میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

مجوز سفر وزارت گردشگری و آگهی وزارت بهداشت در تعطیلات عیدفطر

مجوز سفر وزارت گردشگری و آگهی وزارت بهداشت در تعطیلات عیدفطر آثارنیوز: ابلاغ آمادگی تاسیسات گردشگری از طرف وزارت میراث، آگهی وزارت بهداشت برای شیوع ویروس كرونا و بازسازی موزه دفینه همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


گروه فرهنگ؛ همزمان با آغاز ایام عید فطر مسافرت ها نیز با رعایت مسائل بهداشتی شروع شد از روز گذشته تا کنون نیز در جاده هراز ترافیک سنگینی بوجود آمده است. در همین هفته علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: مراکز تفریحی روباز برای طبیعت گردی و کوهنوردی باز است و هیچ گونه محدودیتی از نظر این وزارتخانه جهت استفاده مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی وجود ندارد.
وی اضافه کرد: برگزاری چادر و کمپ های عمومی به قصد اقامت شبانه در بوستان های تفریحی در حجم بالا که سبب تجمع بیش از اندازه گردشگران و مسافران شود، همچنان ممنوعست و بهتر است از مراکز اقامتی رسمی دارای مجوز از این وزارتخانه استفاده کنند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: از وزارت کشور درخواست کردیم تا مقامات استانی، انتظامی و امنیتی همکاری لازم را جهت استفاده مردم از جاذبه های طبیعت گردی و مراکز تفریحی روباز خصوصاً در شرایط کنونی جامعه و فشارهای روحی که به مردم ناشی از ویروس کرونا وارد شده است، داشته باشند.
این اظهار نظر مونسان در کنار ابلاغ آمادگی به تمام مراکز و تأسیسات گردشگری سبب شد تا موجی از سفرهای تفریحی شکل گیرد. این درحالی است که همچنان وزارت بهداشت اعلام می کند که تاکیدش بر سفرهای غیرضرور است. با این وجود باید تمام سفرها با رعایت مسائل بهداشتی همراه باشد و برای این منظور نیز پروتکل بهداشتی برای سفر تعریف شده که به مسافران سفارش شد آنرا مطالعه و رعایت نمایند.
انجام سفرهای جدید خطرناک است از طرفی بااینکه وزارت میراث فرهنگی مردم را به سفر تشویق می کند اما فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران از مردم تهران خواست، عید فطر سفر نکنند. علیرضا زالی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن ابراز نگرانی از موج سفرها در آستانه تعطیلات عید فطر گفته است: انجام سفرهای جدید خطر ابتلاء جدید به ویروس کرونا را افزایش خواهد داد و این امر در شرایطی که هیچ دلیل علمی در خصوص تضعیف ویروس کرونا وجود ندارد، خطرناکست. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران افزود: رعایت بهداشت و همراهی خوب مردم سبب کاهش ابتلاء به کرونا در تهران با یک شیب ملایم شده است و از مردم می خواهیم، همچنان این همراهی را ادامه دهند و از انجام سفر در تعطیلات اخیر بپرهیزند.
پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس برای مقابله با کرونا مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به تحلیل وضعیت صنعت گردشگری در دوران کرونا پرداخت و برای رونق باردیگر کسب وکارهای وابسته به این صنعت پیشنهاداتی ارائه و پیش بینی نمود سفر در تابستان رونق گیرد. در گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس درباره وضعیت صنعت گردشگری در دوران کرونا تهیه کرده آمده است: بحران شیوع ویروس کرونا منجر به ایجاد محدودیت ها و هشدارهایی در خصوص عدم مسافرت و تعطیلی تمامی زنجیره خدمات گردشگری شامل اقامت، غذا و نوشیدنی، تفریحی و سرگرمی، حمل و نقل و خدمات مسافرتی در سراسر جهان شد.
در ایران همزمانی بحران شیوع ویروس کرونا با تعطیلات سال نو و عید نوروز بعنوان بازه اصلی سفرهای داخلی و خروجی باعث شده است تا تمامی فعالان صنعت گردشگری با یک مخاطره بی سابقه واقعی روبرو شوند، چونکه برمبنای تخمین های صورت گرفته از ۵ سال قبل می توان گفت سالیانه از شروع اسفندماه تا اختتام فروردین ماه حدود یک میلیون مسافرت خارجی توسط گردشگران ایرانی صورت می گرفت و حدود ۸۵۰ هزار توریست خارجی طی این مدت به کشور وارد می شدند. همین طور در ضمن این مدت حدود ۲۰ میلیون نفر سفر داخلی با ۷۵ میلیون شب اقامت (بر اساس میانگین نوروز ۱۳۹۸) توسط توریستهای داخلی ثبت می شد که باتوجه به شرایط کنونی این صنعت با رکود عمیق مواجه خواهد شد.
برگشت ۱۷۸۳ شیء تاریخی به ایران در سال ۹۸ نشست خبری روز جهانی موزه و میراث فرهنگی ظهر روز ۲۹ اردیبهشت ماه در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد، در این جلسه معاون میراث فرهنگی استانها بوسیله ویدئو کنفرانس به تشریح برنامه های هفته میراث فرهنگی در استان خود پرداختند.
بخشی از این صحبت ها نیز پاسخ مدیران کل موزه ها، بافت و بناهای تاریخی، پایگاه های میراث جهانی به سوال خبرنگاران بود. معاون میراث فرهنگی و فرمانده یگان حفاظت از میراث فرهنگی نیز در این جلسه گزارشی را در این عرصه ارائه دادند.
در این جلسه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: بررسی دستورالعمل عمومی برای حریم آثار ملی از طرف وزیر میراث فرهنگی به استانها ابلاغ می شود. پس تکلیف بناهای تاریخی که حریم ندارند با این دستورالعمل روشن می شود. همین طور با کوشش های انجام شده، ۱۷۸۳ شیء به کشور مسترد شده است. ابلاغ دستورالعمل طرح میراث بانان افتخاری نیز به زودی انجام می شود.
معاون میراث فرهنگی کشور درباره پرونده های ثبت جهانی نیز اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی روستای اورامانات تا اختتام تابستان ارزیابی خواهد شد. پرونده راه آهن شمال به جنوب به طول ۱۴۰۰ کیلومتر نیز در حال ارزیابی است.
کاخ مرمر پس از کرونا و دفینه در دهه فجر باز می شوند این هفته پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به همراه خبرنگاران میراث فرهنگی از مراحل بازسازی موزه دفینه دیدن کرد. در این بازدید، فتاح اظهار داشت: موزه دفینه تا دهه فجر به بهره برداری می رسد. سطح اول این موزه بعنوان نمایشگاه اسکناس و پول های قدیمی افتتاح می گردد. طبقه بعدی نیز زیورآلاتی که قدمتی بیش از سه هزار سال داشته اند به نمایش در می آید. طبقه دیگری از این موزه بعنوان موزه هنرهای جهان معاصر افتتاح می گردد.
وی اشاره کرد: در این بنای تاریخی که از سال ۵۲ تا ۵۷ ساخته شده، کاربری های مختلفی انجام می شد، ولی بعدها بعنوان محل نمایش اشیای تاریخی از آن استفاده می کردند. این موزه متعلق به دهه ۵۰ است و نیاز به مرمت و بازسازی داشت. این اقدام با همکاری شهرداری و وزارت میراث فرهنگی در حال انجام می باشد و مقاوم سازی می شود به نحوی که این مقاوم سازی حتی می تواند در دانشگاه نیز تدریس گردد.
فتاح اضافه کرد: امسال بیش از ۶۵ میلیارد تومان هزینه بازسازی و مقاوم سازی ساختمان موزه دفینه می شود که البته هزینه تجهیزات و نگهداری از آثار تاریخی نیز باید به این مبلغ اضافه شود.
رئیس بنیاد مستضعفان درباره بهره برداری از کاخ مرمر نیز اظهار داشت: کار بهره برداری از کاخ موزه مرمر به انتها رسیده و قرار بود که قبل از سال ۹۹ بازگشایی شود اما به سبب شیوع بیماری کرونا این کار متوقف گردید. حالا آمادگی داریم تا بعد از اختتام شیوع این بیماری و شروع به کار موزه ها این بنای تاریخی نیز به روی عموم مردم باز شود.


منبع:

1399/03/03
14:19:15
5.0 / 5
2840
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری