گزارش مهر از دلهره برای تكرار یك فاجعه

تاریخ برزیل از بین رفت، فاجعه مشابه در انتظار موزه های ایران

تاریخ برزیل از بین رفت، فاجعه مشابه در انتظار موزه های ایران آثارنیوز: فاجعه سوختن ۲۰ میلیون شی تاریخی موزه ۲۰۰ ساله برزیل در انتظار همه موزه های جهان همچون موزه های قدیمی ایران است موزه هایی كه در بناهای قدیمی و فاقد امكانات لازم تشكیل شده اند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، موزه ۲۰۰ ساله برزیل با ۲۰ میلیون شی تاریخی در آن كه نمونه های منحصر به فردی از آثار تاریخی جهانی را در خود داشت، روز گذشته در آتش سوخت. مقامات این كشور هر كدام این فاجعه را با یك جمله تفسیر كردند و گفتندكه این بدترین تراژدی فرهنگی است و از اینكه تاریخ برزیل یك باره از بین رفت همه مردم برزیل اندوهگین شدند غیر از آنها علاقه مندان به تاریخ، فرهنگ و هنر و موزه داران هم عمیقا در شبكه های اجتماعی اظهار تاسف كردند. همچون موزه داران ایرانی. آتش سوزی در موزه برزیل اتفاقی است كه هر لحظه همه موزه های جهان را تهدید می كند. این دلهره در بین موزه داران جهان افتاده است كه چنین بلایی هم بر سر موزه شان بیفتد. در این میان موزه داران ایرانی هم از اتفاق پیش آمده برای موزه برزیل متاسف و برای موزه های ایران نگران شدند. رضا ابهری یكی از موزه داران ایرانی به خبرنگار مهر اظهار داشت: این اتفاق فقط برای برزیل نیست چه تضمینی وجود دارد كه موزه های ما هم دچار این مشكل نشوند و یك شبه تاریخمان از بین نرود. آن هم در موزه هایی كه تمام دلخوشی شان داشتن یك كپسول آتش نشانی است كه اگر آنها را هم چك كنید می بینید خیلی وقت است شارژ نشده اند. چون پول نداشتند و یا برای موزه دار اهمیتی نداشته است. مگر موزه داران برزیلی این تمهیدات را انجام نداده بودند پس چرا چنین مشكلی برایشان پیش آمد. ما هم باید بیشتر حواسمان به بناهای تاریخی و اشیای موزه ای آنها باشد.
زهرا پیشه ور از راهنمایان موزه در شیراز است كه به خبرنگار مهر اظهار داشت: در یكی از مهمترین موزه های ما كپسول آتش نشانی وجود دارد اما كاركنان بلد نیستند با آن كار كنند چه فایده ای دارد؟ حتی یك بار هم آتش نشانی به موزه ما نیامده تا شرایط را بسنجد و یا اینكه می دانم موزه های دیگر امكان اطفای حریق را ندارند چون در جایی واقع شده اند كه امكان دسترسی به آن مشكل است.برخی دیگر از موزه ها بناهای قدیمی هستند كه نمی توان هر فعالیتی را برای اطفای آنها انجام داد ازاین رو ما هم از وقتی كه خبر آتش سوزی در برزیل را شنیده ایم بسیار نگران شده ایم و گفتیم كه آنها كه از ما بودجه و علم بیشتری دارند چنین بلایی سر موزه هایشان آمد چه برسد به ما. چند تجربه از آتش سوزی موزه های ایران چند سال پیش خبر رسید كه موزه رضا عباسی به علت اتصالات در یك آبسرد كن دچار حریق شد ولی گویا آنطور كه مسئولان وقت گفتند صدمه جدی به اشیای موزه ای نرسید. خبرهایی از این دست هر چند وقت یك بار به گوش می رسد مانند موزه شهر سوخته كه به علت اتصال سیم های برق دچارحریق شد و تالار آمفی تئاتر آن سوخت. این اتفاقات به یاد می آورد كه آتش مشكل همیشگی موزه های ماست. در این باره محمدرضا كارگر مدیركل امور موزه های كشور به خبرنگار مهر اظهار داشت: در موزه هایی كه جدید ساخته می شود، به سیستم اطفای حریق شان توجه خواهد شد و توجه به این مسئله جزو لاینفك هر موزه ای است. اما موزه هایی را داریم كه ساختمان آنها قدیمی است ولی امكانات لازم برای اطفای حریق در آنها پیش بینی شده است. كمترین امكان داشتن كپسول است كه به صورت دستی افراد می توانند از آن استفاده كنند و این آموزش از جانب كارشناسان آتش نشانی به آنها داده شده است.
این كارشناس موزه داری خاطرنشان كرد: به فراخور هر موزه و شرایط حاكم، سیستم اطفای حریق در موزه ها متفاوت می باشد. بعضی از این روش ها را نمی توان در موزه ها برای اطفای حریق انجام داد. بعنوان مثال در یك موزه نمی توان از آب برای خاموش كردن آتش بهره برد چون بدتر به اشیا صدمه می زند و یا ساختمان به گونه ای است كه امكان لوله گذاری وجود ندارد. در بعضی از روش ها از خالی كردن اكسیژن فضای داخلی موزه استفاده می گردد كه چون در موزه ها اغلب انسان وجود دارد، امكان مرگ افراد را به دنبال خواهد داشت. در عین حال باید زمینه های آتش سوزی را در موزه ها از بین ببریم. معمولا دلیل آتش سوزی ها فرسوده بودن سیستم های فنی موزه هاست. مانند فرسوده بودن سیم ها و یا سیستم ها و تاسیسات و... باید روی رفع این اشكالات تمركز كرد و مثلا در این مواقع سیستم كل جریان برق موزه ها قطع شود. ما تلاش كرده ایم كه تمام موزه هایمان را مجهز به سیستمهای مناسب نماییم تا بتوانیم جلوی فاجعه را بگیریم. اما مبحث آتش سوزی در موزه ها یكی از دغدغه های همیشگی همه موزه داران جهان است و اینكه اگر اتش سوزی رخ داد چه باید كرد. برگزاری نشست مدیریت بحران در موزه ها وی افزود: هیچ كشوری نمی تواند بگوید كه صد در صد در مقابل هر نوع آتشی مجهز است. شاید در فرانسه هم تنها موزه لوور باشد كه به آخرین متدهای اطفای حریق در بازسازی اخیر مجهز شده ولی در همان فرانسه هم موزه هایی هستند كه این امكانات را به صورت كامل ندارند. اما در هر حال برای موزه ها حداقل امكانات اطفا پیش بینی می گردد. این آرزوی همیشگی موزه داران است كه چنین اتفاقی مانند اتش سوزی موزه برزیل برای موزه شان نیفتد. این طور نیست كه بگوییم این آخرین اتفاق است و یا موزه عراق آخرین موزه ای بود كه در هنگام جنگ صدمه دید. همیشگی یك اتفاقی می افتد كه با اتفاق قبلی متفاوت می باشد ولی باید تجربه های كشورهای دیگر را هم به دست بیاوریم كه ببینیم آنها در زمان بحران چه كرده اند. كارگر بیان كرد: ما در ایران همیشه از اعتبارات لازم برای مدیریت بحران برخوردار نیستیم ولی تا جایی كه بتوانیم حداقل امكانات را فراهم می نماییم. با این وجود در مهر ماه مقرر است كه از ایكوم جهانی دعوت شود تا در موزه دفاع مقدس با همكاری ایكوم ایران نشست آموزشی درباره مدیریت بحران در موزه ها برگزار كنند.

1397/06/15
12:21:34
5.0 / 5
4384
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری