مدیركل میراث فرهنگی خوزستان:

گردشگری مقاومت یکی از راه های معرفی شهدا است

گردشگری مقاومت یکی از راه های معرفی شهدا است به گزارش آثارنیوز، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان اظهار داشت: گردشگری مقاومت یکی از راه های معرفی و نگهداشت یاد و خاطره شهدا محسوب می شود.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، محمدحسین ارسطوزاده ظهر امروز چهارشنبه در حاشیه ششمین نشست تخصصی گردشگری مقاومت با محوریت استان خوزستان اشاره کرد: امروزه آسایش و امنیت کشور، حاصل جان فشانی شهیدان است و بر این اساس گردشگری مقاومت یکی از راه های معرفی و نگهداشت یاد و خاطره شهدا به شمار می رود؛ بدین سبب یاد و خاطره عزیزانی که در راه مقاومت جان سپرده اند، راهبردی برای ادامه مسیر این شهدا را در عرصه گردشگری مقاومت است.
وی اظهار داشت: قریب به ۲۰۰ هزار شهید در جنگ تحمیلی در دفاع از کشور جان خودرا از دست دادند و حدود ۱۲۷ شهر در معرض حملات هوایی و موشکی قرار گرفته اند. ۴۲ درصد از این حملات به شهرهای خوزستان بود و ۴۰ درصد از شهدا و مجروحان جنگ خوزستانی بودند.
ارسطوزاده اضافه کرد: استان خوزستان نقش مهمی در جنگ دفاع مقدس داشته به صورتی که کوچک ترین شهید، با ۱۲ روز سن و مسن ترین شهید آن صد سال سن است. هم اکنون در این استان ۲۲ یادمان برای گرامیداشت شهدا وجود دارد.
وی درباب توسعه یادمان ها و آثار دفاع مقدس در خوزستان تاکید کرد: هم اکنون ۲۲ یادمان در رابطه با دوران دفاع مقدس در استان وجود دارد که هر یک از این یادمان ها به مناطق مشخصی از استان مرتبط و برای ماندگاری و یادآوری این رویدادها برای عموم مردم است.
ارسطوزاده اشاره کرد: نقطه به نقطه شهر آبادان و خرمشهر و همین طور مناطق اطراف آن روایتگر رویدادها و عملیات دوران دفاع مقدس است و این پتانسیل وجود دارد که در هر کدام از این نقاط یادمان های مختلفی ساخته شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان اضافه کرد: برنامه دقیقی برای ثبت و نگاشت یادمان ها در دست تهیه است که این اقدام ها پس از تکمیل پرونده های مربوطه رونمایی و معرفی می شود.
وی با بیان این که تا حالا ۴۰ اثر دفاع مقدس در لیست آثار ملی خوزستان به ثبت رسیده و ۱۰ پرونده دیگر از دوران دفاع مقدس نیز درحال آماده سازی است، اظهار داشت: در کنار برنامه های وسیع فرهنگی کاروان های راهیان نور و ستاد اربعین، یکی از محورهای اصلی این رویدادهای فرهنگی نقش و اهمیت استان خوزستان در گردشگری مقاومت است.


منبع:

1403/02/08
18:46:32
5.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری