مسجد جامع بافق فراموش شده یا در حال مرمت؟

مسجد جامع بافق فراموش شده یا در حال مرمت؟ آثارنیوز: هرچند ظاهر نابسامان مسجد جامع بافق حكایت از بی توجهی مسئولان و متولیان آن دارد اما مسئولان میراث فرهنگی استان و شهرستان مدعی هستند كه این مسجد در حال مرمت است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، مسجد جامع بافق كه از بناهای شاخص تاریخی و قدیمی این شهرستان با عنوان محلی «مسجد جمعه» به حساب می آید، متعلق به دوره قاجاریه است و علاوه بر مسجد، كاربری مدرسه علمیه نیز داشته است.
این بنای قدیمی كه بین حسینیه ی میانگاه و میدان خان در شهر بافق قرار گرفته، توسط شخصی به نام «ملأ محمد باقر» بعنوان مشهورترین بانی و مؤسس آن، بوجود آمده است.
مسجد جامع بافق دو قسمت تابستانه و زمستانه دارد كه قسمت تابستانه ی آن دارای شبستانی با بادگیرهای بزرگ به سبك مسجد جامع كبیر یزد و پایه های محكم دردرون شبستان است.
البته پیش از ورود به صحن اصلی مسجد، حیاطی مشجر قرار دارد كه معروف به مدرسه علمیه است، در وسط حیاط درختان خرمایی وجود دارد و حجره ها، كلاس ها و كتابخانه نیز پیرامون حیاط واقع شده است.
هشتی بزرگی نیز در ابتدای در ورودی مسجد قرار گرفته كه در كنار آن سقاخانه ای جهت استفاده رهگذران و نمازگزاران بوجود آمده است.
همچون آثار قابل توجه این مسجد، سنگ مرمری با كتیبه به خط نسخ است كه در محراب شبستان تابستانی نصب شده و سنگ مرمر دیگری نیز در محراب زیر بادگیر و متصل به شبستان قرار دارد. یك قطعه سنگ وقفی هم در بدنه هشتی مدرسه نصب شده كه به خط نسخ بر آن نوشته اند و همگی از آثار قدیمی و باارزش این مسجد هستند.
این مسجد تاریخی و زیبا طی چند سال اخیر مورد توجه اداره كل میراث فرهنگی استان قرار گرفته و اعتباری نیز برای مرمت آن تخصیص شده تا بنا بر وعده ها، مرمت آن پارسال اختتام پذیرد.
اگر به تحقق نیافتن وعده مسئولان برای اختتام مرمت بنا نیز خونسرد باشیم اما این سوال پیش می آید كه چرا چنین بنای تاریخی در یكی از شهرهای پررونق گردشگری كشور بیشتر به یك انبار شباهت دارد تا مسجدی با هویت قاجاری؟
گچ كاری های زیبای هشتی و بادگیرهای پیش روی ورودی مسجد كه باید چشم هر بیننده ای را به خود خیره كند، حالا از میان داربست های زنگ زده و شلنگ ها و دیگر وسایل قابل مشاهده می باشد و انسان را به یاد این ضرب المثل كه «ظاهر هر كسی از سر درونش خبر می دهد»، می اندازد.
كمی جلوتر در مقابل محراب و معماری جالب توجهی كه از شاهكارهای دوره قاجار است، فرش های خاك گرفته ای به چشم می آیند و میزی كه درست روی محراب قرار گرفته و در زیر همین معماری زیبا انباری كه از شیشه ای شكسته ی آن می توان وسایل خاك گرفته درونش را دید.
مسجد جامع این شهر در هنگام برآمدن بانگ اذان مانند خانه ای سوت و كور در تعطیلی به سر می برد و راهی برای دسترسی نمازگزاران به داخل مسجد ندارد، حتی گردشگران نیز به رغم تعاریف متعددی كه از این مسجد شنیده اند باید به همین نگاه مختصر از بنای بیرونی مسجد بسنده كند چونكه باز شدن در مسجد، دور از انتظار به نظر می آید.
تأسیسات قدیمی و وسایل انباشته در محوطه باز مسجد جامع نیز حكایت از بی توجهی به این بنای تاریخی دارد. البته در مجاور مسجد نیز ساختمان نیمه ساز سیمانی دیگری قرار دارد كه به نظر مقرر است به این مسجد گلین بپیوندد.
این در حالی است كه بگفته مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، قسمتی از مرمت مسجد انجام شده ولی به علت عدم تأمین قسمتی از اعتبار آن، هنوز قسمتی از آن باقی مانده است.
سید مصطفی فاطمی به خبرنگار ایسنا می گوید: مسجد جامع بافق فراموش نشده و در حال مرمت است و در واقع هم اكنون یك كارگاه مرمتی است.
وی با بیان این كه فقط استواری بخشی و قسمتی از مرمت های مسجد انجام شده و بازپیرایی آن باقی مانده است، اضافه می كند: یك كارگاه مرمتی كه در حال كار باشد، بطور قطع چنین ظاهری خواهد داشت.
فاطمی، تنها دلیل توقف عملیات مرمت را تأمین نشدن قسمتی از اعتبارات مورد نیاز آن می داند و یادآور می شود: البته گاهی مرمت هایی جزئی نیز در حال انجام می باشد و بطور قطع مسجد مورد بی توجهی قرار نگرفته است.
لیلی رنجبر، مدیر میراث فرهنگی بافق نیز با اشاره به این كه طرح ساختمان مجاور این مسجد حدود ۱۰ سال پیش انجام شده است، به خبرنگار ایسنای یزد می گوید: آغاز این طرح در گذشته بوده ولی از نظر ظاهری متناسب با معماری و نمای مسجد جامع خواهد شد.
وی یادآور می شود: مسجد جامع بافق بنای ارزشمندی است كه مرمت و استواری بخشی آن به انتها رسیده است.
منبع:

1398/03/04
21:26:43
5.0 / 5
4320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری