بازخوانی اواخر دوره هخامنشی در موزه ملی ایران

بازخوانی اواخر دوره هخامنشی در موزه ملی ایران به گزارش آثارنیوز نشست تخصصی با عنوان پروژه های ناتمام اواخر دوره هخامنشی توسط آوی باخنهایمر، محقق زبان شناسی خاور نزدیك از موسسه مطالعات تاریخ و جامعه ایران باستان -استرالیا، برگزار گردید.به گزارش آثارنیوز به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، در این جلسه باخنهایمر اظهار داشت: دوره پایانی امپراطوری هخامنشی كه به سقوط آن منجر گردید در گذشته آنچنان مورد توجه و تحقیق قرار نگرفته است. نگاهی جدید به این دوره می تواند تاریخ نگاری عصر پایانی امپراطوری هخامنشی را متحول كند.
وی در ادامه اضافه كرد: با عنایت به اینكه اوج رونق و شكوه دوره هخامنشی را می توان در اوایل این دوره جستجو كرد و آثار شاخص هخامنشی همگی مربوط به آن است، بنابراین كمتر اواخر دوره هخامنشی مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است و اطلاعاتی كه از منابع یونانی-رومی به دست ما رسیده معمولا اغراق شده و با پیش ذهنیت ارائه شده است. این منابع به طور مغرضانه ای، داریوش سوم، آخرین پادشاه هخامنشی را فردی ضعیف، نالایق و بی علاقه به امور حكومت معرفی كرده اند. این در شرایطی است كه وی شخصی با تجربه بود كه در زمان مرگ بیشتر از پنجاه سال داشت.
همچنین در این جلسه ضمن مورد بحث گذاشتن سه مكان تاریخی هخامنشی یعنی آرامگاه ناتمام داریوش سوم، دروازه ناتمام اردشیر سوم و سازه معروف به قدمگاه – چاشتخوار، به روش شناسی و رویكردهای لازم برای مطالعه آثار دوره هخامنشی و شیوه های بررسی چنین آثاری هم پرداخته شد و سپس سخنران علل خویش را به جهت اینكه این سه مكان را مربوط به اواخر دوره هخامنشی بداند، ارائه نمود.

1398/09/22
13:29:08
5.0 / 5
4585
تگهای خبر: بنا , تاریخ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری