مونسان خبر داد؛

بودجه وزارت میراث فرهنگی 39 درصد رشد داشته است

بودجه وزارت میراث فرهنگی 39 درصد رشد داشته است به گزارش آثارنیوز وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: مجموع اعتبارات وزارت میراث فرهنگی و دستگاه های وابسته در قانون بودجه امسال 15 هزار و 326 میلیارد ریال بوده كه نسبت به اعتبارات ابلاغی بودجه سال 98 رشد 39 درصدی داشت.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: در قانون بودجه سال ۹۹ مجموع اعتبارات هزینه ای، تملک دارایی های سرمایه ای و عمرانی این وزارتخانه و دستگاه های وابسته بیش از ۱۵ هزار و ۳۲۶ میلیارد ریال بوده که این رقم در ابلاغ سال ۹۸ حدود ۱۱ هزار و ۲۰ میلیارد ریال است. قانون بودجه ۹۹ کل کشور مانند سنوات گذشته بعد از جمع بندی لازم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و تصویب در هیئت دولت در چارچوب لایحه بودجه در اسفند ۹۸ تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
وی اضافه کرد: روح حاکم بر این لایحه به دلیلهای شرایط تحریمی و شرایط خاص اقتصادی و از سویی لزوم تامین معیشت و تنظیم نیازهای مردم یکی از مباحث مهمی بود که دولت با آن روبرو بود. یکی از پایه های اصلی درآمد دولت از سنوات گذشته درآمدهای فروش نفت بوده که خوشبختانه طی سه سال قبل دولت تلاش نموده است تا سهم بسیار کمی از منابع قابل اتکا به خودش را از این منبع تامین کند، از جانب دیگر کاهش شدید قیمت نفت باعث شده که این سیاست گردنگیر آور شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: در مجموع از ظرفیت اعتبار ۶۴۹ هزار میلیارد تومان منابع بودجه عمومی دولت، ۵۷۱ هزار میلیارد تومان به سهم منابع عمومی دولت و ۷۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نیز به درآمدهای اختصاصی دولت اختصاص دارد. بودجه اساساً پیش بینی درآمدهاست. درآمدهای دولت در سه بخش اساسی طبقه بندی شده است. بخش اول درآمدهاست که شامل درآمدهای مالیاتی، گمرکی، تعرفه ها و مصادیقی از این جنس می شود و یک بخش دیگر بحث واگذاری تملک دارایی های سرمایه ای مانند فروش نفت، میعانات گازی و … است. همین طور بخش دیگر واگذاری دارایی مالی شامل فروش اوراق مشارکت، اسناد خزانه و انتشار اسنادی از این قبیل است. مصارف بودجه عمومی کشور در بخش هزینه ای بیش از ۴۳۶ هزار میلیارد تومان از سهم ۵۷۱ هزار میلیارد تومان است.
مونسان اظهار داشت: بودجه هزینه ای شامل پرداخت های معیشتی، هدفمندی یارانه ها، بازپرداخت سود هزینه های اسناد خزانه و … است. اما با وجود محدودیت هایی که وجود دارد، اعتبارات عمرانی حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است. سیاست های دولت در بحث معیشت مردم کمک به اقتصاد خانوارهای بی بضاعت، رفع فقر، توجه به تولید و ایجاد زیرساخت ها و… است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم مانند تمام وزارتخانه ها اعتبارات آن به دو بخش هزینه ای و اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای تقسیم می شود. در بودجه سال ۹۹ با وجود محدودیت های مالی که دولت داشت وزارتخانه توانست شرایط خوبی را در بودجه هزینه ای و عمرانی مدیریت کند و شاهد رشد برای مجموعه طرح های عمرانی مختلف و ردیف های بودجه هزینه ای تحصیل کند و در متن قانون قرار دهد.»
افزایش سهم وزارتخانه از تعرفه درآمدی عوارض خروج از کشور
وی اضافه کرد: سال قبل سهم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تعرفه درآمدی عوارض خروج از کشور ۴۰۰ هزار ریال بود که در قانون بودجه سال ۹۹ به ۸۰۰ هزار ریال برای اجرای ایجاد توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری، پشتیبانی از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی افزوده شد. همین طور ۲ برنامه تخصصی جدید در رابطه با حوزه گردشگری شامل برنامه توسعه سرمایه گذاری و اقتصاد گردشگری و توسعه گردشگری پایدار و الکترونیک به برنامه های هزینه ای ردیف اصلی وزارتخانه در سال ۹۹ افزوده شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه اظهار داشت: عنوان بیمه راهنمایان گردشگری به تعداد دو هزار نفر از محل منابع قانون هدفمندی یارانه ها، ذیل ردیف ۲۶ جدول مصارف تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ اضافه و طرح تملکی با عنوان مطالعه، راه اندازی و تجهیز موزه منطقه ای فارس به اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال افزوده شد. بودجه هزینه ای و تملکی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری امسال ۵۸۵ میلیارد ریال است که در سال ۹۸ میزان ابلاغ بودجه ۵۷۲ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده رشد ۲ درصدی در این بخش است.
مونسان، اعتبارات تملکی حوزه میراث فرهنگی در بودجه سال جاری در قانون ۹۹، ۴، ۳۹۲ میلیارد ریال عنوان نمود و اظهار داشت: در بودجه سال ۹۸، ۳، ۳۳۶ میلیارد ریال مصوب شد که حدود ۲، ۹۰۲ میلیارد ریال آن ابلاغ گردید و در مجموع ۵۱ درصد رشد قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است. جمع اعتبارات تملکی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بدون دستگاه های وابسته در ابلاغ سال ۹۸، ۵، ۹۶۰ میلیارد ریال و در قانون ۹۹، ۸، ۸۲۰ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۴۸ درصد تغییرات قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است. اعتبارات تملکی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ابلاغ سال ۹۸، ۳۰ میلیارد ریال و در قانون ۹۹، ۳۵ میلیارد ریال است که نشان دهنده ۱۶ درصد تغییرات قانون ۹۹ به ابلاغ ۹۸ است.
وی اعتبارت هزینه ای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (ردیف اصلی) ابلاغ سال ۹۸ را ۲، ۹۵۹ میلیارد ریال و در قانون ۹۹، ۳، ۷۹۰ میلیارد ریال عنوان نمود و اضافه کرد: این رقم نشان دهنده ۲۸ درصد تغییرات قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است. اعتبارات هزینه ای توسعه زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری و پشتیبانی از میراث فرهنگی و صنایع دستی در ابلاغ سال ۹۸، ۵۴۳ میلیارد ریال در قانون ۹۹، ۸۸۵ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۶۳ درصد تغییرات قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است. اعتبارات هزینه ای در بخش اشتغال و ترویج صنایع دستی در ابلاغ سال ۹۸، ۱۴۲ میلیارد ریال و در قانون ۹۹ دویست میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۴۱ درصد تغییرات قانون ۹۹ نسبت به ابلاغ ۹۸ است.

1399/02/11
11:34:00
5.0 / 5
3034
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری