ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات واگذار می شود

ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات واگذار می شود به گزارش آثارنیوز با وجود آنكه قرار بود در تهران یك موزه مطبوعات ایجاد شود، اما نه تنها این اقدام انجام نشد، بلكه ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات هم واگذار خواهد شد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، دفتر روزنامه اطلاعات در زمان انتشار، در كوچه وثوق خیابان لاله زار واقع بود كه بعدها به خیابان خیام تهران انتقال داده شد. مدیر روزنامه اطلاعات در سال ۱۳۷۱ تصمیم گرفت، ساختمان جدیدی در خیابان میرداماد بنا كند بنا بر این این بنا در سال ۷۹ تخلیه و روزنامه به ساختمان جدید منتقل شد. این ساختمان كه سال ۹۴ جزو آثار ملی قرار گرفت، شاید دارای تزئینات داخلی ویژه ای نباشد ولی نمای آجری ویژه ای دارد و بعنوان یكی از ساختمانهای قدیمی مطبوعات می توانست مرمت شده و با نام موزه مطبوعات مورد استفاده قرار گیرد ولی گویا چنین كاربری برای آن مدنظر نیست.
چون اخیرا سردر ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات در خیابان خیام تهران آگهی واگذاری نصب شده است. در این زمینه سید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات با تاكید بر اینكه تنها سرقفلی این ساختمان در اختیار ماست نه خود ملك به خبرنگار مهر درباره اینكه این ساختمان چه كاربری خواهد داشت اظهار داشت: بستگی به توافق معامله بین مالك و خریدار دارد. ما تعیین كننده كاربری نیستیم. وی درباره تخریب این بنا هم اظهار داشت: اگر قرار بر این باشد كه ساختمان را تخریب كنند باید مجوز آنرا از شهرداری و میراث فرهنگی بگیرند بنظر می رسد این روند مشكل باشد. این ساختمان كه روزگاری مهمترین ساختمان مطبوعاتی بوده، شاهد اتفاقات مهمی در راسته میدان مشق و سردرباغ ملی بوده است. در جریان كودتای ۲۸ مرداد نیز درب قدیمی آن آتش گرفت و از همان زمان تابحال یك درب آهنی جای آنرا گرفت. دری كه خیلی وقت ها روی آن قفل و زنجیر است اما حالا ساختمان خاكستری روزنامه اطلاعات به یك مخروبه ای تبدیل گشته كه هر روز هم وضعیتش بدتر می شود. تنها نمای آجری آن سالم باقی مانده تا یادآور بافت قدیمی محله خیام تهران باشد. این نمای آجری كه هویت این ساختمان است هنوز هم زیباست.

1398/09/15
14:45:46
5.0 / 5
4130
تگهای خبر: بنا , خرید , زمینه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری