مونسان خبر داد

نخستین حراج آثار صنایع دستی ایران راه اندازی می گردد

نخستین حراج آثار صنایع دستی ایران راه اندازی می گردد آثارنیوز: رئیس سازمان میراث فرهنگی از طریق اندازی نخستین حراج آثار صنایع دستی ایران اطلاع داد و اظهار داشت: می خواهیم از آثار هنری و صنایع دستی در صنعت برج سازی استفاده بیشتری شود.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، بامداد امروز رئیس سازمان میراث فرهنگی نشستی با برج سازان منطقه ۱، ۲ و ۳ تهران برگزار كرد و در آن به مبحث اهمیت استفاده از معماری ایرانی و صنایع دستی در برج های بزرگ اشاره شد.
در این برنامه كه ظهر روز سوم تیرماه در كاخ سعدآباد برگزار گردید علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: استفاده از صنایع دستی می تواند به ساختمان سازی فاخر كشور كمك نماید. كمك به صنایع دستی بعد اقتصادی دو سویه دارد. هم شما بعنوان سرمایه گذار و بخش خصوصی به قشر زحمتكش هنرمندان صنایع دستی كمك می كنید و هم آنها به شما كمك می كنند كه ساختمانهای فاخرتری داشته باشید.
وی اضافه كرد: صنایع دستی ازجمله صنایعی است كه بعنوان محصولات فاخر شناخته می شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی بیان كرد در بخش كاربردی تولیدات زیای داریم كه علاوه بر اینكه هنرمندان این حوز ه اشیای فاخر فرهنگی و هنری تولید می كنند بخشی از آنها جنبه كاربردی هم دارد. ما می توانیم از آثار هنری و صنایع دستی برای دكوراسیون داخلی استفاده نماییم. اكنون در بین بعضی از برج سازان استفاده از هنر ایرانی رواج یافته است. ما حداقل در لابی برج ها می بینیم كه هنر ایرانی استفاده می گردد و این مورد سبب ارزش افزوده آن ساختمان شده است.
وی اضافه كرد: ما در غالب خانه ایرانی هم نشان دادیم كه یك ساختمان با استفاده از این هنر چقدر می تواند ارزش افزوده مضاعف تولید كند. در سفر ریاست جمهوری به تبریز برای برنامه ۲۰۱۸ نخستین هتل كاروانسرای شاه عباسی كشور افتتاح شد. این كاروانسرای نزدیك شهرستان مرند از بین رفته بود اما با حمایت بخش خصوصی احیا شد و الان یكی از زیباترین هتل های ۵ ستاره كشور است كه كاملا از صنایع دستی ایرانی در دكوراسیون آن استفاده شده است. شما برج سازان كمك كنید به این كه بانی استفاده از صنایع دستی و هنر ایرانی در ساختمان سازی كشورمان شوید.
مونسان خاطرنشان كرد: چند سالی است كه حراج آثار هنری در كشور راه افتاده و اقتصاد هنر شكل گرفته است. ما هم امیدواریم بزودی نخستین حراج آثار صنایع دستی كشور را همین امسال راه اندازی نماییم. این مورد علاوه بر اینكه بازاری برای تولید كنندگان بوجود می آورد برای خریدار هم ارزش افزوده ای بوجود خواهد آورد.
وی اضافه كرد: در حراج آثار هنری سال گذشته، نخستین اثری كه فروخته شده صنایع دستی بود. این صنایع دستی یك هنر و اثر حجمی بود كه بعنوان نخستین اثر در معرض فروش گذاشته شد. سرمایه گذاری ردن در بخش صنایع دستی به لحاظ اقتصادی هم آورده بوجود می آورد.
مونسان بیان كرد: امیدواریم كه بتوانیم جشنواره كاربرد صنایع دستی را در صنعت ساختمان سازی داشته باشیم و از كسانی كه بیشتر در این حوزه بوده اند استفاده نماییم. از معاونت صنایع دستی هم می خواهیم كه برج سازان برای دیدن نمایشگاه صنایع دستی دعوت شوند تا آنها هم با تولید كنندگان این حوزه آشنایی پیدا كنند چون یكی از ضعف های ما عدم معرفی صنایع دستی است. متاسفانه خیلی از سازمان های دولتی زمانی كه می خواهند هدیه ای بدهند فقط دو رشته از هنرهای صنایع دستی را می شناسند در حالیكه ما ۲۹۵ رشته فعال صنایع دستی در ایران داریم.

1397/04/04
13:07:02
5.0 / 5
5501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری