دو بنای همشکل در ایران و ترکمنستان را بشناسید

دو بنای همشکل در ایران و ترکمنستان را بشناسید به گزارش آثارنیوز، آرامگاه سلطان احمد سنجر و مقبره اولجایتو از نظر معماری متعلق به دوره سلجوقی و ایلخانی ولی شبیه به هم هستند که یکی در ایران و دیگری در ترکمنستان واقع شده است.


به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، دو بنای تاریخی در دو شهر و دو کشور هستند که شباهت زیادی دارند معماری دو بنا یکی در ترکمنستان و دیگری در شهر زنجان کشور ایران یکی از دهها خصوصیت مشترک معماری، هنر و فرهنگی بین این دو کشور است. آرامگاه سلطان احمد سنجر در شهر مرو کشور ترکمنستان واقع شده است این آرامگاه ۲۷ متر بلندی دارد و طول و عرض آن ۱۷ متر است. دیوارهای آن هم ۱۴ متر بلندی دارد ولی درون آن هیچ تزئیناتی ندارد. این آرامگاه یکی از بزرگترین مقبره های سلجوقی بوده و یک گنبد آبی با آجر لعاب هم داشته است. در کنارش مسجد و قصر و حیاط هم وجود داشته است. در شهر زنجان هم بزرگ ترین، قدیمی ترین، باشکوه ترین گنبد یا آرامگاه سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) هشتمین سلطان مغول وجود دارد. این بنا نخستین گنبد بزرگ آجری جهان است و ۴۸ متر ارتفاع دارد. گنبد از کاشی های فیروزه ای رنگ پوشیده و سقف داخل آن بالا با گچ بری ها و آجرهای رنگارنگ تزئین شده است.
هر دو بنا آرامگاه هستند. یکی مقبره هشتمین سلطان مغول در زنجان و دیگری نهمین سلطان امپراتوری سلجوقی در مرو. هر دو در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند. بنای گنبد سلطانیه با الهام از معماری مقبره سلطان سنجر سلجوقی در دوره ایلخانی ساخته شده است. با این تفاوت که مقبره سلطان سنجر دارای پلان مربع است در حالیکه سلطانیه هشت ضلعی ساخته شده است. مقبره سلطان سنجر سلجوقی فارغ از تزئینات است اما گنبد سلطانیه با کتیبه ها و نقوش هندسی مختلف آراسته شده است. همینطور هر دو بنا گنبد دو پوسته آجری دارند، در نمای بیرونی دو بنا هم شباهت هایی دیده می شود.


منبع:

1403/02/11
11:32:21
5.0 / 5
258
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری