اختصاصی مهر

نگاهی به جشن شكرگزاری ایریچا در بین مسلمانان اتیوپی

نگاهی به جشن شكرگزاری ایریچا در بین مسلمانان اتیوپی آثارنیوز: مردم اورومو ساكن اتیوپی جشنی به نام ایریچا دارند كه فلسفه­ آن احیای زندگی است و معنای مرگ و معاد در آن مستتر و بیان كننده زندگی بعد از مرگ است.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، مردم اورومو، قسمتی از قوم كوشیتی ساكن اتیوپی هستند. آنها یكی از بزرگترین گروه های قومی در اتیوپی بوده اند كه ۳۴.۵ درصد از جمعیت كل اتیوپی را می سازند. اروموس زبان مادری مردم اورومو است و همه با این زبان با یكدیگر صحبت می كنند (همچنین به آنها Afaan Oromoo و Oromiffa نیز گفته می شود).
مردم اورومو پیرو آیین سنتی خود بوده و سیستم حكومت مختص خودرا دارند. رهبر منتخب آنها در دوره های ۸ ساله انتخاب شده و تنها ۸ سال در قدرت باقی می ماند و بعد از آن انتخاباتی به منظور انتخاب رهبر بعدی انجام خواهد شد.
اروموس ها فرهنگ، تاریخ، زبان و تمدن منحصر به فرد خودرا دارند، از نظر فرهنگی با آفرها، سومالی­ها، سیداماها، آگاووس، بیلنس، بیجا، كوناماس و دیگران ارتباط دارند. اروموس بیشتر به خاطر سیستم اجتماعی مساوات خود معروف به گادا شناخته می شود و به سبب سازمان نظامی كه داشته اند در قرن های دوازدهم تا اواسط قرن نوزدهم بعنوان یكی از قوی­ ترین اسطوره های شاخ آفریقا ظاهر شدند. گادا نوعی دولت مشروطه با یك سیستم اجتماعی است و از نظر سیاسی این كار بوسیله انتخاب رهبران سیاسی انجام می پذیرد.
زبان مردم اورومو، Afaan Oromoo نام دارد و بیشتر از ۶۵ میلیون نفر با این زبان تكلم می كنند. گروه های قومی ملی مانند سیدهاما، برتا، آدار، آنوواك، كومه، كولو، كافیچو و گوراغه علاوه بر زبانهای محلی خود به زبان Afaan Oromoo نیز صحبت می ­كنند Afaan Oromoo. سومین زبان رایج در كنار زبانهای عربی و هائوسا در آفریقا است و همین طور دومین زبان بومی گسترده در آفریقا در جنوب صحراست.
آنها سه دین اصلی دارند و مذهب اصلی اوروما Waaqeeffannqa، اسلام و مسیحیت است.
برخی از مردان اورومویی لباس ووویا و بعضی از زنها وندابیتی می پوشند. بعضی از زنان و مردان اورومویی لباسهای چرمی با پوست حیوانات را می پوشند، و بعضی از زنها از لباس هایی كه از پنبه بافته شده است، استفاده می نمایند. زنان و مردان اورومو همین طور انواع مختلفی از لباس های مدرن را نیز استفاده می نمایند، آنها در ایام خاص خود لباس های ویژه ای را برتن می نمایند كه به آن لاگو گفته می شود.

جشنی به نام ایریچا
ایریچا در لغت به معنای تشكر و شكرگزاری است و جشنی است كه مردم اوروما آن را بزرگ می­دارند، در این جشن عبادت و شكرگزاری خداوند متعال بوسیله اقدامات فرهنگی صورت می پذیرد. آیین مراسم ایریچا، به خودی خود شامل یك جهان بینی فرهنگی و فلسفی و مذهبی است كه در آن قدرتهای معنوی و معجزه آسا خداوند تحسین می شوند.
این جشن كه بابت سبزی گیاهان و بهره وری آنان صورت می پذیرد دارای فلسفه­ ای به مدلول احیای زندگی و جایگزینی قدیمی با جدید است و مدلول مرگ و معاد در آن مستتر و بیان كننده زندگی بعد از مرگ است.
از نظر تاریخی، به نظر می­رسد كه این جشن از نوعی دیدگاه و فلسفه و درك مردم باستانی كوشیتی كه در دره نیل زندگی می كردند نشات گرفته است و عملی بوده كه به مدلول شكر گذاری از خداوند تلقی میشده است.
به نظر می رسد كه اعتقاد كوشیتی در داشتن زندگی بهتر، در خدایان تجسم یافته است و در واقع مشابه عبادت مردم باستان كه در دره نیل زندگی میكردند، است.
مردم كوشیتی باستان از عقاید مذهبی مشترك برخوردار بوده و دارای یك سیستم اعتقادی یكسان نیز بوده اند.
این فرهنگ شكرگزاری دارای آداب و رسوم خاصی است و از دعا در مكانها و زمانهای مختلفی كه دارای ساختاری برای خود است صورت می پذیرد.
گرچه مراسم آیین ایریچا در مكانهای مختلفی برگزار می شود، اما معمولاً در دو منطقه اصلی در اتیوپی بسیار پررنگ و با شكوه برگزار می گردد.
۱.Irrecha Tulluu: كه در بالای كوهها انجام می شود و در آغاز فصل بهار در مارس و مطابق فرهنگ مردم اورومو برگزار می گردد.
۲. Irrecha Malkaa: كه در ماه سپتامبر در كنار رودخانه ها و یا دریاچه ها برگزار می شود؛ بلافاصله بعد از اختتام فصل بارانی انجام می شود كه در این فصل تاریكی فصل باران با روزهای مه آلود خود سپری شده و جای خودرا به فصل روشن (Birraa) میدهد. چنین مراسم آیینی نه تنها در كنار رودخانه بلكه در حوالی دریاچه ها و مجاورت آن انجام می شود. این تعطیلات ایریچا گاهی بعنوان ایانانا بیررا (تعطیلات بیررا) نیز شناخته می شود.
در ماه سپتامبر، كوه ها و مراتع پوشیده از گل و گیاهان زراعی است و رنگ آن برای كشاورزان جذاب و پر زرق و برق است و آنان این ماه را مروارید امید و سعادت تلقی می كنند.
آنها بر این باورند كه، از آنجائیكه آب منبع زندگی است و خداوند متعال آن را تحسین كرده است، بدین سبب خدا را باید شكر نماییم. پس فرهنگ و مذهب اوریو (Waaqeffannaa) كه Irrecha قسمتی از آن است، مفهومی حول باران، صلح و باروری دارد.
در مراسم آئینی ایراچا، معمولا افراد دسته هایی از گل و چمن كه خیس هستند را در دست گرفته و مشغول ترانه خوانی و دعا می شوند. در این مراسم مردان و زنان لباس های سنتی و آیینی منطقه اورومو را پوشیده و چوب های باریك و درازی را در دست نگه می دارند و كودكان نیز در دسته هایی مشغول آوازخوانی می باشند. در این فصل پسران همسران خودرا انتخاب می كنند و افراد به یكدیگر هدیه می دهند. این روز جزو اعیاد محسوب شده و در حدود ۳۵ میلیون نفر از مردم اورومو در آن شركت می نمایند لازم به توضیح است كه این روز در كشور اتیوپی تعطیل رسمی است.
این گزارش توسط رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی نوشته و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شده است.


منبع:

1398/09/08
10:21:39
5.0 / 5
4396
تگهای خبر: آئین , آیین , باستانی , تاریخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری