دست مصر به سنگ روزتا می رسد؟

دست مصر به سنگ روزتا می رسد؟ به گزارش آثارنیوز، یک دیرینه شناس برجسته مصری می خواهد برای استرداد «سنگ روزتا» از بریتانیا به مصر تلاش کند.


به گزارش آثارنیوز به نقل از نشنال، با عنایت به اینکه مسأله استرداد آثار تاریخی کشورهای مستعمره مدتی است در اروپا پررنگ شده است، دکتر «زاهی حواس» ـ مصرشناس و وزیر سابق آثار باستانی مصر ـ می خواهد بار دیگر «موزه بریتانیا» را برای بازگرداندن اثر تاریخی ارزشمندی تحت فشار بگذارد که به نام «سنگ روزتا» شناخته می شود.
این سنگ ۲۲۰۰ ساله که هیروگیلف های مصر باستان را رمزگشایی کرد، یکی از سه گنجینه تاریخی است که «حواس» خواهان بازگشت آن از موزه های اروپایی به مصر است. سردیس «ملکه نفرتیتی» در برلین و یک نقش برجسته باستانی از دیگر آثار تاریخی هستند که «حواس» تلاش دارد به کشور بازگرداند.
«زاهی حواس» ۷۵ ساله، سال هاست که خواهان بازگشت این سه اثر تاریخی به مصر است، اما او می خواهد بار دیگر ضرورت استرداد این آثار را با دادخواستی در مرکز توجه قرار دهد که توسط شماری از نخبگان مصری امضاء شده است. روند ارسال این دادخواست به موزه های اروپا از ماه آگوست آغاز خواهد شد.
«حواس» در گفتگو با «نشنال» بیان نمود: «معتقدم این سه اثر تاریخی که منحصربفرد هستند باید به خانه شان مصر بازگردند. ما شواهدی را جمع آوری کرده ایم که ثابت می کند این سه اثر از مصر ربوده شده اند. «سنگ روزتا» نمادی از هویت مصری است. موزه بریتانیا هیچ حقی برای نمایش آن به عموم مردم ندارد.»
موزه بریتانیا در واکنش به این اظهارت، اعلام نموده است که تابحال هیچ درخواست رسمی برای بازگردادن این کتیبه به مصر دریافت نکرده است.
با این وجود، نشانه هایی وجود دارد که استرداد آثار تاریخی ظاهرا جدی تر گرفته شده است. آلمان به تازگی اعلام نمود به سمت آینده ای حرکت می کند که در آن برنزهای غارت شده بنین به مالکیت مردم نیجریه درمی آیند.
«سنگ روزتا» از سال ۱۸۰۲ و زمانی که بریتانیا آنرا در دوران جنگ های ناپلئونی تحت توافقی از فرانسه گرفت، به مالکیت «موزه بریتانیا» در آمده است. گفته می شود سربازان «ناپلئون» حین ساخت یک دژ در نزدیکی شهر «رشید» یا «روزتا» با این کتیبه مواجه گشتند و متوجه وجود نوشته هایی شدند که به هیروگلیف، یونان باستان و مصری روی آن حکاکی شده بودند.
بعد از گذشت چندین قرن، هیروگلیف باستانی مصر، اولین بار با کمک این سنگ تاریخی رمزگشایی شد و در نهایت این سنگ به یکی از مشهورترین آثار مجموعه «موزه بریتانیا» تبدیل شد.
اما دکتر «حواس» معتقد است: این سنگ تاریخی به صورت غیرقانونی از مصر خارج شده است و از زمانی که بعنوان وزیر آثار تاریخی مصر مشغول فعالیت بود برای بازگرداندن «سنگ روزتا» کوشیده است. وی در دورانی که در این سمت مشغول کار بود، هزاران اثر تاریخی را به مصر بازگرداند.
«حواس» همینطور در سال ۲۰۰۳ مدیر سابق «موزه بریتانیا» را آگاه کرده بود که اگر این موزه داوطلبانه «سنگ روزتا» را تحویل ندهد، برای پس گرفتن آن مبارزه خواهد نمود.
البته تمایل «امانوئل ماکرون» ـ رئیس جمهور فرانسه ـ برای بازگرداندن آثار هنری غارت شده به کشورهای مستعمره تا کنون مشوق «حواس» بوده است.
به قول پروفسور «پیتر استون» ـ کارشناس محافظت از میراث فرهنگی دانشگاه «نیوکسل» و مشاور یونسکو ـ، یکی از دلایلی که استرداد آثار تاریخی در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است، افزایش ثبات در کشورهایی است که خواهان بازگشت این آثار هستند.
«استون» می گوید: «یکی از دلایلی که برای امتناع کردن از استرداد آثار مطرح می شد، امکان دزدیده شده آن در کشوری که به آن بازگردانده می شود، بود. فکر می کنم حالا این بهانه موجه نیست.»
«الکساندر هرمان» ـ مدیر مؤسسه هنر و قانون در بریتانیا و نویسنده کتابی در رابطه با استرداد آثار تاریخی ـ معتقد است: فناوری مدرن عامل دیگری است که بازگشت آثار تاریخی را تسهیل کرده است؛ چون که فناوری سبب شده است سطح آگاهی جهانی در رابطه با آثاری که در موزه ها قرار دارند افزایش پیدا کند و به دنبال آن کمپین هایی برای استرداد آثار راه اندازی شوند.
البته اینترنت هم این امکان را فراهم نموده است که محققان بتوانند به سادگی به اسناد در رابطه با تاریخچه اشیاء دسترسی داشته باشند و در رابطه با منشاء آنها و نحوه انتقال آنها از مکانی به مکانی دیگر آگاه شوند.
سخنگوی «موزه بریتانیا» اعلام نموده است که این موزه کوشیده با کمک انتشار اسکن های سه بعدی، همکاری با متخصصان مصری و نمایشگاه جدید در مصر، «سنگ روزتا» را تا حد ممکن قابل دسترس کند.
با این وجود «حواس» مٌصر است که «سنگ روزتا» را به مجموعه «موزه بزرگ مصر» واقع در «قاهره» اضافه کند.1401/06/01
09:57:23
5.0 / 5
315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری