بولوت باغچی در گزارش آثارنیوز؛

خسارت گردشگری تركیه از كرونا گسترده تر می شود

خسارت گردشگری تركیه از كرونا گسترده تر می شود به گزارش آثارنیوز رئیس مؤسسه مجمع گردشگری جهانی در تركیه با اشاره به اینكه همكاری با دولت باعث خروج از بحران گردشگری ناشی از كرونا می شود اظهار داشت: خسارتی كه كرونا به گردشگری تركیه زد، ابعاد گسترده تری می گیرد.گروه فرهنگ: با شیوع کرونا در جهان و مشخص شدن خطرات این بیماری، مرزهای خیلی از کشورها بسته شد و همه کشورها برای سفرهای خارجی محدودیت های سنگینی وضع کردند. حتی داخل کشورها هم سفر کردن با مشکلاتی همراه شد. متعاقب این وضعیت، صنعت توریسم در جهان، بحران های زیادی به خود دید. به خصوص کشورهایی که پذیرای بیشترین آمار گردشگران بوده اند بالاترین خسارت را متحمل شدند.
کشور ترکیه هم که در سال های گذشته کارنامه خوبی در زمینه جذب توریست داشته بیشترین ضرر را از پاندمی کرونا متحمل شد. ترکیه در سال ۲۰۱۹ با جذب ۵۲ میلیون توریست از کشورهای مختلف به خصوص روسیه و ایران توانسته بود ۳۵ میلیون دلار درآمدزایی کند یعنی به صورت متوسط هر ماه حدود سه میلیون دلار.
اما سال جاری که حدود ۴ ماه از آن می گذرد نزدیک به ۱۲ میلیون دلار درآمد بخش گردشگری خویش را از دست داده است و به نظر می آید این وضعیت کماکان برای ترکیه و کشورهای دیگر هم ادامه داشته باشد.
در همین خصوص خبرنگار مهر گفتگویی با بولوت باغچی، رئیس مؤسسه مجمع گردشگری جهانی در ترکیه انجام داده که در ادامه می خوانید.
* طبق تحقیقات شما خسارت ناشی از تاثیر ویروس کرونا در صنعت توریسم در کل جهان به چه صورت بوده است؟
تا به امروز ۶۰۰ میلیارد دلار خسارت بر صنعت گردشگری وارد شده است. پیشبینی می شود تا آخر سال ۲۰۲۰، یک تریلیون ضرر به گردشگری وارد شود. این ضرر مالی واقعاً وحشتناک هست. همراه با صنعت گردشگری تمامی صنایع در کل جهان با مبلغ حدود پنج تریلیون ضرر مواجه خواهند شد.
* با آمدن ویروس کرونا کدام کشورها متحمل بیشترین خسارت در گردشگری شده اند؟
صنعت گردشگری مهم ترین بستر تاثیر گذار در تولید ناخالص ملی است. به همین علت کشورهایی که میزبان توریست خارجی زیادی هستند بیشترین خسارت را متحمل خواهند شد می توان در بین آنها از چین، ایتالیا و آمریکا نام برد.
* وضعیت صنعت گردشگری ترکیه در شرایط جولان ویروس کرونا چگونه هست؟
انتظار می رود در کل دنیا ۵۰ میلیون از افرادی که در صنعت گردشگری فعالیت می نمایند کار خویش را از دست بدهند. خسارت بر کشور ترکیه هم بعنوان کشور توریست پذیر در ابعاد بزرگ تری خواهد بود.
* در شرایط کنونی ترکیه با چه الگوهایی می تواند از این روند خارج شده و باردیگر توجه توریستهای خارجی را جلب کند؟
با حمایت دولت ترکیه از این بحران خارج خواهیم شد. حزب عدالت و توسعه به دلیل اقداماتش در صنعت توریسم ترکیه در ۱۷ سال گذشته توانسته تجارب بسیاری به دست آورد. میزان ورود گردشگران از ۱۳ میلیون به ۴۶ میلیون رسیده است و جایگاه خویش را بعنوان کشور گردشگر پذیر به رتبه ششم رسانده است. با این تفاسیر می توان گفت ترکیه از این بحران هم عبور خواهد نمود. به جهت اینکه باردیگر بتوانیم میزان گردشگران در کشورمان باشیم در حال همکاری با دولت ترکیه هستیم.
* همیشه گردشگران خیلی از ایران به ترکیه می روند اما از جانب ترکیه گردشگری به ایران نمی آید دلیل آن چیست؟
در این خصوص لازم است با دولت و وزارت فرهنگ ایران همکاری و هم فکری بیشتری داشته باشیم.
* ترکیه در گذشته مورد حملات تروریستی قرار گرفت این اتفاقات هم در صنعت توریسم ترکیه تاثیر بسیاری داشت. ترکیه با اعمال کدام الگوها توانست باردیگر صنعت توریسم خویش را رونق دهد؟
در آن دوران بعنوان مؤسسه مجمع جهانی گردشگری نشست هایی را در استانبول برگزار کردیم. همینطور در آنتالیا و مسکو هم نشست های بین المللی برگزار گردید. در این جلسات توافق نامه هایی در مورد گردشگری با دیگر کشورها امضا کردیم. دولت ترکیه هم حمایت بسیاری داشت. با همین اقدامات توانستیم کم کم از این بحران خارج شویم.
تهیه گفتگو و ترجمه: آذر مهدوان

1399/02/25
14:36:52
5.0 / 5
3103
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری