معرفی بیش از 2 هزار واحد تولیدی صنایع دستی فارس برای دریافت تسهیلات

معرفی بیش از 2 هزار واحد تولیدی صنایع دستی فارس برای دریافت تسهیلات آثارنیوز: شیراز- ایرنا- معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اظهار داشت: از ابتدای سال 96 تاكنون، 2 هزار و 50 واحد تولیدی صنایع دستی زیر عنوان مشاغل خانگی برای دریافت تسهیلات به اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی معرفی گشتند.


حیدرعلی زاهدیان نژاد عصر یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: از مجموع این واحدهای تولیدی، 167 واحد متعلق به شیراز و مابقی مربوط به سایر شهرستان های فارس است.
وی بیان داشت: مبلغ تسهیلات برای صنعتگران حوزه صنایع دستی سقف ندارد، و میزان پرداخت تسهیلات بستگی به طرح ارائه شده از جانب صنعتگر دارد.
معاون اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اظهار داشت: در بخش مشاغل خانگی انفرادی به هر نفر بین 50 میلیون ریال تا 200 میلیون ریال تسهیلات تعلق می گیرد كه تا كنون به صورت میانگین به هر فرد 100میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده و در بحث پشتیبان هم به ازای تولید كار برای هر فرد بین 50 میلیون تا 100 میلیون ریال تسهیلات اضافه خواهد شد.
زاهدیان نژاد ادامه داد: تسهیلات برای مشاغل خانگی روستایی در حوزه صنایع دستی از محل صندوق توسعه ملی پرداخت می گردد كه 10 درصد از كل اعتبارات استانی در این حوزه هم بین فرش و صنایع دستی تقسیم شده است.
او اظهار داشت: با هدف تولید اشتغال روستایی و پرداخت تسهیلات در این زمینه، در حال شناسایی روستاییان فعال در این عرصه هستیم و تابحال 20 شهرستان در حوزه روستایی مورد بررسی قرار گرفته اند و حدود 2 هزار نفر كه در حوزه صنایع دستی فعالیت می نمایند شناسایی شده و در مرحله صدور مجوز و یا معرفی برای دریافت تسهیلات قرار دارند.
وی، با اشاره به اینكه، صنایع دستی فارس و همینطور دست بافته های روستایی این استان در كشور نمونه است، تصریح كرد: ظرفیت عظیم اشتغالزایی در این زمینه در فارس وجود دارد كه نیازمند اقدامات حمایتی است.
زاهدیان نژاد اظهاركرد: صنایع دستی ازدیرباز دراستان فارس، مكمل بخش كشاورزی بوده و در دوره كنونی كه مشكل خشكسالی وجود دارد، صنایع دستی می تواند در زمره اولویت های مهم تولید اشتغال در روستاها قرار داشته باشد به همین سبب به طرح های اشتغالزایی كه در توسعه و رونق اقتصادی اثرگذار هستند توجه ویژه خواهد شد.
او اظهار داشت: فرایند آموزش، تولید و فروش صنایع دستی هم باید بعنوان یك زنجیره مهم به نحوی تعریف شود كه نتیجه بخش باشد و صرف پرداخت تسهیلات، ملاك اصلی عمل قرار نگیرد.
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس، همینطور بر ضرورت احیای برخی رشته های صنایع دستی منسوخ شده و یا در حال منسوخ شدن این استان تصریح كرد و اضافه كرد: برخی رشته های صنایع دستی در طول سال ها به علت كاهش تقاضا و یا رقابت صنعتی، منسوخ شده و یا در حال منسوخ شدن هستند كه برای حل این مشكل اقداماتی صورت گرفته است.
زاهدیان نژاد اظهار داشت: بعنوان مثال برای احیای رشته هایی نظیر نمدبافی، گیوه دوزی، برخی دست بافت ها، سفالگری و حصیر بافی، ظرف یك سال قبل تلاش هایی انجام شده و بر این باوریم كه كه در یك فرایند میان مدت این هنرها قابل احیا شدن است.
وی بیان كرد: هم اینك مشخصات بیش از 17 هزار صنعتگر فعال در حوزه صنایع دستی در سامانه اطلاعاتی استان فارس ثبت شده و این در شرایطی است كه تعداد واقعی فعالان در این عرصه چندین برابر این آمار است كه متاسفانه هنوز شناسایی نشده و مجوز دریافت نكرده اند.
به گفته زهرا الحمدی، معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس، این استان یكی از قطب های تولید صنایع دستی كشور است زیرا از 250 رشته صنایع دستی موجود در كشور 120 رشته در فارس وجود دارد و از این تعداد 85 رشته صنایع دستی در فارس فعال است و این استان از جایگاه رفیعی در زمینه تولید و تنوع رشته های این صنعت هم برخوردار می باشد.
رشته های خاتم سازی، قلمزنی، كاشی هفت رنگ، خوشنویسی، نگارگری، تذهیب، نقاشی قهوه خانه ای، طراحی سنتی، گره چینی، گچبری، آیینه كاری، میناسازی، حجاری، جواهرسازی، چرم دوزی و نقاشی روی چرم، همچون رشته های فعال صنایع دستی در فارس است.
مرمت نسخ خطی، جلد سازی و صحافی سنتی، مرمت آثارهنری، رفوگری، مرمت بناهای تاریخی، كتاب آرایی، قلمكار سازی، حصیربافی و معرق، سوزندوزی، رودوزی سنتی، شیشه گری، نقاشی روی شیشه، تراشكاری روی شیشه، كاشی سازی و نازك كاری چوب از دیگر رشته های فعال صنایع دستی در استان فارس به شمار می آید.
بنا به اظهار الحمدی، بعضی از تولیدات صنایع دستی استان فارس از شهرت بین المللی برخوردار و دارای شناسه جهانی است.
9873 /6118
خبرنگار: محمدامین افشارپور ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی


1396/10/25
12:37:54
5.0 / 5
4795
تگهای خبر: روستا , صنایع دستی , فرهنگ , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری