ستادكرونا بازگشایی موزه ها را بررسی می كند

یك بام و دوهوای میراث فرهنگی برای بازگشایی موزه ها

یك بام و دوهوای میراث فرهنگی برای بازگشایی موزه ها آثارنیوز: وزیر میراث فرهنگی در شرایطی از بررسی بازگشایی سایت های تاریخی و موزه ها در هفته ی پیشرو و در جلسه ستاد ملی مبارزه با كرونا خبر می دهد كه برخی از موزه های زیر نظر این وزارتخانه مدتی است فعالیت خودرا از سر گرفته اند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - اعلام نموده است که «بازگشایی سایت های تاریخی و موزه ها هفته آینده در دستور کار قرار دارد و این مساله طی هفته پیشرو در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح و تصویب خواهد شد.»
اما بنظر می رسد اعلام دستور از طرف ستاد کرونا یا آن قدر برای بعضی از موزه ها و بناهای تاریخی بی اهمیت بوده که متولیانِ بعضی از بناهای تاریخی به تشخیص خودشان فعالیت را از سر گرفته اند، یا شاید هم در این میان، حرف های دیگری مطرح شده که بعضی از بناهای تاریخی چه زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی و چه دیگر دستگاه های دولتی در بعضی از شهرها فعالیت شان را زودتر از دستور ستاد کرونا آغاز نموده اند، ستادی که چندین بار وزیر و معاون میراث فرهنگی بر هماهنگ بودن با آنها برای شروع به کار موزه ها و بناهای تاریخی تاکید کرده اند.
آن هم در شرایطی که در ایام نخست فعالیت ستاد کرونا در کشور، موزه ها و بناهای تاریخی در فهرست مشاغل و مکان های پر خطر در زمان انتقال ویروس کرونا تشخیص داده شدند و بنا بر این هم حتی متولیان میراثی از احتمال قرار گرفتن این فضاها در آخرین ستون های لیستِ بازگشایی مکان ها و مشاغلِ مختلف خبر دادند.
چهل ستون اصفهان هرچند زیر نظر شهرداری اصفهان فعالیت دارد اما یکی از این بناهای تاریخیِ پذیرای گردشگران در ایام کرونایی است، همه چیز به این مجموعه موزه ای ختم نمی گردد، بلکه میدان نقش جهان و بناهای تاریخی این مجموعه جهانی هم از این قاعده مستثنی نیستند، گردشگران اصفهانی می توانند از این بناهای تاریخی دیدن کنند.


حتی خبرنگار ایسنا امروز پنج شنبه - یکم خرداد – با خرید بلیت از مجموعه چهل ستون، توانست از این بنای تاریخی دیدن کند و همراه او، حدود ۱۰ نفر دیگر هم از از این بنای تاریخی دیدن کرده اند.
هر چند بلیت فروش مجموعه، به بازدیدکنندگان تاکید می کند که حتما در زمان ورود به مجموعه ماسک و دستکش استفاده کنند، اما اگر هم این لوازم اولیه بهداشتی همراه مخاطبان نباشد، باز هم اجازه ورود به فضا را دارند.


از طرف دیگر پلیس گردشگری میدان نقش جهان اصفهان هم به خبرنگار ایسنا می گوید که چند روزی است عالی قاپو، مسجد امام (ره) و مسجد شیح لطف الله در میدان نقش جهان به روی گردشگران بازند و امکانِ بازدید از آنها میسر است.
ورودی عمارت عالی قاپو و اطلاعیه ای که روی آن نصب شده همه چیز را روشن می کند؛ «به منظور پیش گیری از شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله اجتماعی مجاز، بازدید از عمارت عالی قاپو با محدودیت نفرات، در هر ساعت (به صورت سانس) صورت می گیرد. طبقه ششم (اتاق موسیقی) قابل بازدید نیست. بمنظور حفظ سلامتی خود و سایر گردشگران لطفا با ماسک و دستکش وارد شوید.»


البته بعضی از مغازه داران می گویند عمارت عالی قاپو معمولا پس از افطار به روی گردشگران باز می شود.

منتظر تصمیم گیری عمومی برای بازگشایی موزه ها هستیم/شاید نخست فضاهای تاریخی دارای محیط سر باز فعال شوند
هر چند محمد حسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی - در روز جهانی موزه، در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: هنوز هیچ دستوری برای آغاز فعالیت موزه ها به این وزارتخانه اعلام نشده است، منتظر تصمیم گیری عمومی هستیم تا موزه ها بازگشایی شوند.
او با اشاره به جلسه ای که دو معاونت میراث فرهنگی و گردشگری برای تهیه ی پروتکلِ فعالیتِ موزه ها داشته اند، نیز اظهار نمود: از هر موزه باتوجه به نوع تخصص شان خواسته ایم تا پژوهش و آموزش را در این موقعیت آغاز کنند. ویترین ها و اشیای بعضی از موزه ها به یکدیگر نزدیک اند و باید در زمان هر بازدید نیز برای ان ها فکری کرد.
وی با تاکید بر تهیه ی پروتکل موزه ها و در نظر گرفتن سه وجه «آثار تاریخی»، «مخاطب و بازدیدکنندگان» و «کارکنان» در زمان بازگشایی موزه ها می گوید: بخشی که همیشه نگران هستیم بابت فضاهای بسته است که اگر ویترین داشته باشند، نباید به آنها دست زد آن می تواند روی شی موثر باشد.
وی ادامه می دهد: به محض این که شرایط انجام شد مهیا شود، شاید موزه هایی مانند کاخ گلستان که دارای محوطه های بازی هستند امکان فعالیت زودتری را داشته باشند.
او با این وجود به برگزاری جلساتی با موزه های خصوصی نیز اشاره می کند و می گوید: پروتکل استفاده از فضاهای موزه ای تهیه شده و در اختیار موزه ها قرار گرفته است، از طرف دیگر برای معرفی موزه ها، خصوصاً موزه های خصوصی از شهرداری تهران تقاضا کرده ایم تا امسال تعداد بیشتری از تابلوهای شهری به موزه های خصوصی اختصاص یابد.


هر چند تاکیدات طالبیان در خصوص احتمال آغاز فعالیت موزه های خصوصی و البته دارای محیط باز حتی پس از تایید ستاد کرونا برای بازگشایی مجدد موزه ها، اهمیت این مساله را نزد میراث فرهنگی نشان می دهد، اما بی توجهی برخی زیر مجموعه های این وزارتخانه، آن هم در شرایطی که بگفته متولیان میراثی، اخیرا پروتکل های موزه ای تهیه شده و هنوز آموزش لازم به کارمندان موزه ها برای بازدید گردشگران از فضاهای تاریخی به خصوص فضاهای تاریخی سربسته داده نشده است، جای سوال را برای آغاز فعالیت مجدد این مکان های تاریخی که در فضای سر بسته قرار دارند، باقی می گذارد.
منبع:

1399/03/02
23:57:57
5.0 / 5
2806
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری