مشاور سازمان جهانی گردشگری به ایران آمد

تهیه برنامه جامع گردشگری ایران شروع شد

تهیه برنامه جامع گردشگری ایران شروع شد به گزارش آثارنیوز تهیه و تنظیم برنامه جامع گردشگری كشور با حضور مشاور سازمان جهانی گردشگری در ایران شروع شد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری ـ معاون گردشگری در دیدار با مارچلو نوتاریانی ـ مشاور سازمان جهانی گردشگری ـ مباحث اولیه تهیه و تنظیم برنامه جامع گردشگری كشور را به بحث و بررسی گذاشتند.
تیموری، معاون گردشگری در این دیدار به مشاور سازمان جهانی گردشگری اظهار داشت: امیدواریم كار خوب و مهمی را با سازمان جهانی گردشگری پیش ببریم، صنعت توریسم برای ایران اهمیت زیادی دارد و در اسناد بالادستی ما در سه دهه اخیر تاكید ویژه ای به حوزه گردشگری شده، این اهمیت تا جایی است كه این صنعت جایگزینی برای اقتصاد بدون نفت در نظر گرفته شده است.
او افزود: با عنایت به ظرفیت های موجود در كشور ما این امكان وجود دارد كه گردشگری جای نفت را بگیرد. ایران با سابقه تمدنی مكتوب بیشتر از هفت هزارساله و تنوع آب و هوایی جزء مقاصد گردشگری در دنیا است. در كنار جاذبه های تاریخی و طبیعی، كشور ما دارای سنت ها و آیین های تاریخی بسیار زیادی است كه هر كدام از این فرهنگ های بومی، غذا، پوشاك و موسیقی خاص خویش را دارد و برای گردشگران جذاب است.
تیموری در تشریح وضعیت برنامه جامع گردشگری و روند آغاز تهیه آن، اظهار نمود: با عنایت به این ظرفیت ها، كشور ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری مصمم است كه صنعت توریسم را توسعه دهد. پس از انقلاب اسلامی، در سال ۲۰۰۱ یك مستر پلان گردشگری با همكاری سازمان جهانی گردشگری تهیه شد. آن برنامه برای یك بازه زمانی ۱۵ ساله ترسیم شده بود.
معاون گردشگری خاطرنشان كرد: با عنایت به آخر زمان این برنامه، ما به سازمان جهانی گردشگری اعلام كردیم كه می خواهیم این برنامه را به روزرسانی نماییم و برای یك بازه زمانی ۱۰ ساله یك برنامه داشته باشیم، مذاكرات و ملاقات های خوبی را با مشاوران سازمان جهانی گردشگری داشتیم تا به یك نتیجه خوب دست پیدا كردیم.
او اضافه كرد: مشاور برنامه قبلی از جانب سازمان جهانی گردشگری برای انجام ارزیابی اولیه به ایران اعزام شد و بعد از ارزیابی اولیه، در زمستان سال قبل ما به یك توافق كتبی با سازمان جهانی گردشگری رسیدیم. این توافق كتبی بین دكتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران و زوراب پولولیكاشویلی ـ رئیس سازمان جهانی گردشگری ـ در حاشیه نمایشگاه فیتور اسپانیا به امضا رسید.
تیموری افزود: در بُعد بین المللی همكاریهای خوبی با سازمان جهانی گردشگری داشته ایم. بخش گردشگری فرهنگی ایران دارای اهمیت زیادی است و به همین دلیل، حضور یونسكو در این بخش این دغدغه را هم برای ما برطرف می كند.
معاون گردشگری افزود: در كنار پیشبینی های اولیه و اضافه كردن مشاوران دیگر امیدواریم این برنامه با سرعت پیش برود. به موازات این برنامه بین المللی، اقدامات داخلی را هم برای پیشبرد این صنعت در كشور انجام دادیم. همینطور ذی نفعان حوزه گردشگری، بخش خصوصی فعال در این بخش و دستگاه های مرتبط در تهیه این برنامه نقش خواهند داشت.
او افزود: ملاقات با تمام این گروه های در رابطه با گردشگری و مشاور سازمان جهانی گردشگری در طول هفته آینده برنامه ریزی شده است. امروز شرایط در ایران متفاوت می باشد. در بخش خصوصی و در بخش دانشگاهی همگام با تحولات گردشگری در دنیا شاهد تحولات زیادی بوده ایم.
تیموری با بیان این كه جلسات تخصصی با مشاور سازمان جهانی گردشگری برگزار می شود، اظهار داشت: برای برنامه ریزی و آشنایی بیشتر باید برنامه های در دست اقدام این وزارتخانه در سه حوزه مشخص شود. نیاز داریم كه همكاری و نشست هایی هم با بخش های میراث فرهنگی و صنایع دستی داشته باشیم.
معاون گردشگری اضافه كرد: برای پیشبرد سریع این برنامه، آماده برنامه ریزی و هماهنگی با تمام بخش های در رابطه با گردشگری برای نشست با مشاور سازمان جهانی گردشگری و عرضه نظرات هستیم.
او اظهار نمود: ما با پیچیدگی های گردشگری آشنایی داریم، مدیریت ریسك اهمیت زیادی دارد چونكه ایران در منطقه پرچالشی قرار گرفته است، مثلا استراتژی ما پیش از خروج آمریكا از برجام و پس از آن متفاوت بود پس باید برنامه ای كه تهیه شود ریسك پذیر باشد و انعطاف پذیری برنامه ها باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیریت ریسك ضمیمه برنامه جامع گردشگری ایران می شود
مارچلو نوتاریانی ـ مشاور سازمان جهانی گردشگری ـ هم اظهار داشت: از سوی سازمان جهانی گردشگری از این همكاری تشكر می كنم، ما آماده همكاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران برای تهیه یك برنامه جامع و كامل هستیم. خوشحالم كه یكی از اولویت های ایران، گردشگری می باشد.
او با بیان این كه در ۳۰ كشور دنیا بعنوان مشاور حوزه گردشگری فعالیت داشته است، خاطرنشان كرد: این كه همه دست اندركاران صنعت توریسم در این عرصه مشاركت داشته باشند موضوعی بسیار بااهمیت است. من اینجا هستم تا اطلاعات و داده ها را برای تهیه یك برنامه جامع جمع آوری نماییم.
مشاور سازمان جهانی گردشگری افزود: هر دپارتمان نقش و جایگاه خودش را در این برنامه جامع دارد. اولویت ها به ترتیب در حوزه آموزش، قوانین و مقررات (استاندارد و پایداری)، بحث های مالی و جذب سرمایه برای توسعه صنعت توریسم، بازاریابی و تبلیغات، موضوعات مربوط به ویزا و تسهیلات ورود گردشگران، مدیریت مقاصد، مدیریت تجربه و ایجاد تجربه منحصربه فرد، گردشگری روستایی و مباحث مربوط به جوامع محلی است.
نوتاریانی اظهار داشت: در حوزه توسعه گردشگری امكان دارد با برخی بخش ها یا دستگاه ها چالش داشته باشیم، یكی از نكات دیگر كه باید مورد توجه قرار گیرد، مدیریت ریسك است؛ چونكه بحران ها و حوادث طبیعی امكان دارد به وجود بیاید و باید برنامه ای برای مدیریت ریسك داشته باشیم.
مشاور سازمان جهانی گردشگری اضافه كرد: بحث برنامه ریزی، فرایند ای زمان بر و شكل پذیر است و باید از تجربیات تخصصی برای این برنامه ریزی استفاده گردد. هر پیشنهادی را كه وجود دارد به ما منعكس كنید تا در برنامه لحاظ شود.1398/09/16
23:43:54
5.0 / 5
4198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری