پیشکسوت احرامی بافی شوشتر درگذشت

پیشکسوت احرامی بافی شوشتر درگذشت به گزارش آثارنیوز، یکی از چهره های ماندگار حوزه صنایع دستی استان خوزستان و پیشکسوت احرامی بافی شوشتر دارفانی را وداع گفت.به گزارش آثارنیوز به نقل از مهر، رجبعلی فروزان زاده پیشکسوت احرامی بافی شوشتر که از چهره های برجسته صنایع دستی استان و از بازنشستگان صاحب دانش اداره صنایع دستی شوشتر محسوب می شد، دارفانی را وداع گفت.
وی بعد از دوران بازنشستگی هیچگاه از تلاش و فعالیت هنری دست نکشید و همواره در دوران حیات خود، در مبحث آموزش و تولید، بانی خدمات بسیاری بود.
باتوجه به تلاشهای زنده یاد فروزان زاده در دوران بازنشستگی، به جرأت میتوان اظهار داشت که بخش زیادی از صنعتگران و دانش آموختگان نسل جدید احرامی بافی در شهرستان شوشتر از شاگردان این هنرمند پیشکسوت هستند که بعنوان مدرس عمر خویش را در حوزه آموزش وقف کرده اند.
فروان زاده مدت های مدیدی در محل آسیاب های آبی و سرای افضل با راه اندازی کارگاه بافندگی میزبان علاقه مندان و هنرجویان بسیاری بود. یکی از عمده فعالیتهای قابل توجه این هنرمند خوزستانی، مرمت و ترمیم درفش مندائیان خوزستانی است؛ این درفش ابریشمی که مدت ها به شکل مندرس و رهاشده به فراموشی سپرده شده بود، سرانجام با اقدامات این هنرمند خوزستانی مرمت نهایی شد.
ساخت دستگاه ها و راه اندازی خانه احرامی بافی و ملافه بافی، کوشش برای ثبت شهر ملی احرامی بافی، ساخت خیلی از دستگاههای بافندگان خانگی، برگزاری دوره های آموزشی برای اداره میراث فرهنگی، کمیته امداد، امور عشایر و افراد کم بضاعت در شوشتر، کمک برای فروش محصولات دختران روستایی و یاری رساندن به علاقه مندان به یادگیری، بخشی از فعالیتهای این هنرمند خوزستانی است.
استاد فروزان زاده روز اربعین حسینی سال جاری گرفتار سکته شد و برای مدتی در بستر بیماری بود که سرانجام بعد از آنکه برای چند روزی به کما رفته و شرایط سختی را طی کرده بود، شب گذشته در بیمارستان خاتم شوشتر دیده از جهان فروبست.
با توجه به اعلام خانواده این پیشکسوت، پیکر رجبعلی فروان زاده فردا چهارشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱ در بقعه سیدمحمد گلابی تشییع و به خاک سپرده خواهد شد.


منبع:

1401/08/13
14:56:48
5.0 / 5
504
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری