میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

بازدید اژه ای از موزه ملی

بازدید اژه ای از موزه ملی به گزارش آثارنیوز، حضور رئیس قوه قضاییه در موزه ملی، برگزاری برنامه های هفته جهانی گردشگری، ورود الواح هخامنشی به ایران و افتتاح ۱۸۸ پروژه گردشگری همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته رئیس قوه قضاییه به مناسبت روز جهانی گردشگری و بازدید از الواح هخامنشی استرداد شده به ایران میهمان وزیر میراث فرهنگی، معاونان و مدیران این وزارت شد. غلامحسین اژه ای رئیس قوه قضاییه در موزه ملی ایران در جریان چالش های وزارت میراث فرهنگی از جانب وزیر میراث فرهنگی شد و ضمن بازدید از بخش های مختلف موزه ملی، اظهار داشت: باید در امتداد معرفی و شناساندن ابعاد و ظرفیتهای مختلف و جایگاه «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» در سطح جامعه اقدامات گسترده تری صورت گیرد چون که ارتباط تنگاتنگی میان حوزه های کاری این وزارت خانه با دین و فرهنگ و تمدن وجود دارد. رئیس عدلیه اظهار داشت: ضروریست زیرساخت های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را هر چه بیشتر و گسترده تر تقویت نماییم و بدانیم که سرمایه گذاری در این زمینه عوائد فراوانی را نصیب کشور می کند. حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای اشاره کرد: به باعث قانون کلیه دستگاهها مکلفند از آثار و ابنیه تاریخی در رابطه با حوزه های کاری خود محافظت و صیانت کنند؛ به همین دلیل ضروریست وزارت میراث فرهنگی، ابنیه تاریخی در رابطه با کلیه دستگاهها را احصاء کرده و لیست ناظر بر آنها را در اختیار دستگاه قضایی قرار دهد تا مسؤلان قضایی ذیربط بعنوان مدعی العموم در موارد لازم، ورود مجدانه تری به مقوله تخریب ابنیه تاریخی داشته باشند.
آن طور که روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی اعلام کرده؛ رئیس قوه قضاییه بیان کرد: به سبب انسجام و تسریع و تسهیل در پیشبرد امور حقوقی و قضایی در رابطه با حوزه میراث فرهنگی و گردشگری ضروریست تا برنامه های آموزشی مشترکی میان قوه قضاییه و وزارت میراث فرهنگی تشکیل گردد. رئیس دستگاه قضا با اشاره به سخن قائم مقام وزارت میراث فرهنگی در خصوص وجود برخی اماکن مجهول المالک در مناطق و بافت های تاریخی کشور که بعضاً زمینه ساز صدمه رسانی به ابنیه تاریخی می شوند، اظهار داشت: دراین زمینه اصل ۴۹ قانون اساسی تکلیف را مشخص کرده است و ظرفیتهای قانونی موجود است، بنابراین اقدام به شناسایی و معرفی این قبیل اماکن کنید. رئیس قوه قضاییه در ادامه بیان کرد: معاونت حقوقی وزارت میراث فرهنگی در برابر پرونده هایی که له یا ضد این وزارت خانه در مراجع قضایی تشکیل می شود باید تدابیر مقتضی را از حیث متقن و مستند بودن ادله و دفاعیات در دستور کار قرار دهد و امور را به شکلی تمشیت کند که در مواردی که ذی حق بودن وزارت خانه در جهت صیانت از میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی و امور ناظر بر گردشگری، مبرهن و مسلم است، پیش از صدور رای نهایی، مراتب را برای اتخاذ راهکار مقتضی منتقل گرداند. رئیس دستگاه قضا در ادامه با تشریح و تبیین اصل ۸۳ قانون اساسی که ناظر بر حوزه کاری وزارت میراث فرهنگی است و همینطور بند (د) قانون مجازات اختلال در نظام اقتصادی، اظهار داشت: طبق قانون هر گونه اقدامی به قصد خارج کردن میراث فرهنگی یا ثروت های ملی ولو به خارج کردن آن نیانجامد قاچاق محسوب و کلیه اموالی که برای خارج کردن از کشور در نظر گرفته شده است مال مبحث قاچاق تلقی و به سود دولت ضبط می شود؛ همین تصریح قانونی مبین اهمیت حوزه کاری میراث فرهنگی است، بنابراین شما متولیان امر در این زمینه با جدیت پیگیر جامه عمل پوشاندن به این ظرفیتهای قانونی در امتداد صیانت و محافظت از سرمایه ها و نفایس ملی باشید.
تعریف جامعی از صنایع دستی وجود ندارد
این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: آخرین تعریف بین المللی که از صنایع دستی توسط کارشناسان بین المللی در سمپوزیم بین المللی یونسکو- ITC مانیل فیلیپین سال ۱۹۹۷ارائه شد چنین است: مراد از محصولات صنایع دستی، محصولات ساخته شده صنعتگران است. چه با دست و چه با ابزارهای دستی و یا وسایل مکانیکی، البته مشروط بر آنکه با نقش مستقیم کار دستی صنعتگر، بیشترین اهمیت را در عرضه محصول نهایی داشته باشد. این محصولات بدون محدودیت کمی و با بهره گیری از مواد خام منابع دائمی، زیباشناختی، هنری، ابداعی، فرهنگی، کارکردی سنتی یا سمبلیک داشته و از نقطه نظر دینی یا اجتماعی، دارای ارزشی شناخته شده در بوم خود هستند.
اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه گر حوزه گردشگری باشد این هفته اتاق بازرگانی یک نشست داشت در این جلسه احد عظیم زاده، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران گفت: متأسفانه ایرلاین مناسب، مجتمع های بین راهی آبرومند، هتل های درخور توریست، اتوبوس های کولردار و … به اندازه کافی نداریم. در این شرایط هراندازه مسؤلان دولتی و بخش خصوصی برای جذب توریست تلاش کنند فایده ای نخواهد داشت. چون اساساً شرایط پذیرش توریست در کشور فراهم نیست. وی ادامه داد: با همراهی دولت با بخش خصوصی، این توان را داریم که ظرف دو سال مشکلات را در این بخش حل نماییم. عظیم زاده با اعلان اینکه هر توریست خارجی معادل ۱۰۰ بشکه نفت برای کشور ارزآوری دارد، اظهار داشت: به جای این که به دنبال سرمایه از خارج برویم اول باید از خروج سرمایه جلوگیری نماییم. علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی هم در این جلسه با تکیه بر ظرفیتهای اتاق ایران و بخش خصوصی برای بهبود وضعیت گردشگری کشور بیان کرد: دیدگاه حاکم بر وزارت خانه ما، برون گرایی است و آماده همکاری تمام و کمال با کمیسیون گردشگری اتاق ایران و بخش خصوصی هستیم.
۹ صندوق حامل الواح هخامنشی همراه رئیس جمهور به ایران آمد این هفته عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی با انتشار متنی در صفحه شخصی خود نوشت: در فرودگاه هستم. مقرر است از آقای ‎رئیس جمهوری و ۳۵۰۶ لوح تاریخی در ارتباط با دوره هخامنشی که در هواپیمای ایشان است استقبال کنم. پیگیری های مستمر نتیجه داد و سر انجام ۹ صندوق، هر کدام به وزن ۷۵ کیلوگرم که شامل مجموعه ای پرارزش از میراث فرهنگی و تمدنی کشور است، از آمریکا تحویل گرفته شد. سوغاتی سفر آقای رئیس جمهور از سفر به آمریکا، ۳۵۰۶ لوح تاریخی متعلق به دوره هخامنشی بود مبارک ملت این الواح به صورت یکجا در سال ۱۳۱۱ در تخت جمشید کشف شده بود پهلوی اول ۳۰ هزار لوح کشف شده را به آمریکا فرستاد تا مؤسسه شرق شناسی شیکاگو روی آنها مطالعه کند.
گردشگری سبز رویکرد ۱۵۰ برنامه در هفته گردشگری نشست خبری هفته گردشگری و گرامیداشت روز جهانی جهانگردی در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری اجرا شد. در این جلسه علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: جایزه صادراتی در حوزه گردشگری در سال قبل پرداخت گردید و سال جاری هم در شیوه تخصیص آن بازبینی خواهد شد. شرکت در نمایشگاه های گردشگری خارجی اولویت دار، اعلام شده است. تمهیدی برای نمایشگاه گردشگری بهمن ماه سال جاری و پشتیبانی از بخش خصوصی اندیشیده شده است و شرکت کنندگان از ۵۰ درصد تخفیف برای حضور بهره مند خواهند شد. معاون گردشگری اضافه کرد: دو هزار متر زمین قابل تهاتر هم به شرکتهای خارجی تعلق می گیرد. روند جذب گردشگران ورودی امیدوار کننده بود به نحوی که از اول سال تا شهریور ماه سال جاری ۳ میلیون و ۳۵۴ هزار نفر وارد کشور شدند که در مقایسه با سال قبل رشد ۳۸ درصدی را نشان میدهد. وی اظهار داشت: برنامه لغو روادید با عراق هم انجام شده بود و در رشد آمار گردشگران بی تاثیر نبود. یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از آذربایجان توریست ورودی داشتیم. بیشتر از ۲۷ درصد در حوزه گردشگری داخلی رشد داشته ایم. پیشنهاد دولت برای دو روزه شدن تعطیلات تصویب شده و در مجلس درحال بررسی است. در حوزه گردشگری داخلی با معرفی مسیرهای گردشگری جدید دنبال شد. نظام بخشی به برگزاری رویدادها همچون برنامه های ما بود. نظام نامه ثبت رویدادها هم آماده شده است.
موزه های دفینه ۳ روز تعطیل بودند در این هفته گروه موزه های دفینه به منظور انجام امور تعمیر و نگهداری موزه ها به مدت سه روز تعطیل بودند. تمامی موزه های وابسته به گروه موزه های دفینه شامل موزه هنر ایران، پردیس موزه ای دفینه، موزه زمان، پردیس موزه ای شهدای رامسر، مرکز فرهنگی موزه ای نور و روشنایی یزد، موزه ملی هنرهای اصفهان و مرکز فرهنگی موزه ای خودرو های تاریخی ایران در ایام دوم، سوم و چهارم مهر ماه به منظور انجام امور تعمیر و نگهداری تعطیل بودند.
تشکیل شورایی برای اولویت های جهانی در ده سال آینده در این هفته و پیرو ثبت جهانی پرونده کاروانسراهای ایرانی در لیست یونسکو، نشست ثبت جهانی میراث فرهنگی و دستاوردهای آن در سالن اجتماعات پژوهشگاه میراث فرهنگی با حضور کارشناسان وزارت میراث فرهنگی و تیم تدوین کننده پرونده های ثبت جهانی اجرا شد. در این برنامه علی دارابی معاون و قائم مقام وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: با ثبت ۵۴ کاروانسرا تعداد آثار جهانی ایران به ۲۷ پرونده افزایش پیدا کرد البته با سایت هایی که قبلاً در کشور ثبت جهانی شده همچون قنوات و باغ های ایرانی نزدیک به ۱۰۴ سایت ثبت شده جهانی در ایران داریم. همه اعضای تیم ما به خاطر مشکلات ویزا نتوانستند در یونسکو حاضر شوند. سفارت ما هم یک هفته بیشتر نبود که در عربستان شروع به کار کرده بود البته مشکلاتی برای کشورهای دیگر هم برای صدور ویزا وجود داشت.
دارابی بیان کرد: سفارت ایران در عربستان ضیافتی برگزار کرد در آنجا چند نفر از همکاران سوال کردند که فایده ثبت جهانی چیست. این مساله مهمی است باید به مردم آنرا توضیح دهیم. ثبت جهانی در واقع ثبت اعتبار است. هر اندازه این اعتبار برای یک ملت بیشتر باشد اعتبار جهانی آن ملت هم بیشتر است. ثبت آثار در یونسکو به مثابه دارایی یک ملت شمرده می شود. همینطور رابطه معناداری بین گردشگر و سایت های جهانی وجود دارد. در رتبه بندی کشورها وجود سایت های جهانی برای گردشگر ها در اولویت قرار دارد. ثبت جهانی بار معنایی دارد وقتی یک اثر طبیعی، تاریخی یا ناملموس، جهانی می شود همه مردم فارغ از نژاد و مذهب خویش را مسئول نگهداری و حفظ آن می دانند و تنها محدود به یک جغرافیا نمی گردد. دارابی اظهار داشت: از طرفی در امتداد افزایش سواد رسانه ای، توجه نخبگان و تشکل های مردم نهاد و فعالان و مردم به مشارکت در حفظ سایت های جهانی بیشتر می شود. و این گروه ها نسبت به سایت های جهانی احساس تعلق بیشتری می کنند. در جریان برگزاری ۴۵ مین نشست ریاض از تعدادی سمن های فعال تجلیل شد این تشکل ها آن دسته از نهادهایی هستند که داوطلبانه در یونسکو ثبت نام کرده و فعالیت می کردند از این حیث یونسکو از آنها تجلیل نمود. من امیدوارم که در ایران هم سمن ها با قدرت شکل بگیرند و فعالیت کنند و آنهایی هم که هم اکنون حضور دارند سطح کارهای خودشان را بالا برند. انحصار و امضای طلایی در پرونده های ثبتی نداریم قائم مقام وزارت میراث فرهنگی اضافه کرد: همه اقشار جامعه برای داشته های میراث فرهنگی خود احترام قائل هستند. حکمرانانی موفق هستند که همه عناصر ملی را به کار بگیرند. ما به شفافیت و ساختمان شیشه ای میراث فرهنگی اعتقاد داشته و وفاداریم. در طول این مدت سعی کردیم این بحث که گفته می شود انحصار یا امضای طلایی وجود دارد را برداریم. چون میراث متعلق به همه جامعه است و به جهت اینکه نگاه خاص فردی بر ثبت جهانی حاکم نباشد شورایی متشکل از بزرگان را تشکیل دادیم و گفتیم برای ده سال آینده اولویت ها را مشخص می نماییم.
ورود نخستین گروه گردشگران روسی به ایران بعد از لغو روادید محمد حسین صوفی مدیرعامل کانون اتومبیل رانی و جهانگردی در حاشیه مراسم استقبال از گردشگران روسی اظهار داشت: از اولویت های برنامه های تحولی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت سیزدهم افزایش تعاملات اقتصادی، فرهنگی بخصوص افزایش تعاملات گردشگری با کشورهای مختلف همچون همسایگان است که بر این اساس برنامه های مختلف و متنوعی مانند برگزاری نمایشگاه های گردشگری ایران در خارج از کشور، برگزاری انواع رالی تورها طراحی شده است. وی ادامه داد: از برنامه های مهم دیگر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبحث لغو روادید با کشورهای مختلف جهان به شکل یک طرفه و دو طرفه است، خوشبختانه امروز بعد از لغو روادید دو طرفه میان ایران و روسیه که حاصل چند سال تلاش و کوشش بخصوص در یکسال اخیر بوده است شاهد ورود اولین گروه گردشگران روسی بودیم. افتتاح ۱۸۸ پروژه در کشور به مناسبت هفته گردشگری ا ۱۸۸ پروژه همزمان با روز جهانی گردشگری و با حجم سرمایه گذاری بیشتر از ۹ هزار میلیارد تومان راه اندازی شد.
مراسم افتتاح پروژه های گردشگری همزمان با روز جهانی جهانگردی در یکی از هتل های تهران با حضور وزیر میراث فرهنگی و تعدادی از کارکنان معاونت های گردشگری و اداره کل استان تهران اجرا شد.
در این برنامه اعلام شد؛ ۱۸۸ پروژه از انواع مصادیق گردشگری با مجموع حجم سرمایه گذاری بیشتر از ۹ هزار میلیارد تومان راه اندازی شد. با شروع به کار این پروژه ها در مجموع حدود ۳۹۶ هزار متر مربع به فضاهای گردشگری کشور اضافه و برای تعداد دو هزار و ۷۹۴ نفر به صورت مستقیم شغل بوجود آمد.
این پروژه ها شامل ۲۸ باب هتل و هتل آپارتمان، ۶۹ باب اقامتگاه بوم گردی و سنتی و ۵۷ مورد سایر عناوین تأسیسات گردشگریست. هم اکنون تعداد ۲۵۸۲ پروژه در انواع مصادیق تأسیسات گردشگری با مجموع حجم سرمایه گذاری ۳۶۷ هزار میلیارد تومان در سطح کشور در دست راه اندازی است که ظرفیت اقامتی این پروژه ها شامل تعداد بیشتر از ۱۰۹ هزار اتاق است که با شروع به کار این پروژه ها برای بیشتر از ۱۰۳ هزار شغل مستقیم ایجاد خواهد شد.
تعداد موافقت اصولی های صادره در دولت سیزدهم ۵۹۱۶ مورد بوده است. تعداد مجوزهای ایجاد صادره در دولت سیزدهم هم ۱۰۴۳ مورد بوده است.
همچنین بیشترین جذب اعتبارات زیرساختی استانی سال ۱۴۰۱ به ترتیب اولویت شامل استانهای اردبیل، ایلام، آذربایجان شرقی، هرمزگان، خوزستان، کرمان، فارس، گلستان، آذربایجان غربی و لرستان است.
همچنین اعلام گردید از شروع دولت سیزدهم با احتساب پروژه های هفته دولت امسال حدود ۱۰۷۷ پروژه در حوزه گردشگری با مجموع حجم سرمایه گذاری بیشتر از ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به افتتاح رسیده است که افتتاح این پروژه ها توانسته بیشتر از ۲۸ هزار تخت به ظرفیت اقامتی کشور اضافه و برای حدود ۳۲ هزار نفر به صورت مستقیم شغل بوجود آورد.


منبع:

1402/07/09
08:49:39
5.0 / 5
251
تگهای خبر: آموزش , اقامت , بنا , تاریخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری