میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

ترک خوردن یک گنبد تاریخی دیگر

ترک خوردن یک گنبد تاریخی دیگر به گزارش آثارنیوز، موافقت با روسیه بر سر لغو روادید گروهی، ترک خوردن بقعه بی بی شهربانو، تعیین تکلیف حراجی صنایع دستی و راه اندازی شهرک های اربعین همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته مریم جلالی با حضور در خبرگزاری مهر به سوالات مختلف خبرنگار این خبرگزاری پاسخ داد و اظهار داشت: تلاش کرده ایم تقویم حراج را وارد تقویم شورای عالی جهانی صنایع دستی نماییم تا بدانیم سالی یک مرتبه حراج صنایع دستی انجام می شود. جلالی دهکردی اظهار داشت: حراجی صنایع دستی یعنی حراج کالایی که از حیث شاخص ها، وجاهت و اصالت بتواند رخ نمایی کند. ما حتما به حراجی صنایع دستی نیاز داریم هم برای گردش اقتصادی و تکریم و هم برای سطح بندی آن محصول. وی افزود: صنایع دستی باید بتواند خویش را در حراجی ها نشان دهد ما به دنبال حراج های منطقه ای هستیم و آقای ضرغامی به ارتباطات بین منطقه ای با همسایگان تاکید دارد. حالا دستورالعمل حراجی نوشته و ابلاغ گردیده است. ما تلاش کرده ایم تقویم حراج را وارد تقویم شورای عالی جهانی صنایع دستی نماییم تا بدانیم سالی یک مرتبه حراج صنایع دستی انجام می شود. او همینطور در رابطه با برگزاری نمایشگاه ها در طول سال اظهار داشت: ما در حوزه بازارچه ها و نمایشگاه ها و یا درگاه های فروش تمام تلاش خویش را می نماییم که پس از دوران کرونا یک موج جدیدی ایجاد نماییم. صد بازار صنایع دستی یکی از آنهاست. معتقدیم بازارچه صنایع دستی باید یک پکیج کامل باشد. همینطور پایگاه های میراث جهانی و ملی در اختیار صنایع دستی قرار می گیرد اما باید همه آنها در یک چینش ایجاد شود.
نگاه ضرغامی به حضور زنان در کشتی با چوخه سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در صفحات مجازی خود در حاشیه سفرش به استان خراسان شمالی نوشت: روز گذشته اسفراین بودم. مراسم کشتی با چوخه آنان تا ۷۰ هزار نفر تماشاچی دارد. همیشه هم خانم ها در آنجا حضور داشته اند. نه کسی اعتراضی داشته و نه مسئله امنیتی ایجاد شده و نه فیفا و فیلا دخالت کرده اند. ایرانی ها شادی و سرگرمی خانوادگی را خوب بلدند. فروش بلیت بالاتر از نرخ مصوب متوقف شد در این هفته خبر رسید که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی سال جاری هم مانند سالهای قبل برای بازه زمانی سفرهای اربعین در همه مودهای حمل و نقلی همچون سفرهای هوایی، در ستاد حمل و نقل اربعین نرخ مصوب تعیین و اعلام نمود: هر ایرلاینی که بالاتر از نرخ مصوب بلیت فروشی کند، به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی می شود. کاپیتان محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی هم در آستانه آغاز سفرهایی اربعین در نشست خبری با اعلان اینکه نرخ مصوب پروازهای اربعین برای بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ شهریور سال جاری برای مسیر یک طرفه ۳ و دو طرفه ۶ میلیون تومان از مبدأ تهران و چند فرودگاه دیگر به جز چند فرودگاه شرق کشور همچون مشهد که ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان (رفت و برگشت) است، اظهار داشت: در صورتیکه ایرلاین ها از مبلغ مذکور تعدی کنند، هم سازمان هواپیمایی برخورد کرده و جلوی برگزاری پرواز را می گیرد و هم متخلفان به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی می گردند.
راه اندازی شهرک های اربعین در مرزهای شلمچه و جذابه راه اندازی شهرک های اربعین درمرزهای شلمچه و چذابه، فعالیت ۲۴ ساعته گروههای نظارتی و راه اندازی نمایشگاه صنایع دستی در راه زائرین همچون اقداماتی بود که گزارش آن در جلسه ستاد سفر عرضه شد. علی اصغر شالبافیان در جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که با حضور اعضای ستاد با موضوعات اربعین، تعطیلات آخر تابستان و ماه صفر در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: سال جاری باتوجه به کم شدن شیوع ویروس کرونا و شور و اشتیاق مردم برای سفر به عراق برای حضور در مراسم اربعین با شرایط ویژه ای روبرو می باشیم و تعداد زائرین نسبت به سال ۹۸ افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت. معاون گردشگری کشور اضافه کرد: برای مراسم اربعین سال جاری پیشبینی می شود پنج میلیون نفر به عراق سفر کنند. به صورت یقین برای این خدمات دهی، کمبودهایی خواهیم داشت و همه دستگاهها بخصوص در حوزه های زیرساخت ها و حمل و نقل دغدغه رفع این مشکلات را دارند. مرزهایی که برای سفر زائرین باز شد، یکی از جنبه ها و نقطه قوت ستاد اربعین در بحث زیرساخت ها بود. شالبافیان اشاره کرد: با توجه به این که عمده تردد زائرین از مرز مهران انجام می َشود، بعضی از کمبودها طبیعی است. عمده موضوعات ما در اربعین بازگشت زائرین است، به همین دلیل از مدیران کل استان ها تقاضا می کنم تمهیدهای لازم را دراین زمینه برای اقامت زائرین در راه رفت و برگشت و سرویسهای بهداشتی بین راهی بیاندیشند.
۲ هزار عروسک از ایران و جهان در کاخ نیاوران نمایش داده می شود جشنواره بین المللی «آسوکه» با نمایش ۲ هزار عروسک از ایران و سایر کشورهای جهان بعنوان سفیران صلح و دوستی، ۱۵ تا ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ انجام می شود. در این جشنواره مجموعه ای از عروسک های بومی ایران و جهان در گذر زمان، عروسک های سنتی و پوشش اقوام و ملل، عروسک های افسانه ای و داستان ها در معرض دید عموم قرار می گیرند. آموزش ساخت ساده ترین عروسک بومی ایران، رونمایی از کتاب، برگزاری کارگاه های عروسک سازی، عروسک گردانی، قصه گویی و دوخت یکی از داستان های اسطوره ای توسط بازدیدکنندگان در قابی با عنوان «هزاردستان» از دیگر برنامه های این جشنواره هستند. جشنواره «آسوکه» تجسمی از هنر و تاریخ کهن است که با نمایش عروسک ها بعنوان میراث ناملموس و روایت داستان های در ارتباط با آنها، با حمایت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همکاری مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران انجام می شود.
گنبد بقعه بی بی شهربانو ترک خورد یک استاد دانشگاه اظهار داشت: کارهای کارخانه سیمان ری، انفجارها و خاک برداری های مداوم سبب شده تا گنبد بقعه منسوب به بی بی شهربانو ترک بردارد. احمد ابوحمزه عضو هیأت علمی دانشگاه و ری پژوه در رابطه با صدمه های وارده به مقبره بی بی شهربانوی شهرری اظهار داشت: متأسفانه بخش گنبد قاجاری مقبره هزار ساله منسوب به بی بی شهربانو در شهرری و دیواره های گنبد که به سمت کوه قرار دارد شکاف برداشته است. وی افزود: این اتفاق در اثر فعالیت کارخانه سیمان شهرری رخ داده که کوه های اطراف را منفجر کرده و خاک آنرا به کارخانه می برند. ابوحمزه بیان کرد: در اسفند سال ۱۴۰۰ بازدیدی از کوه بی بی شهربانو به همراه ریاست کمیته شورای شهر داشتیم آن زمان گنبد رویی شکاف نداشت. در طول این مدت با نهادهایی همچون حج و اوقاف و میراث فرهنگی صحبت کردیم. وی افزود: اما در ایام اخیر تصاویری از گنبد گرفته شده که نشان میدهد دیواره های سنگی که به کوه وصل هستند شکافته شده اند ازاین رو باید به سرعت مرمت آنها انجام و تیم مرمتی تشکیل گردد. از طرفی باید حفاری های این اطراف جمع می شد.
ژئوپارک ارس به مرحله ثبت جهانی نزدیک تر شد چهاردهم شهریورماه جلسه شورای عالی شبکه جهانی یونسکو که در کشور تایلند برگزار شده بود به پایان رسید. در این نشست ضمن عرضه کارت سبز به ژئوپارک قشم، ژئوپارک ارس هم رای اکثریت اعضای شورا را بعنوان ژئوپارک جدید جهانی ایران گرفت. در واقع میتوان اظهار داشت که این تاییدیه مهم ترین مرحله پذیرش ژئوپارک بوده اما هنوز نهایی نشده است. بنا بر این باید شورای اجرایی یونسکو در زمستان هم برگزار شده و اعضای آن هم جهانی شدن ژئوپارک ارس را تأیید کنند. بعد از آن، ژئوپارک ارس در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ رسماً جهانی خواهد شد و حکم رسمی آن ابلاغ و اعلام می شود.
موافقتنامه لغو روادید گروهی ایران و روسیه این هفته در دومین نشست کمیته فنی گردشگری ایران و روسیه که به میزبانی معاونت گردشگری و مشارکت طرف روسی دیمیان سمیلی یتس رئیس اداره همکاریهای بین المللی و یلیزاویتا آیدینیان رابط فدراسیون گردشگری روسیه با روس توریسم و هم تعدادی از فعالان بخش خصوصی و دولتی در کاخ نیاوران برگزار شد، صورتجلسه این کمیته امضا و موافقتنامه لغو روادید گروهی شهروندان ایران و روسیه در دستور کار قرار گرفت.
با توجه به این که دو کشور ایران و روسیه ظرفیت های بسیاری در زمینه توسعه همکاریهای گردشگری دارد، بدین جهت با اجرایی شدن تفاهم نامه همکاری مورد قبول طرفین باعث افزایش ورود گردشگران روس به ایران خواهد شد.
تبادل دانش، آموزش، هتلداری، برگزاری نمایشگاه، تورآشناسازی و سرمایه گذاری همچون مباحثی هستند که در چارچوب همکاری مشترک پیش رو دو کشور در راه عملیاتی شدن قرار خواهد گرفت.
همچنین بر مبنای تفاهم انجام شده تصمیم بر آن شد تا لیستی از دفاتر خدمات مسافرتی مورد تأیید طرفین معرفی تا بعنوان بازوی اجرایی صنعت توریسم، مسیر عملیاتی توسعه گردشگری ایران و روسیه گشوده شود.
مکاتبه وزارت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با مجلس بر سر یک طرح علی اصغر شالبافیان دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ اظهار داشت: صنعت گردشگری در سالهای اخیر از بحران های مختلف اثرگذار بر این صنعت، صدمه های زیادی را متحمل شده است و بخصوص در دوران شیوع ویروس کرونا و استمرار شرایط پاندمی، تاب آوری این صنعت و کسب و کارهای فعال در آن به شدت کم شده است.
معاون گردشگری کشور اضافه کرد: باتوجه به اینکه صنعت گردشگری بعنوان یک بخش اقتصادی پیشران، دارای اثرات مستقیم و غیرمستقیم بر اجزای مختلف زنجیره تأمین خود است، پشتیبانی از فعالان این حوزه دارای اهمیت بسیاری است.
شالبافیان افزود: در این جهت تعرفه های انرژی تأسیسات گردشگری یکی از مؤلفه های مهم مشوق های بخش گردشگری هستند که افزایش آنها علاوه بر افزایش بهای تمام شده خدمات گردشگری، باعث کاهش مشوق های سرمایه گذاری شده و انگیزه های سرمایه گذاران را برای ایجاد تأسیسات گردشگری در کشور کم می کند.


منبع:

1401/06/19
23:00:38
5.0 / 5
223
تگهای خبر: آموزش , اقامت , بنا , پرواز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری