گزارشی از یك كاوش باستان شناسی

فاضلاب وارد شهر زیرزمینی نوش آباد شده است

فاضلاب وارد شهر زیرزمینی نوش آباد شده است آثارنیوز: همزمان با کاوش باستان شناختی و لایروبی فضاهای دستکند مجموعه زیرزمینی نوش آباد، از لطمه های وارد شده و نفوذ فاضلاب منازل مسکونی به این فضای باستانی آگاهی داده شد.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کاوش باستان شناختی و لایروبی فضاهای دستکند نوش آباد در شهرستان آران و بیدگل اصفهان با اهداف لطمه شناسی قسمتی از ورودی شماره دو، متصل کردن دو فضای ورودی شماره دو، ایجاد خروجی اضطراری برای فضای دستکند شماره یک و راه اندازی گمانه های باستان شناختی در مسجد جامع شهر در حال انجام می باشد.
رضا نوری شادمهانی ـ سرپرست هیأت دیرینه شناسی نوش آباد و عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان ـ با این یادآوری که شهر تاریخی نوش آباد در شهرستان آران و بیدگل به سبب برخورداری از فضای دستکند زیرزمینی شهرت ملی و بین المللی دارد، اضافه کرد: این فضاها که هم اکنون با اسامی ورودی یک، دو و سه معروف هستند از سال ۱۳۸۱ خورشیدی کشف و مورد کاوش باستان شناختی قرار گرفته اند. فصل جدید کاوش دیرینه شناسی این فضاها با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام می باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان در تشریح اهداف این فصل از کاوش به لطمه شناسی قسمتی از ورودی شماره دو اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه در این سال ها فاضلاب برخی از منازل مسکونی شهر، به درون چاه های این فضای دستکند منتقل شده که این موضوع، موجب لطمه دیدن این فضا شده است.
این عتیقه شناس اضافه کرد: در این برنامه می خواهیم در ابتدا لطمه را شناسایی کرده و بعد از آن، فاضلاب شهری را به چاه جدید که راه اندازی خواهد شد انتقال دهیم و در نهایت در فصل های بعد با استواری بخشی این قسمت از فضای دستکند، این محیط را برای بازدید گردشگران مهیا نماییم.


نوری شادمهانی، متصل کردن دو فضای ورودی شماره دو با یکدیگر را از دیگر اهداف این فصل از کاوش ذکر کرد و اظهار داشت: در سالهای پیشین قسمتی از فضای دستکند شماره دو به مساحت ۱۵۰ متر مربع کاوش شده است، اما به سبب نداشتن ورودی مناسب، در معرض بازدید گردشگران قرار نگرفته است، در این پروژه درصدد هستیم با حفر مسیر الحاقی، فضای مورد اشاره را به فضای دستکند شماره دو متصل و به وسعت گردشگرپذیر بودن این مجموعه اضافه نماییم.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی با اشاره به اینکه ایجاد خروجی اضطراری برای فضای دستکند شماره یک از دیگر اهداف این فصل از کاوش است، اظهارکرد: این فضا از قدیمی ترین قسمت های کشف شده این فضای زیرزمینی است که متاسفانه با مشکلاتی روبرواست.
بگفته او، نداشتن خروجی همچون مشکلات این شهر دستکند است که در صورت بروز حادثه برای بازدیدکنندگان امداد و کمک رسانی با تأخیر همراه خواهد بود که در این جهت شهرداری نوش آباد قطعه زمینی را تملک کرده که در میانه آن خروجی این فضا راه اندازی خواهد شد.
عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان با اشاره به راه اندازی گمانه های باستان شناختی در مسجد جامع شهر، اظهار داشت: کهن ترین بنای شهر نوش آباد مسجد جامع آنست که به دوره سلجوقی متعلق می باشد، اما برمبنای متون کهن، این شهر را انوشیروان ساسانی بنیاد نهاده و متاسفانه از عصر ساسانی تا عهد سلجوقی اثری شاخص در شهر باقی نمانده است.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی شهر دستکند نوش آباد بیان کرد: بر این باوریم که با گمانه زنی در مسجد این شهر می توانیم از ساختارهای معماری زیر مسجد آگاهی یابیم و دیگر آن که به گاه نگاری مسجد و طبیعتا شهر بپردازیم و سوم آن که از رابطه فضای دستکند با مسجد شهر پرده برداریم.
منبع:

1401/07/10
11:50:17
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری