نگاهی به هنر كهن چنته بافی

چه چیزی در چنته داری؟

چه چیزی در چنته داری؟ به گزارش آثارنیوز شاید كمتر كسی بداند كه ضرب المثل «چه در چنته ات داری؟» برگرفته شده از هنر كهن چنته بافی است؛ هنری كه مدتی است به دست فراموشی سپرده شده و آنطور كه باید شناخته شده نیست.


از دیرباز زردشتیان شهرستان ابركوه در استان یزد این رسم را داشتند كه داماد سنگ قیمتی یا طلا را در داخل چنته می گذاشت و تقدیم به خانواده عروس می كرد. خانواده عروس هم منتظر بودند كه ببینند داماد چه هدیه ای در چنته دارد.
حامد اكرمی _ احیاگر و تولیدكننده صنایع دستی و سوغات شهرستان ابركوه _ درباره وضعیت امروز هنر چنته بافی به ایسنا می گوید: نوع بافت چنته، مربوط به دوران زردشتیان است و معنای آن كیسه حمل اشیای قیمتی است. علت اینكه به این هنر چنته گفته می شود هم به این خاطر است كه از چند سوزن برای بافت استفاده می شود و در واقع به معنای چند بافی است. در گذشته رسم بر این بوده كه خانواده داماد هدیه خویش را برای عروس در داخل چنته می گذاشتند و خانواده عروس هم منتظر بودند كه ببینند آنها چه چیزی در چنته دارند.
او چنته بافی را هنری اصیل ایرانی برشمارد و یادآور می شود: به مرور زمان و با پررنگ شدن اسلام در ایران، رسم پیش گذارون هم افزوده شد كه خانواده عروس پس از مراسم روبازكنون چنته هایی را كه در آنها مهر گذاشته شده بود را به اعضای درجه اول خانواده داماد هدیه می دادند. اما حدود ۵۰ سال است كه دیگر این هنر به دست فراموشی سپرده شد و نه كسی این رسم ها را اجرا می آورد و نه كسی از چنته استفاده می نماید.
نمونه ای از چنته بافی شهرستان ابركوه

1398/01/06
13:22:54
5.0 / 5
4621
تگهای خبر: صنایع دستی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری