مجوزهایی كه رد امضای تخریب شان گریبان نمی گیرد

تاریخ تهران، پشت این پنجره های یخ زده

تاریخ تهران، پشت این پنجره های یخ زده به گزارش آثارنیوز انگار عقربه های ساعت، سال هاست پشت پنجره جاخوش كرده اند. خانه ای با سقف شیروانی تا همین چند هفته قبل پرده های سفیدش هر بامداد جمع می شدند تا گرمای آفتاب را به جان بخرند، اما حالا همان پنجره منتظر تیزی چنگك لودرهاست...


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، كارشناسان میراث فرهنگی می گویند «۲۵ سال پیش باید ثابت می كردیم كه تهران تاریخی است. باید مردم و مخاطبان مان را آگاه می كردیم از ارزش هایی كه در شهر گم شده اند» حرفی كه گویی به مرور در حال ثابت شدن برای متولیان تاریخی است. متولیانی كه از یك سو مسیرشان از قانونی می گذرد كه دست كم از حدود یك دهه قبل تا امروز قانون گذاران به خلاءهای زیادی در آن اشاره كرده اند و از جانب دیگر هنوز آن طور كه باید دنبال ارزش های تاریخی شهر تحت مدیریت شان نبوده اند و چه با امضای همان ها بخشی از تاریخ شهر زیر پای لودرها خرد شده اند.
و حالا به خاطر همین خلاءهاست كه دستگاه قضا می تواند با استناد به شاید ساده ترین بحث ها یعنی ثبت ملی بودن یا نبودن یك خانه ی تاریخی از یك سو و رضایت مالك از جانب دیگر و حتی قدمت بنا برپایه قانون ۱۳۰۹ حكم خروج از ثبت آثار ملی برای یك بنای تاریخی و پرارزش را صادر كند، حتی اگر جزو ارزشمندترین بناهای تاریخی دوره ی نسبتا معاصر در نقطه ای خاص باشد.
مرثیه فضای مجازی برای خانه تاریخی خیابان سنایی

1398/12/26
14:26:59
5.0 / 5
3696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری