند.
او با بیان اینکه، این دو کتیبه قسمتی از هویت و تاریخ وقف در بازارهای تاریخی و محوطه های پیرامون اماکن مذهبی را نشان می دهد، اظهار داشت: بعد از مرمت این دو اثر باارزش باید برای حفاظت بهتر از آنها برنامه ریزی نمود.


منبع:

1399/03/05
20:41:40
5.0 / 5
2984
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری