اهمیت سفر ژاپنی ها به ایران، علاقه گردشگران ژاپنی به ارگ بم

اهمیت سفر ژاپنی ها به ایران، علاقه گردشگران ژاپنی به ارگ بم آثارنیوز: نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در ژاپن اظهار داشت: از آنجائیكه ژاپنی ها اگر به هر كشوری بروند، نشان داده است آن كشور امنیت دارد، سفر ژاپنی ها به ایران برای ما بسیار مهم بوده و اعتبار به همراه دارد.عباسعلی امامیه نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در كشور ژاپن به خبرنگار مهر اظهار داشت: تصور می كنم حدود ده تا 12 آژانس در ایران در حوزه ورود گردشگران ژاپنی فعالیت می نمایند. سال قبل حدود نه هزار نفر از ژاپنی ها به ایران آمده اند. البته همه این تعداد توریست نیستند بین نه تا ده هزار ویزا صادر گردیده است اما 60 درصد آنها مربوط به ملاقات های تجاری است و حدود سه تا چهار هزار نفر شاید توریست باشند. حدود هزار نفر هم به صورت انفرادی به ایران آمده اند.
وی ادامه داد: ما هنوز یك استراتژی دولتی برای ورود گردشگران خارجی نداریم فروختن تور گردشگری به خارجی ها دقیقا مانند این است كه شما بخواهید جنسی را به دیگری بفروشید پس باید آن جنس را پرزنت كنید و كلی وقت بگذارید تا مشتری را راضی به خرید كنید اما كار كردن در حوزه تورهای خروجی مثل خرید یك كالا می ماند كه زمانی از انسان نمی برد بنابراین همه در حوزه خروج توریست كار می كنند.
طراحی ارگ بم برای غرفه ایران در جاتا
امامیه بیان كرد: بی جهت نیست كه كشوری مانند تركیه دارای هتلهای زیاد و گردشگران بی شمار است دولت تركیه از بخش خصوصی حمایت زیادی می كند كشورهای دیگر در نمایشگاهها از سوبسید دولتی برای خرید غرفه استفاده می نمایند ولی ما اگر سوبسید دولتی بگیریم بازهم هر غرفه دار باید سه تا چهار هزار دلار بپردازد. اما جایی مانند مصر برای هر غرفه 500 دلار می پردازد.
نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در ژاپن اظهار داشت: امسال برای سومین بار در نمایشگاه گردشگری جاتای ژاپن شركت می نماییم شركت در این نمایشگاه بودجه نیاز دارد كه اگر تهیه شود فكر خوبی است كه به صورت متمركز حضور داشته باشیم. ما سالهای گذشته با 4 غرفه در این نمایشگاه شركت می كردیم اما امسال فضایی كه 36 متر بود به 54 متر افزایش پیدا كرده است. در سال 2017 غرفه ایران در نمایشگاه جاتا را شبیه به ارگ بم درست كردیم و سبب شد كه شهر بم از نظر سفارت ژاپن رتبه بهتری را از نظر امنیت بگیرد.
وی خاطرنشان كرد: می بایست در تمام مقاصد گردشگری حضور داشته باشیم و یكی از آنها ژاپن است كه سالیانه 15 میلیون توریست خروجی دارد كه به تمام دنیا می روند حتی ژاپنی ها به كشورهای دورتر از ایران هم می روند. اما درباره اینكه چرا ژاپنی ها به ایران كمتر می آیند باید اظهار داشت كه هر مقصدی می تواند مثل هر نوع غذایی جذابیت خاص خویش را داشته باشد صرفا دوری ژاپنی ها از ایران دلیل عدم سفر آنها به ایران نیست. ژاپنی ها به هر كشوری كه می روند نشان داده است كه آن كشور شاخصه های امن بودن را دارد. سفر ژاپنی ها به ایران برای ما اعتبار می آورد. پیش از انقلاب هم ژاپنی های زیادی به ایران می آمدند. چون پرواز مستقیم بین ایران و ژاپن وجود داشت.
احساس داشتن اشتراكات فرهنگی با ژاپنی ها در بین ایرانی ها
امامیه بیان كرد: ژاپنی ها به علت مسائل مختلف علاقه مند به سفر در ایران هستند. من به علت تجربه های شخصی كه دارم می دیدم كه بعضی از مدیران ژاپنی وقتی به ایران می آیند و سایت های تاریخی را می بینند متعجب می شوند از اینكه ایران جاذبه های گردشگری و تاریخی زیادی نسبت به كشورهای دیگر دارد. عده ای از آنها سفر می كنند به ایران كه فرهنگ ما را ببینند. ما با آنها از نظر مسائل اخلاقی متفاوت هستیم اما احساس اشتراكات زیادی داریم كه شاید بیشتر یك احساس روانی باشد اما از لحاظ اخلاقی شاید آنها نزدیك تر به اروپایی ها و آمریكایی ها باشند تا ما ایرانیان.
وی اضافه كرد: ژاپن بعضی از كشورها را لحاظ امنیتی به رنگ های زرد و نارنجی و قرمز و سفید تقسیم بندی كرده است كل ایران از نظر آنها زرد است و مناطقی مانند بم جزو ردیف دو یعنی نارنجی است. از جایكا این درخواست را داریم كه در حوزه توسعه پایدار گردشگری استان كرمان به ما كمك كنند اگر دولت هم كمك نماید و ما فمتور برای ژاپنی ها برگزار نماییم می توانیم به آنها امن بودن ایران را ثابت نماییم. كرمان سال قبل توانست جایگاه خویش را در این ردیف بهتر كند ژاپنی ها هر سال این ارزیابی ها را برای همه كشورها انجام می دهند. حاشیه های مرزی با مرزهای شرقی و غربی جزو ردیف قرمز هستند. این درحالی است كه اروپایی ها برای سفر به ایران مشكلی ندارند.
وی همینطور از گران بودن سفر به ایران برای ژاپنی ها اطلاع داد و اظهار داشت: اگر ژاپنی ها به آمریكا بروند قیمت تور گردشگری برای آنها ارزان تر از ایران است. یك بخش از هزینه های سفر مربوط به ایرلاین ها می گردد. چون ایران ایرلاین ندارد خطوط هوایی به مقصد ایران گران است. بنابراین سفر به ایران برای خارجی ها گران تمام می گردد. حتی هتلهای خوب ایران هم نسبت به كشورهای دیگر گران تر است. اینها باعث می گردد كه قیمت تور بالا برود.
بم مهمتر از تخت جمشید
امامیه درباره مشاركت ایرانیان و ژاپنی ها در حوزه های گردشگری و تاریخی بیان كرد: ژاپنی هایی كه به دیدن بم می آمدند به من می گفتند كه برای ما بم مهم تر از تخت جمشید است به این دلیل كه بم نمونه یونیكی است كه مشابه آن در دنیا وجود ندارد. اما مشابه پرسپولیس در دنیال دو نمونه دیگر دارد یكی پالمیرا در اردن و دیگری پترا. اما بم علاوه بر پشیشنه تاریخی آن تا 150 سال پیش در آن زندگی می كردند پس از زلزله بم گفتیم هر كسی 100 ین یعنی یك دلار كمك نماید. پس از سه ماه توانستیم حدود 14 هزار ین یعنی 150 میلیون تومان در آن زمان جمع كردیم و با كمك اداره نوسازی یك مدرسه به نام مدرسه میراث جهانی ارگ بم را ساختیم. در سفر امسال دیدیم كه میزان بازسازی ارگ بم بیشتر بوده است و این جای شادمانی است.
وی درباره حمایت كانون جهانگردی و اتومبیلرانی از نمایندگان اطلاع رسانی اظهار داشت: ایرادی كه به كانون دارم این است كه ما بعنوان نماینده كانون اتومبیلرانی و جهانگردی شناخته شده ایم اما فقط یك اسم را یدك می كشیم قرار بود كه بودجه ای برای ما كنار بگذارند اما تخصیص داده نشد. همینطور اگر اقلام تبلیغاتی در اختیار ما قرار می گیرد، كیفیت لازم را ندارد. یادم هست كه سازمان میراث فرهنگی در چند سال پیش یك بار نقشه ای را چاپ كرده بود كه در آن سایت تخت جمشید وجود نداشت. سازمان میراث فرهنگی برای تهیه اقلام تبلیغاتی دستوری كار می كنند و در نهایت می بینیم كه كارایی لازم را ندارد. نقشه هایی كه برای خارجی ها تهیه می گردد در بسیاری اوقات توریست خارجی را راهنمایی نمی نماید. من نقشه ایران را به صورت دقیق چاپ كردم و در آن سایت های تاریخی را توضیح داده ام در كنارش هم بعضی از مدلهای سفرنامه را برای یك توریست خارجی شرح داده ام.
امامیه درباره فعالیت هایی كه بعنوان نماینده اطلاع رسانی در ژاپن انجام داده است هم توضیح داد: حدود 5 هزار كاتالوگ گردشگری هم با هزینه شخصی چاپ كرده ایم كه در نمایشگاهها و ایونت های سفارت خانه ها و حتی بعضی از رستوران ها پخش می نماییم این كاتالوگ ها به زبان ژاپنی بوده و اطلاعاتی درباره ایران عرضه می كند. سایت گردشگری هم به زبان انگلیسی طراحی نموده ایم كه اطلاعاتی درباره ایران می دهد این كارها به صورت شخصی انجام شده است.

1397/02/19
12:57:13
5.0 / 5
4948
تگهای خبر: بنا , تاریخ , تخت جمشید , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری