تپه فیروزان نهاوند تعیین عرصه و حریم شد

تپه فیروزان نهاوند تعیین عرصه و حریم شد آثارنیوز: تهران- سرپرست هیأت دیرینه شناسی تپه تاریخی فیروزان نهاوند اظهار داشت: تعیین تكلیف ساخت و سازهای گسترش حریم این شهر كه صدمات جبران ناپذیری به آن وارد شده با تعیین عرصه و حریم این تپه تاریخی شروع شد.


به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن جانجان اضافه كرد: تپه فیروزان یا در زبان محلی «تپه رشید»، محوطه ای متعلق به دوران تاریخی (اشكانی-ساسانی) و اسلامی (سده های 3 و 4 هـ.ق.) در شمال شهرستان نهاوند و جنوب غربی شهر فیروزان قرار گرفته كه در سال 1384 با شماره ثبت 13044 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.
به گفته این باستان شناس، فیروزان یا همان فیروزآباد خزل، از روستاهای قدیمی نهاوند در سال 1374 تبدیل به شهر شد و امروزه مركز بخش خزل شهرستان نهاوند است.
جانجان تصریح كرد: فیروزان در سال 1355، جمعیتی معادل 382 نفر داشت، اما در سال های اخیر جمعیت آن رشد فزاینده ای داشته و منجر به گسترش شهر فیروزان شده است.
او این امر را مبین افزایش نقش و جایگاه و مهاجرپذیر بودن این شهر در سال های اخیر دانست و اظهار داشت: فیروزان، در راه راه اصلی نهاوند به كرمانشاه و در كنار رودخانه ی قلقل رود و در غرب كوه قشلاق و در دشتی حاصل خیز و پر آب واقع شده است.

**نقش تپه فیروزان در جنگ نهاوند
جانجان اضافه كرد: در حاشیه بافت قدیمی شهر فیروزان تپه ای تاریخی وجود دارد كه به باور اهالی شهر و همینطور شواهد باستان شناختی، این تپه فیروزآباد كهن بوده كه در جنگ نهاوند نقش خطیری در مقاومت نهاوند در مقابل سپاه اعراب داشته و در نهایت با مرگ فیروز، شهر سقوط كرده و مورد تاخت و تاز اعراب قرار گرفته است.
وی تصریح كرد: در منابع آمده است فیروز یا فیروزان، نام یكی از امیران ایران بوده كه در سال بیست و یكم هجری، عمر حكومت كوفه را از سعدبن وقاص گرفت و عبدالله عطفان را به جای وی نصب كرد یزدگرد با آگاهی از عزل سردار نام آور عرب در صدد برآمد با اعراب وارد جنگ شود از این رو از همه نقاط كشور كمك خواست و لشكری انبوه مركب از 150 هزار نفر جمع كرد و در رأس سپاه ایران، فیروزان قرار داشت.
به گفته این باستان شناس، دلیل نام گذاری شهر فیروزان اینست كه محل نبرد فیروزان با لشكر اعراب بوده است.

**تسطیح بخش هایی از تپه
سرپرست هیأت دیرینه شناسی خاطرنشان كرد: تپه فیروزان (رشید) امروزه با گسترش شهر فیروزان نهاوند در بافت اصلی شهر یاد شده قرارگرفته و صدمات جبران ناپذیری به آن وارد شده است به گونه ای كه بخش هایی از این تپه تسطیح و گودبرداری شده، بخشی از آن محل ریختن زباله های شهری و نخاله های ساختمانی اهالی شهر و بخش دیگر هم به منظورساخت گورستان شهر فیروزان به صورت كامل از بین رفته و تنها برجستگی اصلی این تپه بر جا مانده است.
جانجان اظهار داشت: با عنایت به قرارگیری تپه فیروزان (رشید)در حواشی و جاده ورودی شهر و همینطور گسترش قبرستان و گلزار شهدای فیروزان به سمت تپه و تعرض به عرصه و حریم تپه یاد شده لزوم مشخص شدن عرصه و حریم در جهت حفظ این تپه و آثار فرهنگی آن را دو چندان كرد.
این دیرینه شناس تاكید كرد: لزوم تعیین عرصه و حریم این تپه امری اجتناب ناپذیر بود كه با پیشنهاد رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نهاوند و قبول آن توسط اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و صدور مجوز از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح «گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم تپه فیروزان نهاوند(تپه رشید)آغاز شد.
جانجان اظهار داشت: در این طرح با حفر 10 گمانه به ابعاد 1.5×1 متر پیرامون تپه یاد شده این اثر تاریخی تعیین عرصه شد.
او خاطرنشان كرد: با اجرای این طرح، تكلیف ساخت وسازهای گسترش حریم شهر فیروزان روشن شد و از این پس با عنایت به نقشه عرضه شده از عرصه و حریم تپه فیروزان(رشید ) می توان به صورت دقیق در ارتباط با ساخت و سازهای جدید و عرضه مجوز ساخت نظر داد.
فراهنگ**3079** 1701


1397/05/02
13:37:21
5.0 / 5
4856
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری