توضیحات مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درباره ی برگزاری کنسرت در این محل تاریخی

توضیحات مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درباره ی برگزاری کنسرت در این محل تاریخی به گزارش آثارنیوز، فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به برگزاری یک کنسرت موسیقی در این مجموعه جهانی اظهار داشت: تخت جمشید از قوانین و مقررات میراث جهانی بهره مند است و برگزاری هر نوع برنامه در تخت جمشید در زوایای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.


علیرضا عسکری چاوردی امروز، ۲ تیرماه با اشاره به برخی اظهار نظرها و شایعات در فضای مجازی در خصوص تاثیر مخرب امواج صوتی بر آثار تاریخی اظهار داشت: هم اکنون، مسئله تاثیر صوت بر بناهای تخت جمشید مطرح است و بنا بر این مکان برگزاری کنسرت موسیقی بیرون از تختگاه تخت جمشید و در فاصله ۵۰ متری در زیر سطح ارتفاع ۱۷ متری تختگاه به انجام می رسد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت اظهار داشت: تختگاه تخت جمشید از بلوک های سنگی بزرگ بنا شده است و ارتفاع آن از سطح زمین حداکثر ۲۰ متر بوده است و ارزیابی کیفی منظر صوتی در مجموعه میراث جهانی تخت جمشید برای تمام بناهای این مجموعه طی یک طرح پژوهشی با دانشگاه هنر تهران بصورت میدانی انجام شده است.
عسکری چاوردی افزود: نتایج حاصل از بیشینه، میانه و کمینه صوت، متوسط شدت صوت، نمودارهای اسپکتروگرام و شدت انرژی صوت در قالب نقشه های گرافیکی این طرح نشان میدهد منبع تولید صدا باید از داخل تختگاه تخت جمشید جدا شود و به بیرون از محوطه انتقال یابد بدین سبب در تمهید اجرای برنامه موسیقی این مساله لحاظ شده است و مکان اجرا برنامه به بیرون از تخت جمشید انتقال داده شد.
وی همین طور با اعلان اینکه منبع صوت مورد بررسی قرار گرفته است و محل تولید صوت به بیرون از محوطه انتقال یافته است، اضافه کرد: صوت تمام اسپیکرها به سمت جنگل و فضای باز انتقال می یابد و روی صحنه از هدفون استفاده می شود. همین طور میزان شوت صوت اسپیکرها غیر قابل برگشت به طرف تختگاه تخت جمشید است و انعکاس صوت انجام نمی گیرد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افزود: صوت در یک مسیر مستقیم به طرف جنگل هدایت می شود تا آن زمان که طول موج آن به زمین بریزد و تمام شود. در حقیقت صوت با طی فاصله( از منبع) انرژی خودرا ( در مقصد) از دست می دهد. در این روش در حقیقت منبع صوتی و صوت در محیط بیرون تخت جمشید وجود دارد و همچنان تاثیرات حسی بر افراد خواهد داشت اما نمی تواند انرژی مخرب بر بنا داشته باشد.
وی همین طور اظهار داشت: لبه تختگاه تا ارتفاع یک متر و نیم با عایق شیشه مانع گذاری شده است و موقعیت تجهیزات و بلندگوها به روشی نصب می شود تا کمترین اثرات مخرب و مضر صوت نیز کاسته شود.
عسکری با اعلان اینکه سطح صدا با دور شدن از منبع صدا افت می کند، اضافه کرد: شدت صوت و فاصله نسبت معکوس دارند بطوریکه شدت صوت برابر با عکس مجذور فاصله از منبع صوت است. به عبارت دیگر اگر فاصله منبع ۲ برابر شود، شدت صوت ۴/ ۱ کاهش پیدا می کند.
به گفته ی ایشان، باتوجه به تمامی تمهیدات انجام شده باز هم در طول برنامه میزان شدت صوت پایش می شود و این مجموعه میراث جهانی اولویت اصلی خودرا صیانت از تخت جمشید قرار می دهد و در تمام ایام برگزاری برنامه تلاش می شود گراف های صوتی پایش و کنترل شوند.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار داشت: مکان اجرای برنامه باتوجه به وابستگی نمایش نور در پای صفه تخت جمشید انتخاب شده است تا صوت هیچ تاثیر مخربی بر تختگاه نداشته باشد.
ویادامه داد: پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ضمن استقبال از این برنامه باشکوه همکاری لازم با گروه موسیقی در راستای بهتر اجرا شدن این برنامه به عمل خواهد آورد و در طول مدت زمان برگزاری تلاش می شود تامین امنیت و حفاظت کامل از مجموعه تخت جمشید به عمل آید.
عسکری چاوردی در ادامه اظهار داشت: موسیقی قسمتی از ارزش های معنوی و آسمانی این سرزمین است و ادامه حیات آن ابعاد معنوی روح فرهنگی این سرزمین را پویا نگه می دارد و تخت جمشید به همین نسبت والاترین ارزش های هنری و هویتی ایران زمین را در خود جای داده است و بنا بر این صاحب احترام و کرامت است، تکریم و احترام به تخت جمشید احترام به تاریخ مردم این سرزمین است.
به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، وی اظهار داشت: بدون تردید، تخت جمشید خاستگاه هنر و موسیقی این سرزمین است و فرزندان شایسته این سرزمین در خانه پدری خود با هدف صلح و پایداری امروز کشور سروده های زیبای خودرا به نمایش خواهند گذاشت.1403/04/03
11:35:35
5.0 / 5
4043
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری