پژمانفر :

سازوکار مجلس برای فروش اشیای باستانی به دولت

سازوکار مجلس برای فروش اشیای باستانی به دولت به گزارش آثارنیوز نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار داشت: در طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی به دنبال پیشبینی سازوکاری هستیم که دارندگان این آثار بتوانند آنرا به دولت بفروشند.حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها، گفت: بنده طراح این طرح هستم و هدف ما از تدوین این طرح، جلوگیری از فساد است. این طرح بتازگی تدوین شده و هنوز به هیئت رئیسه مجلس ارائه نشده است.
وی بیان کرد: تعدادی از افراد ممکنست در منازل خود اشیای قیمتی و عتیقه داشته باشند اما آنرا پنهان می کنند. یکی از عوامل این مسئله آنست که ما راهکاری برای مردم دراین زمینه نظر نگرفتیم. باید سازوکاری فراهم گردد که اگر فردی اشیای قیمتی در منزل خود دارد، بتواند آنرا عرضه نماید.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: ممکنست فردی از اجداد خود اشیای قیمتی با بیش از ۱۰۰ سال قدمت داشته باشد و نداند که باید با این اشیا چه کار کنند و باید چه مسیری را طی نماید. باید سازوکاری فراهم گردد تا این افراد بتوانند اشیای قیمتی و عتیقه خودرا تبدیل به سرمایه نقدی کنند.
پژمانفر گفت: البته ما در طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها تاکید کردیم که به هیچ وجه کسی نمی تواند برای پیدا کردن اشیای قیمتی و گنج حفاری کند و حفاری بدون مجوز ممنوع و عمل مجرمانه است و با کسانی که این کار را انجام دهند، برخورد خواهد شد.
نایب رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به طور معمول این اشیا بصورت قاچاق در اختیار افراد شیاد و سوءاستفاده گر می افتد و به کشورهای خارجی قاچاق می شود. تعدادی از این اشیا هم از بین می روند. برای مثال، تعدادی از افراد سودجو سکه های قدیمی طلا را آب می کنند و تبدیل به شمش طلا می شود که این یک جنایت بزرگ نسبت به سرمایه فرهنگی کشورمان است.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: ما به دنبال آن هستیم که شرایطی فراهم گردد تا دارندگان این سرمایه ها بتوانند آنرا برای فروش عرضه کنند. دولت نخستین نهادی است که باید بتواند این سرمایه ها را خریداری کند.
وی اظهار داشت: ممکنست فردی اشیای باستانی داشته باشد که بیش از ۱۰۰ سال هم قدمت دارد اما ارزش ملی نداشته باشد و کسی آنرا خریداری نکند، ما در این طرح پیش بینی کردیم که این افراد در این شرایط می توانند این اشیا را به فروشندگان غیردولتی عرضه کنند.

منبع:

1401/02/22
23:02:51
5.0 / 5
199
تگهای خبر: باستانی , خرید , زمینه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری
asarnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آثارنیوز محفوظ است

آثارنیوز

خبرگزاری آثار تاریخی و گردشگری