از بیست وششم آذر به مدت یك ماه صورت می گیرد

نمایش نقش برجسته سرباز هخامنشی در برج میلاد

نمایش نقش برجسته سرباز هخامنشی در برج میلاد آثارنیوز: مراسم رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید استردادی از آمریكا، 26 آذرماه در موزه مشاهیر برج میلاد برگزار می گردد و مردم می توانند به مدت یك ماه از این اثر تاریخی بازدید نمایند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی برج میلاد، مراسم رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید، با همكاری موزه ملی ایران و برج میلاد ۲۶ آذرماه ساعت ۱۶ در موزه مشاهیر این مجموعه با حضور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری كشور و تعدادی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر تهران برگزار می شود.

این نقش برجسته به مدت یك ماه در موزه مشاهیر برج میلاد بعنوان نماد ملی كشور از تاریخ ۲۷ آذر تا ۲۷ دی ماه نمایش داده می شود و عموم مردم و شهروندان می توانند از اثر تاریخی و فرهنگی در موزه مشاهیر برج میلاد در ارتفاع ۲۷۱ متری از ساعت ۹ الی ۲۳ بازدید كنند.

نقش برجسته سرباز هخامنشی در فاصله سال های ۱۳۱۱-۱۳۱۲ در جستجوهای مؤسسه شرق شناسی دانشگاه شیكاگو در تخت جمشید توسط ارنست هرتسفلد كشف شد اما متأسفانه در سال ۱۳۱۶ دزدیده شد.

این قطعه نقش برجسته پانزده سال بعد، در سال ۱۳۳۰ توسط یك مجموعه دار خصوصی خریداری و به موزه هنرهای زیبای مونترال كانادا اهدا شد. نقش برجسته سرباز هخامنشی نزدیك به شصت سال در این موزه به معرض نمایش گذاشته شده بود تا اینكه در سال ۱۳۹۰ مجدداً دزدیده شد. این اثر طبق حكم دفتر دادستانی منطقه منهتن نیویورك در سال ۱۳۹۶ از یك مؤسسه حراج آثار هنری نیویورك مصادره شد و سازمان میراث فرهنگی بلافاصله بعد از اطلاع از این مساله اقدامات حقوقی خودرا شروع كرد و جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶ با ارائه مدارك مالكیت، استرداد این اثر تاریخی را از دادگاه نیویورك درخواست نمود.

با هماهنگی مركز خدمات حقوقی ریاست جمهوری، مركز دیوان لاهه، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثابت شد این شیء تاریخی متعلق به ایران است و دادستانی آمریكا در همان سال رأی نهایی خودرا در خصوص استرداد این اثر تاریخی به ایران صادر كرد و در نهایت این اثر در ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ تحویل نماینده دائم ایران در سازمان ملل شد و دكتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در بازگشت خود از سفر نیویورك این اثر را به ایران بازگرداند.


منبع:

1398/09/24
11:40:32
5.0 / 5
4357
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری