تکیه قدیمی ری قربانی یک پارکینگ می شود؟

تکیه قدیمی ری قربانی یک پارکینگ می شود؟ به گزارش آثارنیوز یکی از قدیمی ترین تکیه های تهران در مجاورت حرم عبدالعظیم قرار دارد که با ۴۰۰ سال قدمت همچنان میزبان عزاداران حسینی است، اما در طرح توسعه حرم قرار گرفته و امکان دارد به خاطر این طرح قربانی راه اندازی یک پارکینگ شود.


به گزارش آثارنیوز به نقل از ایسنا، تکیه نفرآباد (حسینیه علی اکبر) از قدیمی ترین تکیه ها در یکی از محله های قدیمی شهر ری است که میراث دار سنت ها و عزاداری های قدیمی شهر تهران است. این تکیه در سال ۱۰۶۰ قمری ساخته شده است. آن طور که روایت شده در زمان صفویه، یکی از تیره های ایل قشقایی به نام «نفر» از استان فارس به این ناحیه کوچ می کنند و ساکن این منطقه می شوند که با سکونت آنها و آبادانی این محل، نفرآباد شکل می گیرد و بعدها این تکیه قدیمی در آن ایجاد می شود.
وقف نامه موجود از این تکیه به دوران صفوی برمی گردد، اما روایت ها از آن حکایت می کند که در دوران قاجار و پهلوی تکیه بازسازی شده است. تکیه ۴۰۰ ساله نفرآباد که میزبان عزاداران حسینی در ماه های محرم و صفر است شاید امروز شباهتی به روزهای نخست خود نداشته باشد، اما یکی از تکیه های قدیمی تهران به شمار می آید که هنوز آیین و رسوم عزاداری را به شکل گذشته برپا می نماید. «زمینه خوانی» که از سنت های قدیمی عزاداری است و در تکیه ها و حسینیه های ری اجرا می شده، تنها در تکیه نفرآباد اجرا می شود. همینطور این تکیه در رزوهای دیگر سال، همچون شبهای جمعه میزبان مراسم های مذهبی دیگر است.


در گذشته دورتادور این تیکه غرفه بود که هریک از این غرفه ها به «طاق نما» معروف بود و هر طاق متعلق به یکی از خاندان های نفرآبادی بود. این تکیه هشت طاق داشت که هر طاق به گروه خاصی اختصاص داشت، برای مثال طاق گروه رعیت یا طاق گروه زنان.
سردر این تکیه کاشی کاری شده و روی این کاشی کاری ها لحظه شهادت حضرت علی اکبر نقش بسته است.
تولیت این تیکه قدیمی با خانواده حاج «غلامعلی نصیری» بوده و شش نسل از خاندان او، این تکیه را از گذشته تا امروز اداره می کردند. حاج غلامعلی که پنجمین متولی تکیه بود، به علت کمبود فضا در روزهای عزاداری محرم، تصمیم گرفت این تکیه را بزرگ تر کند و در سال ۱۳۴۲ تکیه را بازسازی کرد و فضای آنرا گسترش داد.
تکیه نفرآباد از معدود تکیه هایی است که هنوز خیمه عزای امام حسین (ع) بر سر آن افراشته می شود. این اعتقاد حاج غلامعلی نصیری بوده که برای این تیکه سقف زده نشود و هر سال چادری بر سر این تیکه برافراشته شود تا تداعی کننده خیمه های امام حسین (ع) در صحرای کربلا باشد. متولیان و بزرگان تیکه نفرآباد بعد از فوت غلامعلی نصیری، هر سال از چند روز قبل این خیمه را بر سر تکیه می کشند و این تیکه را برای عزاداری ایام محرم آماده می کنند.


«تکیه نفرآباد» با وجود قدمتش هیچگاه در لیست آثار ملی ثبت نشده و همین بهانه ای شده تا در طرح ساماندهی حرم عبدالعظیم قرار گیرد. طرح توسعه حرم عبدالعظیم از سه دهه قبل مطرح بود، اما از سال ۱۳۹۵ که باردیگر بر سر زبان ها افتاد، نگرانی هایی در خصوص تخریب این تکیه قدیمی و تبدیل آن به پارکینگ حرم به وجود آمد. هرچند این طرح به علت اهمیت تاریخی محله نفرآباد به شکلی متوقف شده است، اما همچنان زمزمه ها و تلاش ها بر این است که این طرح در این محله قدیمی اجرا شود و هنوز بر سر ماندن و نماندن این تکیه قدیمی، تردید است.


منبع:

1401/05/12
21:51:34
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آیین , تاریخ , زمینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری